Makinalar için kart tasarımı ve yapılabilecek güvenlik önerisi bekliyorum..!

Başlatan sinancnc, 08 Mart 2013, 09:08:42

sinancnc

Paylaşmayı seven insan toprak olup gitmez. Bir şeyler bırakır...!

sinancnc

Mucit23

Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

sinancnc

Daha detaylı bilgi ekliyorum ilginize çok teşekkür ederim saygılar

İlyas KAYA

Hayrlı cumalar.

Sinan bey ; Makine üzerinde rast gele duran SMPS tam bir güvenlik zafiyeti.

Yeşil ve kırmızı buton görüyorum. Yeşile basınca sürekli aşağı , kırmızıya basınca sürekli yukarı mı veriyor ?

Eğer öyle ise yeşile basık tuttuğunuz sürece aşağı inen ancak bıraktığınızda direk yukarı çıkan bir güvenlik önlemi düşünülebilir.

Daha da etkili bir yöntem düşünürsek ve bu pressde sadece metallerin presslendiğini düşünürsek makinenin en alt tablasının tam ortasına delik açıp metal sensörü koyabilirsiniz.

Böylece metal orada olmadan makine çalışmaz.

Valfleri kontrol etmek içinde yukarıda söylediğim direk buton ile sürme işinizi kolaylaştırır.
Buton NC ve NO kontak çalışırsa devreye vs. de gerek kalmaz.

Acil stop'a basıldığında da geri kalkması gerekir.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

sinancnc

İlyas bey hayırlı cumalar sizede.

makina için ön görülen kart budur..  ekte .dsn ve jpeg mevcut
kart üzerinde 3 adet button var max orta ve min bunları siwiç olarak düşeüneceğiz .

max butonu = yukarı çıktığında tezgahı durduracak siwiç
orta butonu = bu siwicin üzerinden geçtiğinde makina yavaşlıyor
min butonu = bu siwiç minimuma kadar geldiğini belirliyor ve makina yukarı kalkmaya başlıyor..

pedal= star butonu buna ayak pedalı bağladım.
basınç= min siwcine gelmeden pires istenen yüke ulaşırsa basın sensöründen aldığı voltajla geri dönmeye başlıyor.
aşağı= manuel olarak aşaggı rolesini çekiyor
yukarı= manuel olarak yukarı rolesini çekiyor.

şimdi hazırladığım kart normal şartlarda hiç sıkıntısız bir adet makinaya kuruldu ve sorunsuz çalışıyor.
çalışma mantığını anlamak için kullanım şu şekilde

ilk pedal butonuna basınız
2 orta butonuna basınız,
3 min butonuna veya basınç butonuna basınız ,
4 max butonuna basınız

buradaki hareketlerle roleleri izlersek konuyu daha iyi anlamış olacağız.
Benim sorunum ise şu an yok pres hali hazırda çalışır durumda fakat  role kullandığım için roleler parazit yapar günlük 8 saat çalışır yapışma yapar gibi sorunlar için örnek olarak aklıma gelen role yerine mofsetmi veya sizin öneriniz üzerine başka bir kompanetmi kullansam + kondansatör pic üzerinde ve 7805 üzerinde var adetlerini daha başka yerlerde nasıl artırsam gibi..

Diğeride örneğin iilyas beyin fikri gibi dijital paspas güvenlik için ve daha değişik ne yapılabilir.

Yazılarımda bir emri vakilik var ise şimdiden özür diler yardımlarınızı beklerim saygılar

sinancnc

Unutmadan rolelerin konrol ettiği valfler resimlerde mevcut 10 amper 24 volt max

ELZEMEFE

Bu tarz bir sistemde röle kullanılması kaçınılmaz
PIC için parazit demek ayrıca valf... parazit kaynağı  ..

Ben daha önce PLC si bozulan bir PVC makınasına PIC ile bu tarz bir kart yaptım ..
Hiç beklediğim problemlar  oldu. röle ,giriş çıkışlar çok  iyi bir şekilde yalıtılmalı ..

Ve güç kaynağı çok  önemli şebeke filtresi kullanılmalı .. smps bazen farklı harmonikler alıp
PIC e RESET  attırabiliyo ve yazılım  çok önemli tekrar enerjilendiğinde yazılım mekaniğin ne  konumda olduğunu bilmeli..

Biraz detay gerektiriyo .. ben swiçh bilgileri bir adet değişken her bir bitine atayıp eprom yazdırıyor idim ...
Acil stop vb durumlarda güvenlik  öenmli .. çok  basit gibi bir yada olmasada  olur dediğimiz bişey çok büyük kazalara sebebiyet verir

kolay gelsin...

medes

sinancnc  devrede valf voltajlarını pic kontrol kartı'na bağlı beslemeden kesinlikle ayrı olması
gerekmektedir smps  kullanılıyor ise 7805'in giriş ve çıkışına kondansatörleri eksiksiz konmalı
5volt hattı uzun ise pic'in besleme ucundan 7805 ent. ucuna kadar farklı kondansatörler konulmalıdır.1nf-10nf-47nf-100nf gibi çünki hangi frekans türü prazit oluşacağı bilinmediğinden
önceden gerekli tedbir alınmalıdır.ve parazit pic'e ulaşmadan bertaraf edilmelidir ayrıca role bobin uclarına 1nf veya 10nf arası kondansatör kullanılmalı roleden valf'e giden kontak uclarına diyot ve diyotun pareleline bir kondansatör kullanılmalıdır. saygılarımla

sinancnc