A

ÖLÇÜ ALETİ KULLANIMI

Başlatan aboken, 11 Mart 2013, 02:08:59

POWER

Alıntı yapılan: aboken - 16 Mart 2013, 21:52:18
deidklerinden hç bişey anlamadım...
bunun doğrusu "dediklerinden hiç bir şey anlamadım..."
Alıntı yapılan: aboken - 16 Mart 2013, 21:52:18
sen ölçü aleti kullanmasını bılıyo musun
bunun doğrusuda 'sen ölçü aleti kullanmasını biliyormusun' şeklinde olmalı idi. şimdi anlamışsındır hehalde demek istediğimi.
diğer konuya gelince benim yaşım 44 ve 15 yaşımdan bu yana ölçü aleti kullanıyorum.dolayısıyla ölçü aletini az çok kullanırım.ben ilk mesajımda,ölçü aleti kullanmak için elekronik malzemeleri iyi tanımak gerektiğini anlatmak istedim.ikinci olarak da çok düşük cümleler kuruyorsun ve cümlelerdeki harfleri eksik yazıyorsun buna dikkat çekmek istemiştim.

aboken

anladım demek isteğiniz ama ben zaten anlamadığimi belırttım bu da otamatık olarak sen ölçü aletini kullanmasını biliyomusun sorusunu içinde saklı tutuğu anlaşilir olduğunu düşünyorum öteki türlü türkçenin yapısını konuşmuş olucaz :) istersen burda kapatalım abi ölçü aletine geçelim..dediğin çk doğrı ilk önce parçalari tanımak gerekir bnde şöle yaptım internetten modul indirerek parçalari başlik altında topladım yani
-smd elemanlar
- smd dirençler
-smd kondansatörler
- smd seramik kondasatör kodları
-smd elektrolik kondansatör kodalrı
-smd kodlar
modulude eklıyorum http://megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/modul_pdf/523EO0003.pdf snde bakarsin abi parçalara baktım atıyorum anakarta baktıgımda konsatörün hangısını oldugunu söyleyebılırım geelelim asıl meseleye arızalı oldugunu anlamak için ölçüp tarmak lazım burda yardımcı olur musun ? mesela şöle yapabılırız sen zaten anlıyosun farzetki yeniden öğrenıceksin aynı o şekilde banada öğretir misin? bu arada sen ne iş ile meşgulsun? 

POWER

en başta malzemeleri kart üzerinde ölçmek doğru sonuç vermez çoğu zaman.çoğu zaman diyorum çünkü malzemenin birbirleriyle bağlantısına göre değişir sonuç.en sağlıklısı malzemeyi ya tamamen karttan sökmek yada en az bir ayağını boşa alarak ölçme yapmak.bu söylediklerim direnç,kondansatör,diyot gibi iki uçlu malzemeler için geçerli. transistör,tristör,triak,mosfet......gibi malzemeler 3 pinli oldukları için bunların en az iki ucunu boşa alarak ölçme yapmalısın.ayrıca kondansatör ölçmek için ayrıca elinde kapasitemetre olmasında yarar var.bunların ölçümleri ile ilgili konulara burda girmiyorum.çünkü google yazdığın zaman çok daha ayrıntılı bilgi geliyor.bunlar üzerinde çalış burda  çözemediğin konuları buraya yazarsın.örnek linkler aşağıda
http://www.forumalev.net/elektronik-bolumu/382704-kondansator-nasil-olculur-kondansator-olcumu.html
http://www.harbiforum.org/elektronik-dunya/136350-direnc-nasil-olculur.html
gibi.......

aboken

anladım bu biraz zorlıcak beni sen nerde otryosun abi yakınlardaysan zşyarete gelebılırım bana telefon numaranı verebılır mısın?

POWER

aksine, zorlanacak bir durum yok.net imkanı, form siteleri gibi elinin altında bu kadar imkan var iken neden zor olsunki?

aboken

ben uygulamada daha iyi öğrenıyorum tmm abi bn bakıyım  boraz zorlıyım kendımı olmassa sana brdan yazarım hani en azından cep num msn flan versen daha hızlı öğrenrdım hem tanısmıs oluruz be abi yinede sen bilirsin

POWER

msn asresim  frofil bilgilerimde mevcut.

amatör

şöyle düşün elinde bir devre var kardeşim. devrenin datasheet'ide elinde bütün devre elemanlarının nasıl çalışması gerektiği yazıyor. burdan yola çıkarak, farzedelim bir amplifikatör devresi var elinde entegrenin 14.cü bacağından 5 volt çıkması gerekiyor yada output çıkışındaki kondansatörün değerinin 220mikrofarat olması gerekiyor. kondansatörü- kondansatör ölçü aleti ile değer kademesine göre ayarlayıp ölçebilirsin. entegreyi iç yapısına bakarak. hangi bacakte ne var ona göre ki bu çok uğraştırır. transistörü diyot kademesine getirip eksi ucunu orta bacağına tutup artı ucları sol ve sağ bacaklara değdirip okuduğun değerleri hesaplaman gerekir. keza direnci direnç kademesine getirip değerinde tabi. umarım yardımı olur sana. iyi çalışmalar

aboken

yardımcı oldu tabi ama burdan ne kadar çözebılırım bılmıyhorum?