P

RF Mesafesini Kısaltma

Başlatan Pic_877, 13 Mart 2013, 11:58:45

Pic_877

Rf modüle alüminyum folyo sararak sinyali zayıflatabiliyorum ama bunu yazılımsal veya donanımsaal yapabilir miyiz? Normalde uzun mesafelerden iletişim sağlanıyor ama ben bunu kısa mesafede yapmak istiyorum, yani yarım metre gibi.

sahinler64

rf zorunlu değilse IR ile kumanda yapabilirsin.
555 entegresi ile istediğin şekilde bir iş yapabilirsin bence...

Evren Kılıç

rf modülün besleme gerilimini düşürmek çözüm üretebilir, rf modüller 1,5 volt ile 12 volt arasında çalışabiliyor sizin devrenizde modülün besleme gerilimi nedir?

Pic_877

Besleme gerilimini düşürünce çalışmıyor malesef.

rexo

Ne kadar kısa mesafeden çalışmasını istiyorsun,
Antenin boyunu kısaltarak mesafeyi kısaltabilirsin 

Kolaygelsin

İlyas KAYA

Sayın Pic_877 ; Verici devredeki RF transistörün çıkışına seri direnç takıp denermisiniz.
Direnç  yerine potans takarak deneyebilirsinizde.

Aynı zamanda anteni hiç takmayın.

Muhtemelen mesafe 1-2 mt arasına inecektir.

Saygılarımla.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

Pic_877

Alıntı yapılan: rexo - 14 Mart 2013, 10:25:17
Ne kadar kısa mesafeden çalışmasını istiyorsun,
Antenin boyunu kısaltarak mesafeyi kısaltabilirsin 

Kolaygelsin
Anten takmasam bile uzun mesafeden çalışıyor.

Pic_877

Alıntı yapılan: kayatech - 14 Mart 2013, 11:21:17
Sayın Pic_877 ; Verici devredeki RF transistörün çıkışına seri direnç takıp denermisiniz.
Direnç  yerine potans takarak deneyebilirsinizde.

Aynı zamanda anteni hiç takmayın.

Muhtemelen mesafe 1-2 mt arasına inecektir.

Saygılarımla.
1 metre olursa iyi olur. Modülü en kısa zamanda inceliycem, dediğiniz şeyi önceden denenmiş birşey mi?

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: Pic_877 - 15 Mart 2013, 14:14:02
1 metre olursa iyi olur. Modülü en kısa zamanda inceliycem, dediğiniz şeyi önceden denenmiş birşey mi?

Kusura bakmayın biraz geç cevap veriyorum.

Mesafeyi kısaltmak için bir çaba sarf etmedim aksine uzatmak için çaba sarfettim.
Ancak denemelerim esnasında mesafeyi etkileyen etkenleri şöyle sıralayabilirim.

-Antene giden akımı kısıtlamak(PCB üzerindeki anten) ,
-RF transistör ün emiteri ile collectoru arasındaki kondasatörün değerini yükseltmek ,
-RF transistörün base girişindeki dirence paralel kondansatörün değerini yükseltmek.

Bunlardan herhangi birisi frekansda kayma yaptıracaktır. Böylece uzaktan çalışmayacaktır.

Küçük boyutlu trimer kondansatör bulmak zor olduğu için direk size antene giden akımı sınırlamanızı tavsiye ettim.

Bulursanız bir trimer ile deneyin ve kapasite metre ile kondansatör değerini ölçüp ona göre sabit değerde bir kondansatör takabilirsiniz.

Saygılarımla.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

Pic_877

Dün modülü inceledim, smd elemanlar var ve doğal olarak çok küçük. Ben havyam ile lehim yapmaya girişsem ucu kalın olduğundan başka elemanlara da değecek, bozma ihtimali var. Birilerinden istasyonlu ve küçük bir havya edinip denemem gerekiyor. Yakın zamanda bununla uğraşma vaktim olmasada eğer uğraşır ve yaparsam sonuçları buraya yazarım.