P

PCB'de Dik Yol Yerine Çapraz Yol Çizmek?

Başlatan Pic_877, 17 Mart 2013, 13:52:19

Pic_877

PCB'de yolların 90 derecelik yerine çapraz çizilmesi ne gibi fayda sağlar? Ben yolu kısaltarak verimin arrtığını düşünüyorum.

Örneğin 3,4,5 üçgenimiz olsun. Dik kenarlar 3 ve 4 eğer biz yolu dik çizersek 3+4=7br lik bir yol çizmiş oluruz. Bunun yerine hipotenüsü kullanırsak yani çapraz çizersek 5br lik bir yol çizmiş olacağız. Sizin görüşleriniz nelerdir?

rexo

Pcb de dikkat edilecek hususlar,
0-Yolları mümkün olduğunca kıssa çizlmesi gereklidir uzun yollar kapasite etkisi yapar,
1-Kırkbeş derece ile çizilmesi çok önemlidir şöyle düşünün araba kullanıyorsunuz 90 derece bir dönüşte karşı duvara çarpma ihtimaliniz%100 dür ancak 45 derece de daha rahat dönüş yaparsınız hat üzerinde sinyalerinde akış hızından dolayı 90 derece de sorun olmaktadır
2-Yolları mümkün olduğunca bir birlerine yakın çizilmemesi lazımdır
3-Besleme hatlarını uzun ve ince  olmaması gereklidir besleme hatları mümkün olduğunca kıssa ve kalın olmalıdır
4-Kart kaliteside çok önemlidir

Mucit23

Kendin cevaplamışsın aslında
Amaç mesafeyi kısa tutmak
Yol nekadar kısa olursa elektonlar hedefine daha cabuk ulasir.
Yollarin koseli olmasi yuksek frekansda bobin etkisi yapar.Bu yuzden hic tercih edilmez kullanilmaz.

Forumdan birisi soyle tabir etmisti bu durumu. "Yollar koseli olunca yuksek hizla gelen elektronlar viraji alamayip yol disina cikiyorlar." Sanirim bu yeterince aciklayici olur.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

Pic_877

Yollar birbirine yakın çizilmemeli denmiş. Bunun nedeni birbirine yakın olan yerlerde gözle görülmeyecek arkların oluşmasındanmıdır?

F®T

arktan değil yollardan geçen akımdan dolayı oluşan elektro manyetik alandan dolayı etkileşimi.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

est32

yolların yakın olması kondansatör etkisi gösterir diye duymuştum.Kondansatörün yapısı da zaten iki iletken arasına bir yalıtkan konmak sureti ile yapılıyor.
Bu bilgi ışığında bilmem kaç nanometre teknolojili işlemcilere milyarlarca elektronik malzemeyi sığdırmak bir yana orada da böyle bir sorun yaşanmıyor mu acep???

Pic_877

Alıntı yapılan: est32 - 22 Mart 2013, 15:39:13
yolların yakın olması kondansatör etkisi gösterir diye duymuştum.Kondansatörün yapısı da zaten iki iletken arasına bir yalıtkan konmak sureti ile yapılıyor.
Bu bilgi ışığında bilmem kaç nanometre teknolojili işlemcilere milyarlarca elektronik malzemeyi sığdırmak bir yana orada da böyle bir sorun yaşanmıyor mu acep???
Olay şöyle oluyor olabilir. 2cm lik 2 tane yol olsun, aralarıda 2cm boş olsun, başka bir yolda 1cm olsun arasıda yine 1cm olsun ikisinin oranı aynı olduğu için aynı etki oluyor. Yani 2 tane 1nano luk yolun arasındaki 1nanoluk boşluk gibi. Tabi bunlar teoride böyle :)

torlaktr

Mesafe kısa tutulur ve kartın etrafı şase ile çevirilir ise buna ben kaliteli kart derim şase niye şase kart parazit kapmasın dıye özellıkle mcu lu sıstemlerde çok uyguladıgım bir yöntemdir..