T

PCF8583 saat entegresi

Başlatan toys-23, 20 Eylül 2011, 14:39:42

toys-23

Merhabalar..

PCF8583 saat entegresiyle devre yapan arkadaşlar varmı?Bununla ilgili bir saat uygulaması yapacağım. Ben datasheet ini inceledim ama önceden devresini yapan arkadaşlar varsa entegrenin durumu hakkında bilgi verebilirmi?

ete

Bir kaç proje yapmıştım. Bunlardan biriside Okul zili projesi idi.
Aşağıda verdiğim linkten yükleyip bakabilirsin.

Ete

http://dl.dropbox.com/u/25364674/Okul-Zil8583.bas

toys-23

YK44

ETE Hocam merhaba
PCF8583 görünce sizinde başka projelerimde oldu diyince elimdeki sinyalizasyon kartları geldi aklıma.Sizin böyle bi çalışmanız oldumu daha önce çünkü bu konuda sıkıntılarımız var.Bilgi verebilirseniz.

ete

Sinyalizasyon kartı ile uğraşmadım. Genelde saat ve saate dayanan projeler yaptım.

Nedir bu sinyalizasyon kartları işi ve sorununuz açıklarsan biraz kafa yorabilirim.

Ete

YK44

Ete hocam tamire geldi bu kayşakların lambalarını kontrol eden işlemci kartı ile bunları süren tiryak kartı var uğraşmadıysanız baştan sona sizi uğraştırmaya değmez bende yapamadım zaten micro işlemci var 877 ama ortada ne yazılım ne bişe yapamadık iade edeceğiz siz saat entegresinden bahsedeken başka projelerlede uğraştım diyince belki sizin olabilir dedim değilmiş.Ben ticari olarak çalışıp çalışmadığınızı bilmediğim için.Yinede teşekkür ederim.

toys-23

Hocam bu ds1302-1303 gibi entegrelerde genelde ileri gidiyo geri kalıyo diyolar saatlerde gerçi entegredenmi bilemiyorum ama bu pcf8583 ile yaptığınız saatlerde bu tür sorunlar varmı?

ete

İleri geri meseles, bütün RTC entegrelerinde vardır. Aslında entegrenin sorunu değil kristallerin sorunudur.
Maalesef piyasamızda çok kaliteli 32768 Hz lik kristal bulunmuyor. Hep gelenler düşük kalite.
Bir çok kaliteli alet içinden söktüklerim var. Bunlar mükemmel çalışıyorlar. Hatta masa saatlerinden söktüklerim var onlar bile piyasa kristallerinden daha iyi çalışıyor.

Şu ana kadar memnun olduğum tek RTC bence DS1307 . Daha stabil çalışıyor. AMa ondada kristal iyi olmaz ise ileri geri sorunu olabilir.

Ete