A

led tabela flip flop

Başlatan amatör, 18 Mart 2013, 22:56:25

amatör

Arkadaşlar merhaba imkanlarım ve bilgim dahilin de bir led tabela yapmaya çalışıyorum aşşağı yukarı (1500) ledli dizimlerini yaptın. bağlantıyı da 10 tane ledi seri bağlayıp 100 ohmluk direnç taktım 12Voltluk bir adaptörle besliyorum bütün ledleri aynı anda aktif yaptığımda FLİP FLOP yapmaya başlıyor. bunu nasıl düzeltebilirim.? tabeleda kırmızı led kullanıyorum. fikir alışverişi için şimdiden teşekkür ederim hepinize

kotan04

12 voltluk adaptörün kaç amper büyük ihtimal adaptörden kaynaklı birde onarlı bağlama yerine 3lü seri bağlamayı tercih et

amatör

3 Amperdi sanırım. peki şuan ki haliyle bir rotasyona gidemezmiyim?

kotan04

ilk önce adaptörü değiştirin 10 amper 12 volt power bağlayınız
ledler içinde aşşağıdaki linkte hesaplama mevcut
http://ledcalculator.net/default.aspx?lang=tr-TR

Mucit23

10 seri led çok. 4Seri led e 100 ohm direnc bağla
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

nurim

Alıntı yapılan: amatör - 18 Mart 2013, 22:56:25
Arkadaşlar merhaba imkanlarım ve bilgim dahilin de bir led tabela yapmaya çalışıyorum aşşağı yukarı (1500) ledli dizimlerini yaptın. bağlantıyı da 10 tane ledi seri bağlayıp 100 ohmluk direnç taktım 12Voltluk bir adaptörle besliyorum bütün ledleri aynı anda aktif yaptığımda FLİP FLOP yapmaya başlıyor. bunu nasıl düzeltebilirim.? tabeleda kırmızı led kullanıyorum. fikir alışverişi için şimdiden teşekkür ederim hepinize

Değerler verilmemiş ama kırmızı led için voltajı 2v akımı 10mA alarak olaya bakarsak.
10 seri led 2vx10= 20v besleme gerektirir. Bizim beslememiz ise 12v .
Hemen kolay bağlantı 6 adet led için hazır durumda. 2vx6=12v. 6 adet led' i 1 Ohm' luk (1/4w) dirençle(1 ohm ihmal edilmemelidir) seri bağlayarak 250 gurupla  (6x250=1500) bağlantı tamamlanır. Gereken akım ise 250x10mA=2500 mA dir.
Elimizdeki 12v 3000mA lik güç kaynağı yeterlidir.
Kolay Gelsin
nurim

amatör

abi sağolun henüz nete girme imkanı buldum. emeğinize sağlık teşekkür ederim yarın denicem neticeyide paylaşırm tekrar teşekkür ederim.