Z

ADC için 4-20 mA nedemek?

Başlatan zengar, 26 Mart 2013, 10:12:34

zengar

Merhabalar,
Basınç sensörü okumak istiyorum lakin adc değerini okumak için verilen, voltj olarak değilde mA olarak verilmiş (4-20 arası)
Ayrıca 100 bara kadar çalışabilen sensör arıyorum bildiğiniz bir sensör varsa veya tavsiye edebileceğiniz bir ye varsa sevinirim.
Saygılarımla.

ete

Sensörlerde bağlantı kablolarındaki kayıpları önlemek için çıkış akım cinsinden verilir.
Ohm kanununu esas alırsanız ve çıkışı bir 100 ohm direnç ile şaselerseniz. V=I * R formülünden, 4 ma çıkış için
V=0,004 x 100 = 0,4V alırsınız. 20 ma çıkış için ise V=0,020 * 100=2V voltaj alırsınız.
Bu değerleri pic ile ölçmek için 20ma çıkışta alacağınız 2V 'u 5V seviyesine çıkarmakta yarar vardır. Bunun içinde bir Opamp kullanarak çıkışı yükseltmeniz gerekir. Ben işin prensibini burada anlatmaya çalışıyorum. İnterneti araştırırsanız bir çok 4-20ma çıkışı 0-5V'a çeviren devre bulabilirsiniz. Prensip olarak açıkladığım şekilde çalışmaktadırlar.

Ete

zengar

Parmaklarınıza sağlık hocam!
Acaba bildiğiniz veya daha önce üzerinde çalıştığınız bir sensör varmı?

F®T

ete hocamın dediklerine ilaveten şunu diyebilirim.ma uçlarına parelel 250 ohm direnç bağlanırsa 4 ma de 1 volt 20 ma de 5 volt elde ederiz buda pic girişine uygun bir seviye olur.yada 220 ohm olursa 4 ma de 0.88 volt  20 ma de ise 4.4 volt elde ederiz buda uygun bir seviye olur.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Maxim

otomasyonda 250 ohm kullanılır ve 1-5 volt arası gerilim alırsınız

zengar

O zaman 1-5 voltu pic için 0-5 volta çevirmek gerekiyor öyle mi ? Ayrıca maxim bey sizin eski forum yazılarınızı buldum bu iş üstüne hayli kafa yormuş gibisinız uygun basınç sensörü bulmam gerekiyor. 30 bar a kadar yeterli, sizin tavsiye edebileceğiniz var mı? Selametle..

F®T

"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

F®T

.......

Maxim

Alıntı yapılan: zengar - 26 Mart 2013, 20:57:35
O zaman 1-5 voltu pic için 0-5 volta çevirmek gerekiyor öyle mi ? Ayrıca maxim bey sizin eski forum yazılarınızı buldum bu iş üstüne hayli kafa yormuş gibisinız uygun basınç sensörü bulmam gerekiyor. 30 bar a kadar yeterli, sizin tavsiye edebileceğiniz var mı? Selametle..
hayır 0-5 volta çevirmeniz gerekmiyor
1-5 volt arasını okuyacaksınız

eğer 0-30 barlık 4-20mA sensor kullnılacaksa
adc girişinizde 1-5 volt olacak

yani 0 barda 1 volt, 30 barda 5volt değeriniz olacak adc girişinde.
gerisi hesap işi