T

PİC16F628A işlemci pinlerinden eksi alabilirmiyiz

Başlatan TA5AAT, 27 Mart 2013, 12:49:53

TA5AAT

Hocam mehabalar:

hocam 2 adet LED var devremizde bu ledlerin artılarını 220 oms direnç ile +5 volt a verdim
led lerin eksi uçalrını pic işlemci pinlerine verdim kısacası ben pinlerden (-) eksi yani GND almak istiyorum  teşekkürler..

ete

Her bir pine 1 led bağlamak şartı ile yapabilirsin.

Ete

sinancnc

uln2003a bağlayarak yapıyordum ben direk picten - alınıyor ise bende öğrenmek isterim.
Paylaşmayı seven insan toprak olup gitmez. Bir şeyler bırakır...!

ete

Pic bacağından 20-25 ma akım çekebilirsin. 1 adet led akım sınırlama direnci olmak şartı ile bu kadar akım çeker zaten. O halde tek ledi bağlayabilirsin demektir. Ama fazla akım çekecek isen arada transistör olmalıdır.
Ete

argeman

Peki hocam ben hazır bir 16lı röle kartı aldım direnc.net ten ,röleler uln 2803 ile sürülüyor,girişler ise ttl -5 v şeklinde ayarlanmış,eksi 5v ile tetiklemenin mantığı nedir hocam?yani genelde hep +5v  kullanırız tetikleme girişlerinde.

ete

Uln2803 her bir girişi high ike sürülür ama çıkış low şeklindedir. Bunu bir NPN transitörü sürmek gibi düşünebilirsiniz. Transistörün beys ucuna high verirsin transistör emitteri gnd de dir collectoründen gnd verir. Uln de aynı şekilde davranır.  Bahsini ettiğin -5v bildiğimiz  eksi volt değil Gnd yi temsil ediyordur.

Ete