G

Dc 12V Ac 220V Sinüs İnverter SG3525 Bir kaç eksik yer kaldı.

Başlatan gs1991apo, 11 Temmuz 2013, 15:40:37

muhammed1994

Ete bey ilginiz için teşekkürler.Peki vro yrimpotu için verdiğiniz bilgiden eminsiniz değil mi?

nurim

İnverterle ilgili hatırladıklarım:
315v çıkışına 33uF/350v elektrolitik kondansatör bağlanacaktır.C24
Trafoda:
"Sekonder sargısı 90 Tur Altta, Primer sargısı 4+4 tur sargısı üstte olacaktır."
Devredeki bazı dirençler"Karbon Film Dirençler"dir.
Bu dirençler "2k,5k6,10k,15k,30k,47k,120k,130k,150k,1M8,2k94 (devrede2k7kullanıldı)."
Düzelterek tekrar çizdiğim son ve eksiksiz şemayı ekliyorum.

Kolay Gelsin
Kolay Gelsin
nurim

ete

Muhammed , sen emin değilmisin o trimpotdan?
Şema çok açık ve net değilmi? Devrede 315 v luk dc voltaj o mosfetlerde üretiliyor. Bu voltaj bir o trimpota bağlanıyor bu sayede voltaj ayarını 556 üzerinden yapabiliyorsun birde sg3525 e bağlanıyor.
Ete

muhammed1994

Ete ustam sağolasın bilgilerin için.O trimpot hakkındaki sorulaım 320volt.com daki açıklamalardan dolayı kafam karıştı ondan sordum.

muhammed1994

Ete ve nurim ustalarım hayırlı akşamlar.İlk attığım şemadaki hatalarımı giderdim.Sizce yol klınlıkları yeterli mi?Teşekkürler.

ete

Yeterli gözüküyor. Ancak emin olmak zor. PCB yi eline alıp bakmadan olmaz. Kağıda yazdır ve oradan bak. Ben (Nurim de) SprintLayout kullanıyorum o nedenle gözümde canlandırmak zor.
En fazla akım Akü tarafındaki besleme uçları ve ona bağlı transistör gurubunda gerekiyor. Özellikle o kısma özen göstermelisin.

Ete

muhammed1994

Ete ustam teşekkürler.Zaten neresi varsa her ihtimale karşı genişlettim.15x25 pcb kullanacağımdan yer sorunu yok.Bir kaç tık daha genişleteyim.
Teşekkürler

ersangundogdu

Muhammed mümkünse ares dosyası olarak paylaşabilir misin?

ete

Verdiği eklerde var zaten ama versiyon-8 olarak var.

Ete

muhammed1994

Ersangundogdu bey,çizim tam olarak bitmedi.sakın buradaki dosyaları indirme.bunlar deneme.bittiğinde paylaşacağımdan emin olabilirsin.

muhammed1994

Cümleten selamun aleyküm.Şemayı çizdim.V3.0 :) .Ekteki şemaya bakarak kontrol ediniz. Proteus 8.3 Elemanların bağlantısında hata var ise bildiriniz.Şema en kesin haliyle çizilmiştir.
Not:1,8 m ohmluk direnç yoksa 2,2 m ohm ile 10m ohm'u paralel bağlyınız

muhammed1994

Cümleten selamun aleyküm.Ustam bir sorum olacaktı.Bir powerdan söktüğüm bu trafoyu kullansam olur mu?Diğer resimleri atamıyorum boyut sorunu var. Genişlik 35 cm,yükseklik 41 cm

ete

Trafonun nasıl olması gerektiği önceden verildi. Bu olurmu şu olurmu diye soruyorsun yalnızca görüntüsüne bakarak olur diyebilme imkanımız varmı sence. Sarımları kime göre yapılmış?, seconder kaç sarım, primer kaç sarım bellimi? Değil elbette. O halde olur deme şansızmız yok.
Yapılacak tek şey var ki bizde aynısını yaptık. Boyut olarak uygun bir trafonun sargılarını çözecek ve yeniden istenildiği gibi saracaksın.
12v ile beslenen tarafı ki bu devrede primer oluyor kqlın olmak zorunda. Ama tek tel ile sararsan sarma şansın yok. 0,7 lik tellerden 3 tanesini bir aray getirip onu tek tel gibi saracaksın.
Sekonder sorun değil zaten 0,7 lik telden olacak. Hatırladığım primer 4,7 sarım primer ise 95 sarım gibi bir şey idi.

Ete

muhammed1994

Ete ustam sağolasın.Bugün konya sokakta rfp50n06 diye sordum FQP50n06 var dedi.Sormadan almayım dedim.Sıkıntı olur mu,teşekkürler