PIC Basic Ders-01 (Pic Micro işlemciler Hakkında)

Başlatan ete, 28 Ağustos 2011, 14:38:25

mg1980

65 yaşındaki bir adam bu siteyi ayakta tutuyor, sanki mecburiyeti varmış gibi  bıkmadan usanmadan herkese çözüm sunuyor bir de saygısız olma durumuna düşüyor. Ne diyelim vallahi helal olsun.

Hattuşa

ete hocamı dolaylı olarak tanıyorum. yaşça benden büyük benim yaşım 44.
yazılımsal sorular genellikle açıklayıcı olmalı ki soruya yardımcı olunabilsin.
mesela sizin sorunuzdan benim algıladığım işlemcinizi belirtmediğiniz için kristal ayarınızdan kaynaklı, ama çok farklı bir yerde sorun olabilir. kimbilir.

baacus

İlk defa soru sorduğum için gerekli bilgileri vermeyi unuttuğumun farkındayım. İşlemcim pic16f88, 32bit pcde kodluyorum. MCS editöründe PBP derleyicisini kullanıyorum, MPLABi kullanmadan. Osilatör olarak internal osilatör kullandım, INTRC_CLKOUT ile belirtilen. Programlayıcım pickit in bir klonu , MicroPro26 diye bir programı destekliyor. Led aralıklarla yanıp sönüyor tek sorun 500 ms yerine 10-15 sn de bir yanıp sönmesi.

ibralali

fantom1951

Sayın  Baacus;
ETE beyi bizzat tanımak kısmet olmadı henüz ama birgün tanışırız elbet. Ete bey i tanımasamda siteden  devamlı izliyorum. Kendisine göre prensipleri olan ki bu prensipler içinde en önemlisi ve bencede doğrusu kimsetye hazır birşey vermek değil ama kendinde biraz gayret olana sonuna kadar yardım etmek.Anlaşılması gereken balık tutmayı öğretmek. Ve diğer arkadaşların dediği gibi yaşına rağmen halen insanlara yardımcı olmak için çırpınan bir insan. Her bilgi seviyesindeki insana yardım etmek, ve bu kolay birşey değil. ETE beyin tek hakkettiği şey bizlerin ona yaşı,bilgisi ve paylaşımı dolayısıyla saygı duymak ve teşekkür etmek. ETE bey ve bu forumdaki kimse kimseye yardım mecburiyetinde değil,ederse saygı duymak ve teşekkür etmek durumundayız. Eğer haklı veya haksız uslubunu beğenmiyorsanız yardım talebinizden vazgeçersiniz,sorununuzu başka şekilde çözmeyi denersiniz.Nasıl cevap vereceği veya vermeyeceği kendisinin taktirindedir. Sizin ve diğer yardım talep eden kişilerin diğer kişilerden kendisinin beklediği gibi davranmak ve konuşmak gibi bir mecburiyeti yoktur. Önce bunu kabul edip sonra yardım talebindede bulunacağız ve kimseyi yargılamayacağız. Ginede ETE hoca size kibarca cevap vermiş.Evet dediğiniz gibi herkes birbirine saygılı olmalı , ancak bunu önce  bilgiye ihtiyacı olan bilgi sahibine gösterecek. ETE hocam ise bilgiyi saklayan değil paylaşmak isteyen bir yapıda insan. Bunuda yazıları okursanız muhakkak farkedebilirsiniz. Lütfen haksız laflarla ETE beyi üzüp küstürmeyelim. Yardımcı olursa eğer saygı ile teşekkürlerimizi iletelim.
SAYGILARIMLA

sifirzero

hocam çok güzel bilgiler.ellerine sağlık.picbasic pro nun trial olmayan full sürümü varmı acaba.bizdeki trial günü doldu.deneme yapamıyoruz.kullanamıyoruz. hocam yardım edermsiniz.

MrDodo

Paylaşımlar için teşekkürler Sayın ETE. Gerçekten çok faydalı ve eğitici bilgiler içeriyor.

ete

Dediğin resimleri ben bulamıyorum. Daha detaylı bir adres versen memnun olurum. Nerededir bunlar. Baktığım yerlerde yok.

Günümüze kadar sitede iki defa silinme sorunu yaşadık. Birincisinde server değiştirirken oldu hangi yıldı hatırlamıyorum ama az bir kayıpla atlatmış idik. Sonuncusu geçenlerde oldu onuda yılbaşından bu yana olan yüklenmiş dosyaları kaybederek atlattık diyelim. İkincisi henüz daha yeni olduğu için bazı dosyaları geri yerine koyabilme imkanımız oldu buldukça koyuyoruz zaten.
Onuda arayarak değil ancak istek geldikçe yapmaya çalışıyorum.

Ete

BİDİL

Hocam ders1'in içinde "proje 1a, proje 1b" başlıkları altında devreye ait şema vermişsiniz. Eksik görülen resimler Pdf dosyasında zaten mevcut ancak paylaşımınızdan silinmiş . Serdar223 sanırım bundan bahsediyor.

ete

Anladım. Onları ben sildim. Zira hem isis dosyaları var hemde pdf içinde mevcutlar.

Ete

BİDİL

Serda263;

Bu resimlerin sitede bulunmadığını ancak daha önce var olduğunu ve linkleri ile birlikte nasıl tespit ettin? Başka bir sitede link çekerek mi yayınlanıyordu. Merakımdan ve bilmediğimden soruyorum lütfen yanlış anlama.

serdar263

Alıntı yapılan: BİDİL - 23 Haziran 2015, 15:29:36
Serda263;

Bu resimlerin sitede bulunmadığını ancak daha önce var olduğunu ve linkleri ile birlikte nasıl tespit ettin? Başka bir sitede link çekerek mi yayınlanıyordu. Merakımdan ve bilmediğimden soruyorum lütfen yanlış anlama.

kırık resim üzerine sağ tıklayıp bağlantı adresini kopyala dediğimizde bağlantı adresini(linki) rahatlıkla panoya kopyalayıp istediğiniz yere yapıştırabiliyorsunuz, sayın bidil

yanuma

HERKESE İYİ GÜNLER  ben bu programlama konusunu öğrenmek istiyorum belki size garip gelecek ama 15 sene önce yapayım dedim olmadı  allah ete hocadan razı olsun bu site için  bu programa sadece ekleme yaptım doğru çalışır'mı  yolum yanlış'mı  doğrumu şimdiden teşekkür ederim saygılarımla

TRISHB=%00000000
PORTB=0
ROLEAC:
HIGH PORTB.1
PAUSE 1000
LOW PORTB.1
PAUSE 500
HIGH PORTB.3
PAUSE 500
LOW PORTB.3
PAUSE 500
GOTO ROLEAC

Burak

Alıntı yapılan: yanuma - 01 Ağustos 2015, 12:11:39
HERKESE İYİ GÜNLER  ben bu programlama konusunu öğrenmek istiyorum belki size garip gelecek ama 15 sene önce yapayım dedim olmadı  allah ete hocadan razı olsun bu site için  bu programa sadece ekleme yaptım doğru çalışır'mı  yolum yanlış'mı  doğrumu şimdiden teşekkür ederim saygılarımla

TRISHB=%00000000
PORTB=0
ROLEAC:
HIGH PORTB.1
PAUSE 1000
LOW PORTB.1
PAUSE 500
HIGH PORTB.3
PAUSE 500
LOW PORTB.3
PAUSE 500
GOTO ROLEAC

Merhaba
Programda oncelikli olarak hangi denetleyiciyi kullandiginizi belirtmemissiniz . Ama genel program bakisi itibari ile trishb haricinde hicbir yanlis yok... onu trisb olarak duzeltirseniz ve sigorta ayarlarinida eklerseniz olay duzelecektir ...

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω