T

fotosel ile kapı otomatiği çalıştırma

Başlatan teknisyenim, 11 Eylül 2013, 12:18:38

teknisyenim

Merhabalar, fotosel ile apartman giriş kapısını anlık açmak için ne yapmam gerekiyor, fotosel hareketi algıladıktan sonra saniyelik enerjiyi verip kesmesi lazım aksi takdirde uzun süreli enerji verdiğinde hem gürültü hem de kapı otomatiği için sıkıntı yapar diye düşünüyorum. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Saygılarımla

gogoce

herhangi bir bilgi yok bu sistemi nasıl yaptınız hazır sisteme mi entegre etmeye çalışıyorsunuz yoksa kontaktör röle ile mi yaptınız proje veya detaylı bilgi verirsen yardımcı olmaya çalışırız
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

teknisyenim

Hocam henüz proje hazırlamadım ama şöyle ifade edeyim; apartmandan dışarı çıkarken fotosel kişiyi gördüğü zaman kapıyı otomatik açsın yalnız çok kısa süreli kapı açma enerjisini verip kesmeli ki sürekli kapıda dııırtt diye açma sesi olmasın diye düşünüyorum. normal lambalar için kullanılan fotoseli kullanayım dedim onun da zaman ayarı çok uzun kapı için uygun olmaz, sizin başka fikirleniz varsa paylaşırsanız iyi olur içerden dışarı çıkarken nasıl bir sistem ile kişiyi gördüğü zaman kapı açma sistemi yapabilirim? Saygılar

est32

amaç fantezi değilse en düşük masrafla kapı arkasına bir butonla bu yapılabilir, zaten bazı kapı otomatiklerinin arkasında hazır buton var.
illa ki fotosel olacaksa hazır devrelerin timer kısımları ile oynamak gerekebilir(kondansatör direnç değerleri) ama bu sefer de dışarı çıkana kadar defalarca otomatiği tetikler durur, bazen algılamaz sorun çıkarır....

uhue

Sanayiden veya otomatik kapı işi yapan birisinden bulabilirsin reflektörlü fotosel diye sorarsan yapacağın işe uygun 60-70 lira değerinde fotoseller var.

ete

Bu iş için kullanılabilecek iki sensör var hatta 3 de denilebilir. Birincisi PIR sensör denilen ve  insanların yaydıkları infrared sinyali algılayarak çıkış veren sensör ki artık bunların digitalleri mevcut bunları kullanarak süre sorununu ortadan kaldırabilirsin. Ayrıca analog olnlarda ise süre ayarlıdır ve çok kısa aralıklarlada çalışabilir.
Diğer bir sensör ise yıne infrared ledlerin bir cisimden yansıyıp geri alınması prensibine dayanan fotosel denilen sensörler. Diğeride aynı fotoselin reflektörden yansıyanı dır. Arada cisim veya insan olmadığı zaman sensör reflektörden yansıyanı alır , araya bir şey girince alamaz ve hemen çıkış verir.
Diğeri cisimden yansıyan sensördür. Oda IR sinyalleri yollar ama kapının karşı kanadından yansıyanları tam olarak alamaz. Ama araya insan girerse yansıyanlar yakından yansıyacağı için sinyali alır ve hemen çıkış verir.
Digital pır sensör kodu papirs EKMC , panasonic üretimi olup bir 5m lik birde 12 m lik olanları var. 5m lik olanı kullanın diğeri havada sinek görse çıkış veriyor. Özdisan da var bu sensör.
Ete

teknisyenim

Üstadlar sağolun fantazi amaçlı değilde yeni bir dükkan açtık vatandaşın birisi geldi böyle bir sistem istedi, apartmandan çıkarken beni görünce kapı dili açılsın ve birde kapı yavaşlatıcı kullanıyorlarmış o da zamanla bozuluyormuş  sağlam birşey takın üzerinden yaz kış geçtiğinde kapı çaaat diye çarpmasın dedi o bir şekilde halledilir de kişiye duyarlı açılma içinde ete hocamın dediğini araştırayım tekrardan sağolun. Saygılar

onurinci

bu sistemi yıllar evvel düşünmüştüm.o zaman sakıncarı mevcut idi ,tam çıkarken annesi çocuğun ayakkabısını düzeltmeye kalktı ve kapıda oyalandık caz cuz en az on kere otomatik yaptı rezil olmadan sökmüştüm.fakat yeni kapı otomatiği selonoidleri geliştirimiş,bir kez voltaj geldi ise dili çekiyor ve bobin bağlantısını kesen bir anahtar mevcut içinde ,kapı açılıp kapanmadan ilk konumuna dönmüyor.

İlyas KAYA

Schineider 'dan istediğin sensörü alabilirsin.
İster cisimden yansımalı ister karşılıklı fotocell şeklinde olanlardan.

Sensor çıkışına transistör ve kondansatör ile Turn-off devresi kurarsın.
Sensörde kalsan dahi çıkış vermez.
Ancak çekilip kondansatör boşalınca tekrar aktif hale gelir.

Basitçe bu şekilde yapabilirsin.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!