5 volt pic ve led yardım

Başlatan mali4242, 21 Eylül 2013, 22:30:09

mali4242

merhaba arkadaşlar,

16f628 in bir portuna 5v verildiği zaman başka bir portuna bağlı led 3 saniye yanıp sönecek ve bir daha yanmayacak  taki 5v kesilene kadar 5v kesilince tekrar 3 saniye yanacak sönecek  ve bekleyecek ve bu böyle devam edip gidecek Bunu pbp ile nasıl yapabilirim pic bilgim çok az olduğu için içinden çıkamadım.

Bilen gören duyan varsın yardım etsin lütfen.

ete

Symbol tus=portb.0
Symbol led=Porta.0
Poz var  bit

Pause 300
Basla:
If tus=1 and poz=0 then
  Led=1
  Pause 3000
   Poz=1
   Led=0
Endif

If tus=0 and poz=1 then
  Led=1
  Poz=0
   Pause 3000
   Led=0
Endif
Goto basla

Ete

mali4242

jet hızındaki yardımınız için teşekkür ederim hemen deneyecem sağolun.

mali4242

hocam çalışmıyor nerede yanlış yapmış olabilirim.

Hattuşa

slm
işlemcinin fuse ayarlarını yapmamış gözüküyorsunuz, ete hocam daha iyisini bilir

onurinci

birde böyle dene
@ Device PIC16F628A,WDT_OFF,PWRT_ON,PROTECT_OFF, CPD_OFF,MCLR_OFF,BOD_OFF,INTRC_OSC_NOCLKOUT,LVP_OFF
DEFINE OSC 4    'Oscillator speed in MHz

TRISA = %00000000   'PortA Output
PORTA = 0           'PortA  Clear
TRISB = %00000001   'PortB Output
PORTB = 0           'PortB  Clear

Symbol tus=portb.0
Symbol led=Porta.0
Poz var  bit

Pause 300

Basla:
If tus=1 and poz=0 then
  Led=1
  Pause 3000
   Poz=1
   Led=0
Endif

If tus=0 and poz=1 then
  Led=1
  Poz=0
   Pause 3000
   Led=0
Endif
Goto basla

ben denedim çalışıyor.fakat 3saniye led yanıkmı kalacak yoksa 3 saniye flash'mı yapacak?

ete

Bilerek bazı şeyleri eksik vermiştim. Amacım öncelikle az biliyorum dediği şeyi ne kadar az bildiğini anlamak idi. Hiç bilmiyormuş.
Diğer bir amacım ise hiç bilmiyor ise an azından eksiği öyle veya böyle anlayarak kendini geliştirebilir diye düşünmüştüm.
Her neyse eksikleri siz tamamlamış olsanız bile umarım neyin eksik olduğunu anlamıştır.
Bu devrede anahtar yada buton her neyse bağlı olduğu pin'e +5V verince sistem çalışmaya başlayacağı için Tus Pull-down da beklemesi gerekir. Yani tus pini 10K direnç ile GND ye bağlı olması gerekir. Tuş yada anahtar her neyse diğer ucu +5V ta bağlı olmalı ki tusa basunca port pinine +5V verebilsin. En azından devre yi tam olarak hazırlamış tebrik etmek gerekir.

Sigorta ayarlarına bağlı olarak devreye reset direnci ve harici osilatör (kristal veya rezonatör) bağlanması gerekmez.
Onur eksikleri tamamlamış. O şekilde çalışması gerekir.

Diyeceklerim Bu kadar
Ete

mali4242

Onur ve ete bey teşekkür ederim tam istediğim gibi olmuş

bu devreyi receiver in içine bağlayacam receiver ın on-off ledi 5 volt referans kaynağım olacak pic in çıkışınada transistor ve röle bağlayıp röle uclarını da tevevizyonun üzerindeki standby butonununa bağlayacam ,receiver ve televizyon beraber açılıp kapanacak böylece tv yi açma kapatmakdan başka işe yaramayan  tv kumandası ortadan kalkmış olacak.

tekrar teşekkürler.

onurinci

mali4242

bana değil ,ETE hocama teşekkür et.yemeği yapan ustam ben sadece tuz döktüm.. ;D