Z

Dc motor hız kontrol devresinde extra mosfet ilavesi???

Başlatan zengar, 28 Kasım 2013, 16:05:30

zengar

Merhabalar,
2 dc motor için hız kontrol devresi yapmak istiyordum. Motorların tanesi yük altında 12volt- 48 ampere kadar çıkabiliyor.
Hazırda satılan ESC devrelerinde 6 taneye mosfet kullandıklarını gördüm.
Acaba kaba hesabla aşşağıdaki motor kontrol devresine 3 tane 30 A'e dayanan mosfet i parallel bağlasam sorunsuz çalışırmı?   :-[
Yoksa böyle kaba hesapla yükleri paylaşmazlarmı. Gerçi birkaç test yaptım sorunsuz gibi!

Ayrıca diot u seçerken neye dikkat etmem gerekiyor?
Şimdiden teşşekürler!

pwm.c

paralel bağlamak yerine 1 tane IRFP064N kullanabilirsin, 110A akımı var.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

ete

Adedi artırmak soğutma yüzeyini artırmak açısından yararlı olabilir.
Bildiğim transistörler direk paralel bağlanmazlar. Eşit akım çekmelerini sağlayacak bir balans düzenlemesi yapılması gerekir ama Mosfetlerde bu nasıl yapılır bilemiyorum.
Ete

mesut25

merhaba arkadaşım L293D  kulanabılırsın   2 motoru hem yön hem hız kontrolünü tek entegre ile yapabılırsin
http://www.alldatasheet.com/view.jsp?Searchword=L293D

30A'i geçenbir akımdan söz edilirken sen 600 ma lik bir köprü entegresi öneriyorsun biraz garip olmadımı bu?
Mesajları iyice inceleden rast gele cevaplar vermeyin lütfen.!!!!!!

F®T

ben sadece her mosfet için gate direncini kullanıp parelel kullandığım uygulamalarda bir sorun görmedim.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

inventor

Mosfetleri paralel bağlayabilirsiniz ama geyt tetiklemelerinde senkronu yakalamanız gerekir. Birtanesi  nano sn bazında bile gecikmeli olarak devreye girerse tüm yükü üzerine alır. 200 TL ye satılan elektronik kaynak makinelerindeki mosfet veya IGBT yanmasının nedeni de budur.

Önerilerim ;

- Yüksek güçlü tek mosfet veya IGBT kullanılabilir.
- Birden fazla mosfet veya IGBT arasında yük paylaşılabilir ( paralel bağlantı )

*** Hangisi olursa olsun mutlaka kendi sürücüsü kullanılmalıdır. Yani mosfet kullanacaksanız Mosfet driver , IGBT kullanacaksanız IGBT driver entegrelerinden alıp bağlayın. Düşük bir akım olsa sorun değil ama o değerler için geyt teki voltaj- akım ve dalga şekli önem taşıyacaktır. Mosfeti tam iletime sokamazsanız yanar.  Mosfetlerin yüksek akımlarda ısınmamasının nedeni ; tam iletimdeki iç dirençlerinin düşük olmasıdır. D-S arası 0,2 ohm gibi değerlere inebilir. Eğer geytteki tetikleme değerleriniz uygun olmaz ise D-S arası 2-3 ohm gibi bir değerde kalır ve 50 amperlik mosfetten 2 amper çekersiniz, o da yanar.

İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)

zengar

Teşekkürler, çok güzel cevaplar var. Hepinizden Allah razı olsun.
Inventör beyin dediği çok teknik ve doyurucu lakin o kadar vaktim yok, artık ya pwm.c nin dediği gibi IRFP064N kullanacağım yada hazır bir ESC ünitesi alacağım.
Selametle!  :D

mesut25

Alıntı yapılan: mesut25 - 28 Kasım 2013, 19:01:47
merhaba arkadaşım L293D  kulanabılırsın   2 motoru hem yön hem hız kontrolünü tek entegre ile yapabılırsin
http://www.alldatasheet.com/view.jsp?Searchword=L293D

30A'i geçenbir akımdan söz edilirken sen 600 ma lik bir köprü entegresi öneriyorsun biraz garip olmadımı bu?
Mesajları iyice inceleden rast gele cevaplar vermeyin lütfen.!!!!!!

30a hiç dikkat etmedim biz küçük motorlarla ugraşınca  daha dikkatli olup ögrenene kadar pek cevap vermıyim...:)

zengar

Bu arada  diotun kullanılmasının sebebini öğrendim. Motoru çeviren akım kesildiği zaman motor aynı anda durmaz ve dönmeye devam eder yani bir jeneratör gibi elektrik üretir. İşte bu diot back emf engelliyor.

Aslında bir projede kullanacağım aracımın ESC ini kurcalarken yaktım. Onun yerine ya yeni birtane yapmam  yada hazır bir tane almam gerekiyor. Türkiye fiyatı 120 tl, e-bay da 25$. Acil olduğu için kendim yapmaya karar verdim. Lakin radyo kontrol modülünden gelen servo sinyalini pic te işleyip dc motorları nasıl pwm ile saat yönü ve saatin tersi yönüne çevireceğimi bulamadım. Rf modülden motorlara 57 hz lik sinyal gidiyor. Bunu ADC ile mi yapayım bilemedim.
Şimdiden cevaplarınız için Allah  yüzbin defa razı olsun diyorum.

F®T

PWM ile hızları ayarlarsın ,yönü H köprüsü ile değiştirirsin.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

zengar

evet PWM ve H köprüsü kullanacağımı biliyorum. benim sorduğum radyo alıcısından gelen servo sinyalini işlemcide işleyip yön ve hız kontrolünü çevirme hakkında! servo yön sinyalinin değerini işlemci ile nasıl öğrenebilirim?