PIC Basic Ders-03 (LCD Kullanımı)

Başlatan ete, 28 Ağustos 2011, 14:45:56

sinancnc

Arkadaşlar bu gün yeni bir lcd satın aldım ve hiç bir değişiklik yapmadan bağladım çok şükür çalıştı.. Konuyu en baştan takip edenler bilir 3 nolu bacağa +5 volt bağlamışım zannedersem orada bir sıkıntı oluşmuş.. Eğitim zahiyatı yani..

Şimdi sorularımın cevabını ben yazayım...

16f628a ile mclr bacagı off yapılırsa ve dahili osülatör seçilirse lcd çalışıyor elinde 10 k pot olmayanlar irek 3 nolu bacağı 10 k dirençle gnd bağlarlar ise oda bir çözüm yolu olarak gözüküyor.. Yardımcı olan bütün foruma teşekkür bu kadar sıkıntı olsun istemezdim ama olaya talihsiz başladık malesef ama peşini bırakmayınca başarı her zamanki gibi kaçınılmaz oldu..
Paylaşmayı seven insan toprak olup gitmez. Bir şeyler bırakır...!

ete

LCD nin osilatör ile alakası yok. O yalnızca çalışan bir işlemci ister. İster kristal ile ister dahili osilatörle çalışsın LCD açısından farketmez.

Ete

sinancnc

ete hocam bu lcd yazdırmayı bütün proğramlarda gosub ve return deöndürmesi ile yapılmış.. ana proğram içine katılmamasının bir amacı varmıdır. birde lcd karakterler değişmemişse yazdırmayı pas geçmek nasıl yazılabilir. Saygılar

ete

Programın değişik bölümlerinde aynı değerleri tekrar ekrana yazdırman gerekiyor ise onu bir alt programa almak her zaman faydalıdır. Böylece istediğin yerden ilave komut satırı kullanmadan ekranı kullanabilirsin. Bu arada hemen belirteyimki lcd komutları çok fazla program hafızası yerler. Uzun programlarda alt program şeklinde kullanmak hemen hemen zorunludur. Bunu alışkanlık edinmek kötü değil iyi bir alışkanlıktır.

Değer takibi yaparak değişip değişmediğini anlayabilrisin.
If eski_deger=yeni_deger then atla
Gosub ekran

Şeklinde bir ifade kullanmak işini çözer. Ekran kısmında ise eski_deger=yeni_deger demen de gerekir unutma

Ete

sinancnc

yasox

ete hocam ben sizin yaptığınız calışmayı denedim kendi notlarınızda bu programlar çalışıyor fakat farklı çizimlerde hata veriyor  bunun nedeni ne olbilir. ayrıca herhangi bir girşten aldığımızda lcd de 5 karakterini nasıl görebilirim buna benzer bir çalışma göremedim pic basicte yeni olduğum için çokta anlamadım 2. ve 3. çalışmanızı inceledim yardımcı olursanız sevinirm

ete

Lcd nin bağlantısında kural vardır. Bu kuralı değiştiremezsiniz.
Kural-1: lcd data pinleri bağlantısı 4 bit üzerinden yapılacak ise mutlaka bu pinlerin başlangıcı ya portun sıfır nolu biti yada 4 nolu biti olmalıdır. Bunun sebebi aslında data bitleri 8 bit olmalıdır. Ancak işlemci yeterince hızlı olduğu için 8 bit yerine 4+4 bit şeklinde verilmesi uygun görülmüştür. Hal böyle olunca bir porttan 4 bitin kolaylıkla alınması hedeflenmiştir. Şayet data bitleri rastgele pinlere bağlanırsa onları tek seferde okumak mümkün olmazdı. Bu önemli bir kuraldır ve uyulması gerekir. Bu durumda data bitleri, PortA.0 -PortA.3, port B.0 -PortB.3, PortB.4-PortB.7  gibi pinlere bağlanabilir.
Kural-2: Diğer pinler (E -RS -Rw) herhangi bir pine bağlanabilir.
Bu kurallara uyun başka bir şey gerekmez.
Ete

yasox

hocam programı aynen kullanıyorum çizimi yeniden çizdim sizin örnektekiler gibi fakat program hata verdi anlamadım hatta önce sizin kullandığınız çizimi denedim orda sizin programlar çalıştı. çzimi kontrol ettim hata yok gibi. benm değişiklik yaptığım programı sizin çizimde deneyim dedim oda sadece sizin programı çalıştırıyor sizce hata nerde olabilir yeniden çizsem fayda eder mi ?

ete

Çizimi görmeden bir şey söylemek mümkün değil.
Ete

yasox

hocam burda çizimim var birde dendiğim programlar

ete

Maalesef seyehatteyim ve telefondan cevap yazıyorum. Dosya bakmam mümkün değil. Hafta sonu dönünce bakarım.
Ete

yasox

haberlesme

Birde bu uygulamayı incele istersen.Anlamadıgın biryer olursa elimden geldigince yardımcı olurum uygulama ektedir.

ibrahim.kut

ete hocam elimde :
1 adet 877a var
1 adet 16x2 lcd var
bol miktarda satırlı şiirim var lcd de kaç satır şiir yazılabilir?

istiklal marşını komple yazdırabilir miyim?

ete

Böyle bir şeyi hiç denemedim. Ancak şunu biliyorum. LCDOUT komutu en fazla program hafızası tüketen komutlardan birisidir. Bu işlemcinin bütün şiiri alabileceğini sanmıyorum.
Bu işi 2 satırlık lcd de yapmak istediğinden eminmisin? Zira hem görsel hemde fiziksel olarak uygun değil bence. Sadece 2 satır gösteren üstelik en fazla 16 karekter gösteren bir Lcd ye İstiklal marşı sığdırmak kolay değil hatta bence imkansız gibi bir şey.
Tamamen imkansız demiyorum. Zira sonuçta satır satır bu ekrana verilir sığmayan satırlar için sağa kaydırma yapılır. Satır atlatmak için yukarı aşağı ok yuşları kullanılır. Sonuçta bir araba kod yazarsın ama zaten hafıza yetmeyecek bence vaz geç bu sevda dan.

Ete