pbp derleme sorunu

Başlatan canbulut, 26 Aralık 2013, 12:48:12

canbulut

arkadaslar s.a
normalde çalışan program çalışmamaya başladı.uzun süredir kullanmıyordum.dün denemek istedim.olmadı.
assembling yazıp öyle kalıyordu ve result kısmı boş kalıyordu.
programı kaldırıp tekrar kurayım dedim sonuç aynı derleyemiyorum.şimdide aşağıdaki resimdeki gösterilen uyarı çıkıyor. :((

ete

Doğru derleyici kullandığına eminmisin.İlk defa böyle bir hata mesajı görüyorum.
Yada program gerçekten PBP içinmi yazıldı eminmisin?
Bir gariplik var ama anlamadım gerçekten.

Yalnızca hata kodundan bir sonuca varmak mümkün değil maalesef.

Ete

canbulut

net eminim hocamda ben yinede başka nedenlere bağlı olarak bir karışıklık olmasın diye daha sade bir programda denedim bu hata gitti.
Fakat bu seferde yine Assembler errors yazıyor result kısmı boş kalıyor.derleme yapmıyor.Resmini ekliyorum.teşekkürler

ete

Bunun iki sebebi olabilir.
Birincisi makinanda pbp derleyici kuruludur ama pm.assemler kurulu değildir yada bir şekilde silinmiştir.
Yada assembler olarak mpasm seçilidir ama oda makinanda yoktur.
Bunları bir denetle ve sonucu bildir istersen
Ete

canbulut

Evet hocam tespit doğru gibi ama assembler nasıl yükleyebilirim.gözüken resim aşağıdaki gibi.use mpasm seçersem lokal yer değiştirilebiliyor.seçmezsem resimdeki gibi seçilemez oluyor.

ete

Tespit daha doğru değil. Doğruluğunu iki şekilde test edebiliriz.
Birincisi pbp klasörünün olduğu yeri aç içinde pm.exe varmı bak..
İkinci şekilde ise programın başındaki sigorta ayarlarını kaldır verdiğin ekranda sağda gözüken mpasm kutusunu işaretle ve yeniden derlemeye çalış bakalım ne sonuç çıkacak.
Bu şekilde derlerse pbp kendi assembleri silinmiş yada kullanılamaz durumda demektir.
Ete

canbulut

pbp'nin içinde pm.exe var.
use mpasm'i seçip 18f serisi derlemek istediğimde Derliyor sıkıntı yok.fakat 16f serisi derlenmiyor.Result boş kalıyor.pbp yeniden kurdum çözüm olmamıştı ama hocam.

ete

Belliki PBP nun kendi dosyalarında sorun var. Yeniden kurmak için önce uninstall yapıp klasörüde tamamen silmen gerekir.
Oda yetmez ayrıca registry 'e girip PBP ile ilgili ne varsa temizlemen gerekiyor.
Sonra yeniden kurup bir bak bakalım. Mümkünse aşağıdaki linkten yeniden indir onu kurmayı dene.
https://www.dropbox.com/s/c3f6se7jyeyy2dp/setup_2.60.exe

Ete

canbulut

hocam kaldırdım tekrar yükledim.sorun aynı.registry için Ccleaner diye bir program buldum sorunları çöz diye bişey vardı burdan dosyaları sildiğini düşünüyorum.(sorunlu dosya kalmadı programa göre tabi)registry işlemi doğru olmuşmudur?

ete

cleaner gibi programlar registry ye zarar verebilir. Onları pek kullanmanı tavsiye etmem.
Çalıştır seçeneğinden regedit yazıp enter'e basarsan registry dosyası ekrana gelir. Onun Bul seçeneğini seçip PBP yazman yeterli olur. ekrana gelir luzumsuzlar yada kalıntılar. Bu işlem uninstall yapıldıktan sonra yapılmalı. Ama bilmiyorsan bu işi yapmasan daha iyi olur. Son olarak derlediğin programı bir göreyim diyeceğim acaba ondamı sevilmedik bir şey var diye merak ettim doğrusu.

Makinan (PC) kaç bitlik 32 yada 64 ? Şayet 64 bitlik ise zaten mecbursun MPASM kullanmaya.
aşağıdaki linkleri iyice bir oku istersen bir sürü bilinmeyen var senin işte.

http://etepic.com/index.php/topic,26.0.html

http://etepic.com/index.php/topic,300.0.html

Ete

canbulut

kodlar bunlar ne yapacağımıda bilemiyorum :((  32 bit hocam.

;@ DEVICE pic16F628A 
;@ DEVICE pic16F628A, WDT_ON
;@ DEVICE pic16F628A, PWRT_OFF
;@ DEVICE pic16F628A, PROTECT_ON
;@ DEVICE pic16F628A, MCLR_ON
;@ DEVICE pic16F628A, HS_OSC
DEFINE OSC 20
PortA=0:TrisA=%00000000
PortB=0:TrisB=%00000010
PORTA=0:PORTB=0
CMCON=7
INCLUDE "modedefs.bas"                             
BASLA:
HIGH PORTA.0
PAUSE 10
LOW PORTA.0
PAUSE 90
GOTO BASLA
END

ete

Yapman gereken basit. Şimdilik bir çözüm buluncaya kadar MPASM ile derleme yaparsın.
Bunun için sigorta ayarlarını sil, yerine,
@ __config _HS_OSC & _WDT_ON & _MCLRE_ON & _LVP_OFF & _CP_OFF
yaz.
Ayrıca PBP klasörü içinde 16F628A.INC dosyasını MCS içinde aç. Yukarıda girdüğün sigorta ayar satırının benzerini göreceksin alt kısma doğru. Onun başına ; koyarak geri kaydet.
Sonra derleme için View- Program & Compiler seçeneğinde Assembler butonunu seç ve ekranın sağında yer alan MPASM kutusunu işaretle ve derlemeni bununla yap. Hiç bir mahsuru yoktur.

Son bir şey daha. MCSverisyon 5.0 yükledi isen buda sorun çıkartabilir. Bu PBP3.0 için kullanılan editördür. Bu nedenle verdiğim linklerde yer alan MCS 4.0 versiyonu linkine tıklayarak onu yüklemen gerekiyor.
Ete

canbulut

önerdiklerinizi yaptım hocam aşağıdaki errorleri verdi fakat derliyor.
resimde aşağıdaki gibi gözüküyor.
eski haliyle çalıştırmam gerektiği belli acaba format mı atsak düzelecek midir?Denemek lazım tabiki.

ete

Verdiğim linkleri okumamışsın.
Birincisi View menüsü açılıp orada Compile & Program Options seçilecek ve ilk başta yer alan Compiler seçeneğine tılanarak , Find Manual butonu ile PBP klasörünün yeri gösterilecek.
Şayet bunu yaptın ise yüklediğin PBP verisyonu için 16F628A.INC dosyasının olmadığı hata mesajında yer alıyor.
Bu nedenle bir başka setup programı bulmalısın.

Derlemeyi MPASM ile yapınca sigorta ayarlarını verdiğim formatta düzenleyip eski sigorta satırlarını ya kapatman yada silmen gerekirdi.
Ayrıca PBP klasörü içinde yer alan 16F628A.INC dosyası açılarak
- Config... ile başlayan satırın başına ; işareti koyularak satır kapatılıp geri kayıt edilmesi gerekirdi.
Bunları yapmadığın belli oluyor. Lütfen yazdıklarıma dikkat et ve birebir uygulamaya çalış.
Daha önce aynı şeyi yapıp sorunsuz derledi demiştin. Yine aynısını yapacaksın.

Ete

canbulut

dediklerinizi gözden geçirip tekrar yapacağım hocam.Derledi demiştim fakat pic18 serisi  derledi.şimdi derlemeye çalıştığım pic16 serisi.derlenemeyen pic16 serisi.