57mm display

Başlatan oguztkn, 07 Ocak 2014, 11:36:04

est32

yukarıda okuduklarıma göre display 12 volt ile denenmiş ve bir süre ışık verdiği gözlenmiş. eğer bu voltajda display bozulmadıysa anlaşılan cihaz bu voltajlarda çalışıyor. Bu voltajlarda çalışıyorsa da pic voltajı 5v olduğu için pic ile sürülebileceğini sanmıyorum. ben 38mm'yi direnç üzerinden pic ile sürüyorum bende sorun yok ama 45mm'yi üreticisi nasıl tasarlamıştır bilemeyiz, belki de içerisine direnç konularak/seri led bağlanarak 12v tasarlamıştır. Bunun cevabı sadece datasheetinde.

datasheet yoksa anlamanın en güzel yolu ayarlı bir güç kaynağı ile 1.5 volttan başlanarak yavaş yavaş voltajı yükseltip uygun parlaklıkta yandığı kanısına varınca voltajı orada bırakmaktır. Bu sırada da çektiği akıma bakılır, buna göre birşey düşünülür.

oguztkn

Arkadaşlar şu devreyi gerçekte uyguluyorum size gösterebilmek için isis te çizdim.Devrede tarama yöntemi kullanacağım ama devredeki transistörler tetikleme yapmıyor sürekli iletimdeler sorun nerde acaba ???

oguztkn

Arkadaşlar şu devreyi gerçekte uyguluyorum size gösterebilmek için isis te çizdim.Devrede tarama yöntemi kullanacağım ama devredeki transistörler tetikleme yapmıyor sürekli iletimdeler sorun nerde acaba ???

http://i.hizliresim.com/wbjqzb.jpg

ete

Programı ve isis devresini buraya ekle bakalım. Bu şekilde sorun bulmak mümkün olmaz.
Simule de deneme yapıyorsan transistörlerin Collectorlerine birer 10K lık pull-down direnci bağlamanı tavsiye ederim.
Gerçek devren bunu istemez ama simule ister.

Mesajlara resim eklerken çok büyük boyutlu resimler eklemeyin lütfen. Sorun çıkartıyor bu resimler. Mümkünse jpg olarak ekleyin ve resim formatı küçük olsun.

Ete

oguztkn

Devre şeması ekte dediğiniz gibi collectorlerine puldown yapınca simulasyonda çalıştı ama benim gerçek devrede transistörlerin emiterlerinde +12 volt bağlı picten de base lerine 1k lık direnç bağlı acaba picte ki gerilim transistörün kesime gitmesine yetmiyormu collectörlerine bende bir pulldown atsam bir sorun olurmu acaba ?

Bu arada programı plaketi test etmek için öyle yazdım tüm display ve segmentlerin kontrolü için

ete

Koyacağın LOW'a çekme dirençleri sorun çıkarmaz. Dirençler 10K olmalı.
Aslında transistör kesime gidince Collector de her hangi bir voltaj olmamalıdır.
Bu gerçek devrede de böyle olmalıdır. Ama ne hikmetse isxs de transistör sürülmediği zamanda çıkışında High görülüyor. Bunu bağlanan pulldown direnci önlüyor.
En azında bir displayi bu şekilde deneyebilirsin.

Ete

oguztkn

Hocam sizden daha önce yardım almıştım saat için bu kez 57mm lik saat yapıyorum işlemci değişti önceki 877 idi şimdi 876 oldu kodları ayarladım çalışan saatinkinden ama tmr kesmesinde sorun var sanırsam bir yardım edebilirmisiniz

eski kodda PORTB de sadece display transistörleri vardı sorun olmuyordu şimdiki devrede ise PORTC nin 7-6-5-4 portlarında display transistörleri var diğer bacaklarda ds1302 bağlı aşağıdaki kodları çeviremedim

PORTB=%11111111
      PORTC.7=1
      PORTB=(PORTB & 1)| 254

Şimdi ise simulasyonda çalışır  hale getirdim ama aradan uln yi çıkartınca düzgün çalışıyor uln ekleyince gerçek devredeki gibi davranıyor acaba sorun nerde ?

ete

Saatin display kısmını çalışır hale getirdim. Kullandığın mantık yanlış idi.

Ete

oguztkn

hocam tekrar saat çalışıyor dereceye geçiyor ama gösterim kısmı yanlış ayar tuşuna basınca flash olayıda yapıyor ama anlamsız görüntüler çıkıyor

ete

Simulasyonda her şey düzgün çalışıyor. Yalnızca butonların yerleri farklı. Sec ile Aşağı butonu yer değiştirmiş.
Onun dışında her şey normal. Yaptığın devrede sorunvar demekki.

Ete

oguztkn

zaten simülasyonda çalıştığı yazmıştım ama gerçek devrede uln2803 var simulasyonda ekleyince sapıtıyor

oguztkn

simulasyonda hep böle ama uln yi çıkarında herşey süper çalışıyor

ete

Devrenide çalışır hale getirdim. Tabiiki programda da ufak bir değişiklik oldu.
ULN çıkışlarına Pullup bağlanması gerekir. gerçek devrede gerekmez ama burada gerekir.

Ete

oguztkn

devrede bir değişiklik olmadı isistede çalışmıyor siz uln nin com ucunu gnd ye bağlamamışınız bağlayınca gene 8888 oluyor ben bişi anlayamadım neden yapıyor bunu birde porb.7 boş sıfırdan başlıyor segmentler

ete

Senin programlarında bir sorun var galiba. İsis de mükemmel çalışıyor. İspatı ilişktedir.

Ete