faz koruma devresı

Başlatan bahdiyarusta, 16 Ocak 2014, 09:51:56

bahdiyarusta

arkadaşlar faz sırası ve faz kesılde mevresı bilen var mı pıce 3 fazın sırasını nasıl tanıtacagım 3 fazın arasında ne fark var. bunu nasıl yapcaz. bılgı verır mısınız...
<<<***bahdiyarusta****>>>
                  - 66 -

Mucit23

Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

kartal_0689

Mucit23 arkadaşın dediği doğrudur. Önce 3 faz nedir, nasıl çalışır bunları bir araştır internette birçok detay var.
Ufak bir detay vermek gerekirse, 3 fazı anlamak için faz açılarına bakabilrsin. Fazların birbirleri arasında 120 derecelik farklar olur.
bunlar birer örnek daha birçok örnek bulabilirsin.
TURKEY/ANK

ete

3 ayrı sıfır noktası yakalama devresi kurarsın. Her birini ayrı bir kesme yaratacak şekilde pic' bağlarsın.
Oluşan ilk kesme kimin tarafındna oluşturulmuş ise o "R" dir. Peşinden kesme oluşturan faz ise "S" tir. Onunda peşinden gelen ise "T" dir. Böylece fazları bir birinden ayırmış olursun.

Ete

bahdiyarusta

hocam. bu 220vac yi ac seklınde mı 5e düşürmek lazım... bunun için örnek devre varmı...
                  - 66 -

ete

İnternette "zero crossing" veya "sıfır geçiş noktası" diye aratırsan bir sürü devre örneği bulabilirsin.

Ete

kartal_0689

şimdik arkadaşım.
Önce gerilimlerini trafo üzerinden 12V düşürüyorsun. (N-R = 220V/ N-S=220V/ N-T=220V)
Dolayısıyla 3 ayrı trafo üzerinden bütün fazlarını 12V a düşüyorsun.
Sonra trafonun 12V çıkış ucunun birisini ölçüm yapacağın devrenin (-) ucuyla birleştir.
trafonun diğer ucunu da seri UF4007 diyot üzerinden dirençlerle gerilimi 3V' a bölecek şekilde mikroişlemci kontrolüne ver.
Sinyal yarım dalga doğruldu. yani mikro işlemci 1-0 olarak okuyacak.
Sen bu durumda ilk sinyal hangisinden geliyorsa ona göre karar vereceksin.
Bağlantı ve kontrol elemanlarınıda koymayı ihmal etme.
TURKEY/ANK

bahdiyarusta

teşekkürler aklımda az çok bi şey canlandı. trafo yerıne 1wlık dırenç ve 11n4007 diyot ile fazı optokpre gırsem çıkıştan yarımdalga alsam buna göre pıc hareket etse en azından trafo kullanmamış oluruz... bu olabılır mı 3 tane direnç 3 tane diyot 3 tane optokplor ile 3 fazı pıc e gırebılırım galıba. sonrada pıce komut vermekte kaldı iş orda da takılacağım biraz. tmr kesmeını felan bılmıyorum bende bunu yazarken daha farklı bı komut var mıdır...

ben bi faz koruma rölesının içini açtım adamlar hiç trafo koymadan çözmüşler işi bunu nasıl yapmışlar..
                  - 66 -

kartal_0689

O cihazda muhtemelen opto coupler ile kontrol etmişlerdir. Çıkışında da 220V u gerilim bölerek diyotla işlemciye girmişlerdir.
Fakat en garanti yok bence trafo. Çünkü gerilim yükselmelerinde sıkıntı yaşayabilirsiniz.
TURKEY/ANK

kartal_0689

Ben geçen sene faz açılarını ölçen devre yapmıştım.
faz sırasını aşağı resimdeki gibi okudum.
Bir comparatör kullandım. Trafo gerilimi ve trimpot ile referans gerilimi karşılaştırdım.
Yarım dalga sinüsde (+) alternanslarda comparatör karşılaştırdığı gerilimde çıkışı lojik 1,
(-) alternanslarda çıkışı lojik 0 oldu. buna göre işlemci ile kontrol ettim.

TURKEY/ANK

bahdiyarusta

anladım teşekkür ederım... bu konu ıle ılgılı 3 faz olan bı yer bulup çalışmaya başlayacağım ...
                  - 66 -

est32

yalnız, trafolar 180 derece faz farkı ile çalışır, bunu da göz önünde bulundurmakta fayda var
yani girişteki 220v ile çıkıştaki 12 volt arasında, yanlış anlaşılmasın.

kartal_0689

Evet ama çok önemli değil.
Çünkü hepsi aynı anda 180 derecelik fark yaratacağı için birşey değişmez diye biliyorum
TURKEY/ANK

İlyas KAYA

Yukarıda arkadaşlar gerekli bilgileri zaten paylaşmış ben başka bir noktaya değineceğim.

Eğer amacınız bunun nasıl yapıldığını öğrenmek ise sonuna kadar öğrenin bende arkanızdayım.
Ancak ben bunu yapıp panolarımda kullanacağım diyorsanız orada durun.

Çünkü 14 TL ye satılan motor koruma ve faz koruma devresini sizin tekrar yapmak için vakit kaybetmeniz kadar abes birşey olamaz.

Taklit etmek için harcayacağınız zamanı iş gücünüze harcayın. Örnek vermem gerekirse ben RF kumanlarıda , alıcı mödüllerini de kendim yapabiliyorum.
Ancak ötesi 3 TL lik RF modülü için haftalarca uğraşıp arge yapmaktan ve bununla ilgili sorun yaşamaktansa 3TL verip zamanımı yazılım geliştirme , yeni ürünler geliştirmede kullanıyorum.

Zaman su gibi akıp geçiyor. Burada en büyük kısas zaman ve fiyattır.
Fiyatı pahalı olan ancak maliyetinin çok daha düşük olduğunu bildiğiniz ürünlere yönelebilirsiniz.
Burada bir sıkıntı yoktur. Örneğin ; PLC pahalıdır. 2000 TL para vermektense PLC nin yaptığı işi bir PIC devre ile yapabilirsiniz.

İş gücü ve ürün geliştirmeye zaman harcayın demekten kasıtta bu dur.

Bugün 32 yaşıma bastım. Bu zamana kadar edindiğim şahsi görüş ve tecrübemdir.
Katılır yada katılmazsınız. :)

Saygılarımla.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

bahdiyarusta

syn ılyas kaya bılgıler için çok teşekkür ederım...
                  - 66 -