motor stop devresi

Başlatan bahdiyarusta, 16 Ocak 2014, 23:25:54

bahdiyarusta

arkadaşlar pıc ile bir girişe göre çıkıştakı motoru kontrol edıyorum. otomatık kapı gibi bi şey oldu açılıyor sona gelınce svıce basıyor ve duruyor. bu sıstem çalıştı ama swıvcler çarpmadan arıza yapıyor bır sure sonra ve estetık görüntü olmuyor. bunun için zaman ayarı yaptım tam kapanma süresini ayarladım  bu seferde aralarda ki takılmalardan ve kalkış hızından dolayı 1 kaç kez tam kapanıyor sonra açıklık kalıyor. kapanırkende sonuna kadar bıraz fazla kapanıyor. bu işlemi başka turlu nasıl çözerim diye düşündüm motorun çektıgı akım artınca pıce lıjık 1 gonderrse bunu otomatık durdurabılırım sanki bu şekılde bir mantık ile nasıl bir devre yapılabılır. yardımlarınızı  bekliyorum teşekkürler....
<<<***bahdiyarusta****>>>
                  - 66 -

Mucit23

Mekanik switch kullanma, İndüktif proximity sensörlerden kullanırsan switch arızası gibi problemlerle kolay kolay karşılaşmazsın.

Dediğim gibi switch arızasına indüktif sensör çözüm olur. Fakat motor akımını ölçüp kapının kapandığı zamanki zorlanmasından kapının kapandığını anlaman daha kesin çözüm olur. Ayrıca arada insan sıkışması gibi durumlardada motordu durdurabilirsin. Fakat bu sistemde'de kapı sert bir şekilde kapanacaktır. Bu yüzden sistemde hem sensör olmalı hemde motor akımını kontrol etmelisin.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

bahdiyarusta

akım ile çözmeyi düşünüyorum....
<<<***bahdiyarusta****>>>
                  - 66 -

İlyas KAYA

Otomatik kapı sistemleri üzerine artık doktora yaptım diyebilirim :)

Eğer amacınız bir otomatik kapı devresi yapmak ise kesinlikle "encoder" kullanmalısınız.

Akım ile yada limit switch ile olmaz.

Motor akımını öğrendiğinizi varsayalım.
Kapı önce yavaş açtı ve stop noktalarını buldu. Peki ama kapı hızla açılırken yada kapanırken geri dönmesi gerektiğinde stop ve fren noktalarını nasıl bulacaksınız ?

Fren olmadan olmaz. Çünkü bir otomatik kapının ortalama kanat ağırlı 100-150 kg arasıdır. 100kg lık bir kanat saniyede 1mt hızla hareket ederken siz kapıyı çakarsanız ya motor redüktörünü yada camları kırarsınız.

İlk zamanlarda birşey yok gibi olsa da tüm mekanik aksamı aşırı zorlarsınız ve kapı kısa sürede perte çıkar.

En iyi çözüm "encoder" ile kapının adım ölçülerini bulup fren noktalarını hesaplayıp , hareket halinde fren yapacağı , frenden sonra ne kadar yavaş hareket edeceğini ve dayandığı noktada durmayı çözersiniz.

Ayrıca en büyük sıkıntı her kapı ölçüye göre yapılır. Akım sabit kalmaz. İlk kalkışta aşırı akım çeken motor yolu aldıktan sonra çektiği akım düşecektir. Soğuk havalarda ayrı , sıcak havalarda ayrı çalışacak ve ayrı ayrı akımlar çekecektir.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!