PBP ile Scale Rc Araç Işık Kiti yapımı

Başlatan serkan, 17 Ocak 2014, 15:32:55

serkan

Değerli Arkadaşlar;

Bir çok kişi tarafından yapılan bazılarının açık kaynak koduyla birlikte yayınladığı Rc araç hobicileri için ışık kiti yapmayı planlıyorum. Bu ışık kiti 1/1 ölçülere sadık kalınarak yapılmış ve scale olarak adlandırılan crawler araç için olacak ( Benim aracım bu olduğu için :) )

Yurt dışından tanıştığım ve fikir kısmında bir çok fikrimin olduğu ve işi otomasyon sistemleri olan bir zat bu projeyi hemde abartı bir şekilde ( ses kiti, dorse ışıklandırması, iç ışıklandırma gibi) yaparak bırakın kaynak kodlarını paylaşmayı hexini bile vermedi. Sağlık olsun biz de kendi projemizi yapabilirsek yaparız.

Öncelikle bu projeyi takip edecek veya yapmaya çalışacak arkadaşlara söyliyeyim, bu proje belkide aylar sürecek bir proje o yüzden lütfen şunu da ekle bunu da ekle ne zaman bitecek gibi isteklerde bulunmayın zira henüz acemi bir coderim.

yavaş yavaş başlayalım;

1. picimiz ayrı ayrı 3 kanalı okuyacak bu kanallar
- Yön
- Gaz
- Switch olacak

(Benim kullandığım kumanda 9 kanal ileride kanal girişi arttırılabilir fakat gerekliliği tartışılır)

Yön e bağlı olarak : sağ sol sinyaller çalışacak. sinyaller araç hareket etmiyorken ( gaz stick ileri konumda değilken) yanacak. Yön stick 1 sn içerisinde sağ - sol - sağ yapıldığında 4'lü flaşörler yanacak

Gaza bağlı olarak:
- neutraldayken arka kırmızı stop ledi full parlak yanacak
- parklar açıldığında gaz stick ileri konumundayken %50 parlaklıkla yanacak ( H4 ampul tipi olarak, bu özellik park ledi ayrı stop ledi ayrı olarak da tasarlanabilir)
-Gaz sticki geri konumdayken geri vites ledi yanacak.
-3. kanal switch çift pozisyonlu bir switch 3 pozisyonlu switch genelde kumandalarda olmuyor. Madem herkes faydalanacak o zaman fonksiyonlarımızı buna göre hazırlayalım. o zaman;
arka arkaya tek aç - kapat parkları, çift aç - kapat farları, üç aç - kapat sisleri, dört aç kapat tepe lambalarını üç sn açık tutmak ise tüm far sistemini kapatacak olsun

şimdilik bunlarla başlayarak ek fonksiyonlar ekliyebiliriz.

pekala ben rc alıcının oluşturduğu pulseları ne ile okuyayım? PULSIN komutu ile mi kesme oluşturarak mı?

Kesme oluşturarak okuyacaksak TMR0 kesmesi ile mi, eğer bu kesme tipi kullanılacaksa tek TMR0 kesmesini her üç kanal içinde kullanabilir miyiz? kullanamazsak her kanal için ayrı bir kesme donanımı mı gerekli ? (TMR0, TMR1, TMR2 gibi Lütfen gülen varsa gülmesin bu işi dene yanıl yöntemiyle öğrenmem lazım. )

Hangi pic serisini kullanmamı önerirsiniz??

Saygılarımla 

kartal_0689

Sana kolay gelsin bayağı uğraşacaksın.
Yazdıklarından hiçbirşey anlamadım, (anlayamadım).
Bu arada hangi işlemciyi kullanmalıyım demişsin. Sistem gereksinimlerini
donanımsal olarak bir tamamla. sonra yazılımla ilgili kısımları ana
hatlarıyla kafanda oluştur sonra işlemci seçimini yaparsın.
TURKEY/ANK

serkan

Alıntı yapılan: kartal_0689 - 17 Ocak 2014, 16:13:47
Sana kolay gelsin bayağı uğraşacaksın.
Yazdıklarından hiçbirşey anlamadım, (anlayamadım).
Bu arada hangi işlemciyi kullanmalıyım demişsin. Sistem gereksinimlerini
donanımsal olarak bir tamamla. sonra yazılımla ilgili kısımları ana
hatlarıyla kafanda oluştur sonra işlemci seçimini yaparsın.

şöyle anlatayım. uzaktan kumandalı bir araba düşün. elinde kumanda var. kumandada arabanın ön tekerlerini sağa sola döndüren bir kumanda çubuğu, arabayı ileri geri hareket ettiren bir kumanda çubuşu ve kumandada bir adette aç apat düğme var.

sağ sol yapan kumanda çubuğu yön, araba tekerlerini sağa çevirmek için kolu sağa çektiğinde sinyaller yanacak, arabayı geri gitmesi için kolu geri çektiğinde geri vites ışığı olan beyaz led yanacak gibi.

Sistem gereksinimlerim donanımsal olarak sadece led yakıp söndürmek ve servo pulselarını uzaktan kumandanın alıcısından y kablo ile picte okutmak.kumandanın pozisyonuna göre de ilgili ledi yakıp söndürmek. çok zor olmayan bir yazılım olacak diye düşünüyorum. Şu anda en önemlisi yazılım ledleri yakmak söndürmek uln entegre ile transistör ile röleyle sonradan bir şekilde yapılır

Kafamdaki en büyük soru işaretleri
-3 kanalın pulse okumasını nasıl yapmalıyım
-kumanda stickinin sağ-sol-sağ yaptığı anda istediğim komuta gitmesi gereken kod nedir
-farlar yandığında zenon efektini pwm ile nasıl sağlarım

ersangundogdu

Servonaut elektroniği. Yapabilirsen çok mükemmel olur...

Servonaut Tutorial

serkan

Ersan bey servonaut cok pahali elimde assambly ile yazilmis dragbrakeli esc yazilimi da var onuda ileride dusunuyorum

ersangundogdu

Serkan bu tür araçlara çok ilgim var. Ancak maddiyat dolayısı ile sahip  olamadım. Sahip olmayı bırak yakından görmeye bile cesaret edemedim. Aslında modül çıkışlarının nasıl çalıştığı bilinse bu iş yapılabilir. Madem senin elinde bu araçtan var, işin bir nebze daha kolay.
Bu konuyu takip edeceğim. Yolun açık olsun...

serkan

Modül çıkışlarından tam olarak neyi kastettiğini anlayamadım. Fakat rc kumandanın alıcısının oluşturduğu sinyali kastediyorsan bildiğin servo pulse üretiyor. Her 20 msde bir bir kare dalga. Bu dalganın genişliği 1ms ile 2 ms genişliğinde tam ortada neutral pozisyonu oluyor. yapılmayacak bişey değil. istediğim şey tek kanal olsa çok basit ama ben 3 kanal istiyorum.3 kanal olarak c ile yazılmış kaynak kodu da var elimde ama insanın kendisinin yaptığı gibisi yok.hatta yurtdışından 12 dolara kargo dahil 2 adet Y servo kablosu ledleri dahil bu ışık kitini aldım çokta ucuz ama içime düştü bi kere yapmayı denemezsem içimde kalacak.

dediğim gibi yapabilir miyim yapabilirsem e kadar sürede yaparım hiçbi fikrim yok.

Saygılar

ersangundogdu

Aracın kendi alıcı vericisinden bağımsız ayrı bir rf alıcı verici yapsan naslı olur? Vericiyi kumanda içine, alıcıyıda araç içine monte edersin. Kumanda üzerine minik butonlar monte edersin. Devreleri mümkün olduğunca küçük yaparsın. Sığacak bir yer vardır mutlaka. 14 kanala kadar çıkarsın. Sadece bir fikir...

serkan

benim bir amacımda bu projenin herkes tarafından yapılabilirliği, genelde tekne ve araçlarda 3 kanal kumanda kullanılıyor. Benim zaten hazır bir sistemim var.

Bu arada hala bir pic tavsiyesi ve okumayı nasıl yapmam gerektiğiyle ilgili bir fikir gelmedi. Anlaşılan bunu da kendim bulacağım. Hiç değilse beklediğim tek satır evet bu iş tek TMR0 donanımla 3 kanala olur yada olmaz denilmesiydi.

Saygılar

ersangundogdu

Yazılım konusunda çok zayıfım. O yüzden cevap veremedim.

ete

Alıntı YapBu arada hala bir pic tavsiyesi ve okumayı nasıl yapmam gerektiğiyle ilgili bir fikir gelmedi. Anlaşılan bunu da kendim bulacağım. Hiç değilse beklediğim tek satır evet bu iş tek TMR0 donanımla 3 kanala olur yada olmaz denilmesiydi.
Yeterince bilgi sahibi olmadan bu konuda bilgi vermek yanlış olur ben kendi adıma bu nedenle cevap vermedim. Her halde diğer arkadaşlar da aynı sebebpten dolayı cevap vermemişlerdir. Bu şey sorup illaki bir cevap gelmesini beklemek kötü bir alışkanlık. Bilen cevaplar bilmeyen susar.  Bu doğa kanunu gibi bir olay üzerinde düşünüp anlamak lazım.
İllaki bir cevap istiyorsan önce olayı detayları ile açıklaman gerekiyor. Burada yaklaşık 1850 tane üyemiz var. Acaba kaçını bu konu ilgilendiriyor diye hiç düşündünmü. Ben ömrümde duymadığım terimleri duyuyorum ve sende benden (muhtemelen) cevap bekliyorsun.
Heyecanını anlıyorum bir şeyler yapmak hevesindesin. Ama önce bir şeyler öğrenmen gerekmezmi?. Bak ne güzel dersler yayınlamışım. Onları çalışmaya başla. Zaten bir noktaya geldiğinde haaaaa diyeceksin ve mutlaka bu iş şununla yapılabilirmiş diye hüküm vereceksin bundan eminim.
Sonra işe girişeceksin bir yerlerde takılacaksın ve soru sorup cevaplar alacak ve takıldığın noktaları aşacaksın.

Bir işe hangi pic ile başlayım diye soru sorulduğu zaman ben hiç cevap vermem. Çünki cevap versem ve bir pic ismi söylesemde o kişi o işi yapamayacak demektir. Zira hangi pici kullanacağını bilmeyen o işi hiç yapamaz. Bu bir çok kez yaşadığım tecrübelerimle sabittir. Yanlış anlaşılmasın hiç yapamaz anlamında söylemiyorum. Bilgisi eksik olduğu için yapamaz. Bu eksiklik de bir iki takviye ile tamamlanacak gibi değil maalesef. Köklü eğitim bilgisi gerekir daha açıkçası işlemcileri iyi tanıması özelliklerini bilmesi ve programlama dilinide iyi bilmesi gerekir. Ancak bu özellikleri kazandığı zaman o işin üstesinden gelebilir demektir.  Bu durumda sonuç şuraya varıyor. Kişi kendi yeteneklerini tartacak bilecek ve bilgisi dahilinde işlere kalkışacak. Bu her şeyi bilecek anlamına gelmiyor elbet. İnsan bilir ama yine takılabilir. Biz bunun için buradayız. Takılana yardım edip işine el atıyoruz. Ama sıfırdan bir iş yaratmayı sevmiyoruz. İşin ucundan önce iş sahibi tutacak ortaya bir şeyler koyacak sonrasında takıldığı noktada yardım isteyecek.

Ben açıkçası üyelerden bunu bekliyorum.  Bu site bir ticari kazanç sitesi değildir. Elimden geldiğince bu siteyi ayakta tutmaya çalışıyorum. Sağ olsunlar bazı arkadaşlarda bana yardımcı oluyorlar. Bilmeyenlere elimden geldiğince ve bilgim dahilinde yardımcı oluyorum. Bende bir amatörüm. Mesleğim ve tahsilimin elektronik ve programcılıkla yakından uzaktan alakası yok. Tamamen kendi çaba ve gayretlerim sonucu bu bilgi seviyesine ulaştım. Senelerimi aldı bu iş. Boş zamanlarımı değerlendirmek amacı ile bunu yapıyorum ve zevk de alıyorum. Bu nedenle beni her şeyi bilen adam gibi görmeyin lütfen. Bir amatör olarak benimde bilgi seviyem kısıtlı. Bu işten zevk almayı sürdürebilmem için soruların ve mesajların bana eziyet vermemesi gerekir. Yoksa işin tadı kaçıyor. Hayatımı kazandığım bir işim var ve mesaimin büyük kısmını ona ayırmaya gayret ediyorum. Her ne kadar bu kuralı çoğunlukla site yüzünden çiğnesemde yinede gayret ediyorum. Üyelerinde buna saygı duymasını özellikle rica ediyorum.

Ete

serkan

Abi çok güzel yazmışsın;

Ama maalesef sana sitem etmek durumunda kalıcam zira pic basic pro seninle hayatıma girdi. İyikide girmiş. Bir işte tecrübe kazanmak ustalaşmak insanın yıllarını alıyor. Yapılan hatalar ve yenilen kazıkların toplam bileşkesinin genel adı da bu yüzden "Tecrübe"

Forumdaki konuları neredeyse benimle alakalı ve ilgili olmasa da okudum. Senin derslerini de kaç kere okudum bilemiyorum. Fakat pratik yapmadan okumanın faydası maalesef olmuyor. Benimle alakalı olsun yada olmasın hazırladığınız örneklerin devrelerin çoğuna bakmaya çalıştım ki okuduklarımı pekiştirebileyim. Şu anda da iyi bir akış şemasıyla hazırlanmış bir programı çok rahatlıkla okuyabiliyorum. Bu aynı yabancı dil gibi, yabancı dili öğrenirsin ilk başlarda konuşulanları anlarsın ama kendini tam ifade edip konuşamazsın sonradan da o da çözülür. Yabancı dil okumaya millet boşuna yurt dışına gitmiyor.

Buradaki konuma pic tavsiyesi istemekle başlamaya senin forumda yazdığın bir konu rehber oldu. Forumdaki tüm konulardaki hatta diğer forumlardaki yazılarını da okuyup seni az çok tanıdığım için böyle bir yola başvurdum. Eğer ben kafama göre bir pic seçmiş olsaydım ve ileride yaşanacak bir sıkıntıda da "neden bu pici seçtin eğer şunu seçmiş olsaydın..." gibi bir cümleyle karşılaşmamak içindi.

Tüm picleri bizim gibi kişilerin bilmesi imkansız zira bende sizin gibi hayatımı farklı bir sektör olarak sağlık sektöründe çalışarak kazanıyorum. Hayatımda pic ve elektronik maalesef sadece hobi olarak kalıyor. Hangi pici kullanacağını bilmeyen o işi yapamaz demeniz ise anasayfanızdaki önsözünüzle tamamen çelişiyor bunu da belirtmek isterim.

Birilerinin birilerine yardım edebilmesi için ise o projenin bilen kişinin ilgisini mi çekmesi gerekir?Mesela 1850 tane üyeden kaçının kuluçka makinesi ilgisini çekiyordurki?

Yukarıdaki mesajların da haricinde daha neyi detaylandırmam gerekli bilemiyorum. Kendi kendime akış diyagramımı oluşturdum, kafamdaki en büyük bir kaç sorunun cevabını istedim. Sizler gibi gözü kapalı proje yapan kişilerin pice girecek bir servo pulseunu nasıl okumam gereki diye daha açık nasıl sorulabilirki?

Yanlış anlaşılmak istemem, burada kimseden bana program yazmasını istemedim. Tek istediğim sizin de çok vaktinizi almadan bildiklerinizi bir kaç satırla aktarmanız idi.

Sürçü lisan ettiysem affola.

Saygılarımla

ersangundogdu

Serkan vericinin sinyalini pice nasıl okutacaksın? Bu konu kafamı karıştırdı. Y kablodan bahsetmişsin. Biraz detay verir misin?

serkan

Ersan rc alicilarini biliyorsundur, y kablonun bir ucu servoya bir ucu pice girecek yani alicidan cikan sinyali paralelleyecegim. Rc sinyali her 20ms bir pulse gonderiyor. Servonun derecesine gore konumu anlayan pic ledi yskscsk

ersangundogdu

Alıcı sinyali işleyecek, servoya gönderirken aynı zamanda pice gönderecek. Anladım ama ben bu işin içinden çıkamam...