Garaj Kapısı Yardım

Başlatan ersangundogdu, 16 Şubat 2014, 15:31:53

ersangundogdu

Arkadaşlar; garaj kapısı açma kapama devresi lazım oldu. Çok uğraştım beceremedim. Nette bir devre buldum ama tam olarak ihtiyacımı karşılamadı. Yardım rica ediyorum. Devredeki en büyük eksiklik; kapı yarım açık iken enerji kesilirse o pozisyonda kalıyor. Aslında enerji geldiğinde kapının kapanması gerek. Diğer eksiklik ise; kapı kapanırken önüne engel gelirse otomatik açılması gerek. PBP kodları ile yazılmış olsa idi bir şeyler yapardım ama C dili ile yazılmış. Yardım ederseniz minettar kalırım. Saygılar...

gogoce

bence kolaylıkla yapabilirsin sınır anahtarlarının konumunu kullan ,

Devrenin enerjisi kesilip geldiğinde kapama sınır anahtarının konumuna bak , doğru konuma kadar kapama yönünde komut ver .

açık kalma zamanı için programa bir timer koy .
kapı tamamen açılınca açma sınırına girince bu timer saymaya başlasın (açık kalma zamanı için )
fotoselden sinyal geldiği sürece bu timeri sıfırla .
Aradaki engel kalkıpta fotosel sinyal vermeyi keser ise bu timer saymaya başlar ve senin istediğin değere gelince kapama komutu verirsin kapıya .
Sonra bu esnada kapama sınır sivici sinyal verinceye kadar ki zaman içerisinde fotosel tekrar sinyal verirse açma  sınırına kadar açma komutu verip kapıyı açma yönüne döndürürsün
açma sınırından sinyal aldığında timeri saydırmaya başlat

sanırım biraz karışık oldu ama ben yapabileceğine inanıyorum .
Bence sende inan  ,

saygılar
gogoce
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

gogoce

Pardon pbp ile yazılmamış demişsin şimdi farkettim
:(
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar