7805 ısınma sorunu

Başlatan _MeRKeZ_, 19 Şubat 2014, 15:03:06

_MeRKeZ_

Merhaba arkadaşlar,

7805 entegresiyle 12V'u 5V'a çekiyorum. Kullandığım devre şeması ise yukarıdaki gibi. Yalnız bu işlemi yaparken 7805 çok ısınıyor. Buna sebep olarak giriş geriliminin yüksek olmasını düşündüm. Aynı devreyi aynı gerilimle yüksüz kurdum herhangi bir şekilde ısınma olmadı. Çektiği akımı ölçmeye karar verdim. 7805'in 3.bacağıyla toprak arasındaki akımı ölçtüğümde -3A gibi bir değerle karşılaştım. Sanırım sorunun sebebi bu. Kullandığım devrede 7805 bir adet mikrodenetleyici, bir adet LM1117 ve direnç gibi elemanları besliyor aşırı akım çekecek bir durum söz konusu değil. Sorunun sebebi sizce ne olabilir?

Maxim

akım ölçmeyi bilmiyorsunuz, belkide 7805 bozulmuştur.
3. ayağa ampermetreyi seri bağlayın, bakın bakalım akım ne

bu resimdeki gibi (trafo yerinde 7805 düşünün)

_MeRKeZ_

Bu şekilde ölçüyorum. + ve - ölçü aletinin bacakları

Maxim

son şekil doğru
ama çıkış ile ground arasına taktım demiştiniz ampermetreyi
o da çıkışı kısadevre yapmak demek, zaten o yüzden 3amper gördünüz.

son ölçüm doğru ama 3amper çıkmaması lazım öyle

Hattuşa

merkez ustam LCD veya GLCD varmı mikroişlemciye bağlı, akımı o çeker, birde 7805 giriş voltajı çok yüksekse girişe 10R-2.2R enaz 1-2wattlı direnç girmenizde yarar var, zaten bu LDO lu 78xx gerilim düşürücülerin girişleri çıkışlarından 2-2,5v yukarıda olması ideal, aşırı fazlası sıkıntılar yaratabiliyor, sizin yazınızda dediğinize takıldım. yani boşta ısınmıyor ama yükte ısınıyorsa kullandığınız bir kompenentlerde sıkıntı var veya kısadevre var demektir

_MeRKeZ_

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Yaptığım son ölçümlerde 7805'in +5V bacağında 210mA civarı bir akım ölçtüm. Hatanın nerede olduğunu buldum ancak sebebinden emin değilim. 7805, mikrodenetleyici, LM1117 haricinde 5 adet Cny70'ten oluşan bir algılayıcı devresini de besliyordu. Onunla arasındaki bağı kestiğimde 7805'te ısınma sorunu ortadan kalktı. Sorun kısa devreden mi kaynaklı yoksa 5 adet Cny70 olmasından mı?

F®T

IR ların akım çekmesi normal.cny 70 ır verici direncini düşük seçtiğiniz için olabilir.bu tip regülatörlerde giriş voltajı çıkış voltajına ne kadar yakın olursa okadar iyi olur.yoksa regülatör üzerinde düşen gerilim yüksek ısı oluşumuna sebep olur.ben genelde tüm uygulamalarımda 8 volt girişi geçmeden kullanırım ve anormal ısı ile karşılaşmadım.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

_MeRKeZ_

Hocam ben anot direnci olarak 100 ohm kullanmıştım. Sorunun sebebi bu olabilir mi? Eğer buysa 220'ye çevirdiğimde sorun hallolur mu?

F®T

sebep regülatöre giren yüksek voltaj olabilir.regülatör patates olabilir.gerçi patates pahalı bu aralar.:) eğer mesafe sorunun yoksa direnci arttırabilirsin.zaten 100 ohm da 5 volt geçen akım 50ma 4 tane olsa 200ma onlar çekiyor.200 ohm olursa yaklaşık 90ma çekersin.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

_MeRKeZ_

Hocam, ben de yüksek gerilim olarak düşünmüştüm daha sonra devreyi aynı gerilim değeriyle yüksüz kurdum. Herhangi bir ısınma olmadı

İlyas KAYA

Sorun sizin de söylediğiniz gibi tamamen CNY ler.

Ben bu tarz devrelerde 5volt yerine kaynağa bağlarım. CNY leri uygun drenç ile 12volt girişine bağlayın.
5Volt sadece entegreleri beslesin.

Hem devre daha sağlıklı çalışacaktır.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

F®T

İlyas hocamın dediği daha mantıklı.dolayısı ile regülatörden geçen akım azalır ve giriş gerilimi yüksekte olsa ısınma olayı bu oranda azalmış olur.

_MeRKeZ_

Peki hocam,
Anota 100 ohm, Kolektöre 47k ohm bağlı iken besleme olarak 12V bağlamam sorun oluşturur mu?

F®T

_MeRKeZ_

Bağlantılar bu şekilde. Tek fark, ben 7414 kullanmıyorum. Veri uçları mikrodenetleyiciye gidiyor.