Aynı devrde iki farklı işlemci

Başlatan hakıkat, 27 Şubat 2014, 19:39:41

hakıkat

merhabalar,
     Bir sorunumu paylaşmak istiyorum  aynı devre üzerinde iki farklı işlemci aynı regülede beslenirse birbirini etkileme durumu gelişirmi?Bu konuya  ilişkin bilgisi olan varmı?

Hattuşa

Alıntı yapılan: hakıkat - 27 Şubat 2014, 19:39:41
     merhabalar,
     Bir sorunumu paylaşmak istiyorum  aynı devre üzerinde iki farklı işlemci aynı regülede beslenirse birbirini etkileme durumu gelişirmi?Bu konuya  ilişkin bilgisi olan varmı?

bir sorun yaratmaz, ben L7805 ile iki işlemciyi bir devrede çalışıtırıyorum, hatta haberleştiriyorumda bir sorun yaratmıyor.

hakıkat

Soruma hemen cevap verdiğiniz için teşekkürler.Ama geçenlerde bir devre yaptım.Bu devre PBP farklı durumlarda çalışacak iki farlı pic işlemcisiyle yapılmış bir devredir.Mesela 12f628 işlemcisiyle uzaktan yönlendirmeli bir özelliktedir.Aynı zamanda 12f675 işlemcisiylede anahtar sistemiyle zaman ayarını devre üzrinde yapılmakta  ve iki farklı  işlemciye bağlı birer röle bulunmakta ,Bu devredeki işlemcilerin besleme kısmı tek regüle üzerinde yapılmaktadır .Bunu belirtmenin nedeni hangi işlemcinin rölesi erken çekse diğer rölede çekmektedir  yani röleler birbirinden bağımsız olduğu halde  beraber çekilmektedir. Bu sorunun  kaynağını bulamadığımdan böyle bir sorunu paylaşmak istedim.Peki sizce sorunun kaynağını neden almaktadır.

Hattuşa

devrenin GND si zayıf, yani parazit kapıyor birbirinden, devrede filtre amaçlı cond. eklediniz mi? beslemenizin akım kaynağı yeterli mi?
aslında PCB şemanızı ekleseniz buraya inceler sorunu bulmaya çalışırdık, zira bu tür cözümler biraz havada kalıyor

hakıkat

Merhabalar
Hocam semanin kendisini istemiştiniz aşagidaki linktedir.Umarim sorunun ne oldugu anlasilir dir.

Hattuşa

hakıkat

tamam

Hattuşa

Alıntı yapılan: hakıkat - 01 Mart 2014, 18:54:17
evet bende bir şey görmüyorum. :-[ Onun için kafam karışıyor.

usta ben PCB şemayı kastedmiştim, sanırım dosyayı yükleyemediniz

hakıkat

Pardon göndermede sorun çıkmış farketmedim.Sanırım şimdi sorun giderilir.
http://imageshack.com/a/img43/8196/fwi1.png

zeus48

arkadaşım. mrb.  iki işlemcinin mclr bacaklarını birbirine bağlamışsın.  Mclr bacakları 1k direnç le +5v bağlanır

Hattuşa

her iki işlemcinin MCLR bacakları 4k7 gibi bir değerle ayrı ayrı +5v a bağlamalısın, 7805 çıkışına 100uF bağlamalısın ve her işlemcinin +5v girişine yakın yerlere 100nF cond. bağlamalısın, devrede role göremedim. bence dediğim eksikleri giderdikten sonra çalışmaması gibi bir lüksü olmaması lazım

hakıkat

Merhabalar
Verdiğiniz cevaplar için teşekkürler sorunun nedenini tam anlayamarakta olsa alıcı devresini yeniden yaptığımda
mclr yi dediğiniz gibi yapmıştım çalıştı.Anlamadığım iki pic in mclr  si aynı noktada regüle çıkışında enrji alması nasıl fark yaratıyor neden tam istikrarlı çalışmıyor.
Belirttiğiniz gibi olmuyormu.Ayrıca devrede röle olarak  optoucopler kullanıyorum.

zeus48

Arkadaşım mrb. Ama senin gönderdiğin şemada mcrl bacakjları direncle sadece birbirine bağlı +5v vermemişsinki

hakıkat

Cizimde eksik var.Normalde belirttigim gibidir.

İlyas KAYA

7805 çıkışına 1000uf /16v kondansatör ile 10uf bir kondansatör ekleyin.
İki entegreninde besleme bacaklarına en yakın mesafede 100nF kondansatör ekleyin.
Bir çok sorununuz otomatikmen çözülecektir.

Kolay gelsin.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!