7 segment

Başlatan EMKE, 02 Mart 2014, 16:30:33

EMKE

arkadaşlar ben 4 adet 7 segment displaye 1 adet 595 ile veri göndericem ve bu displaylerin katod uçlarınıda başka bir 595 ilede kontrol edicem yalnız kaçırdığım bir nokta var sanırım tarama işleminde tıkandım ne yaptıysam bi türlü olmadı bana işin püf noktasını göstericek bir program parçası lazım komple program olsun istemiyorum bedavacılık olur bu şekilde birde interrrupt ile kontrol olucak .

EMKE

yardım edebilecek kimse yokmu  :)

ete

http://etepic.com/index.php/topic,5.0.html

Yardım alamıyorsan ya bilen yoktur yada gözünün önünde bir dolu örnek var iken aramaya üşenip hazır lokma istediğindendir. Bir daha ki sefere yardım isterken hatırlarsın umarım.

Ete

EMKE

Hocam merhaba bu problemi nasıl aşabilirim ?

EMKE

hocam ilk mesajı atarken hazır bir kod istemediğimi belirtmiştim zaten aksine hazır kod istemiyorum soruyu biraz daha açayım belki çözemediğim problem daha net anlaşılır 4 tane 7 segment displayi sürmek istiyorum 595 ile displaylere veriyi yolluyorum kullanacğım pıcten dolayı pınleri boşa harcamamak adına displaylerin katodlarınıda ayrı bir 595 ile kontrol etmek istoyrum normalde direk pıcten displaylerin katodlarını kontrol edicence bi sorunum yok ama interrupt programının içerisinde ayrı bir 595 ile katodları kontrol etmeye çalışınca displayde veriler anlamsız çıkıyor sadece ufak bir ip ucuydu benim istediğim illa koda şeklinde olmasına gerek yok adım adım nasıl bir algoritma izleyeciğimi  anlatan bişeyde olabilirdi bedavacı olsam gece 3  lere kadar pc başında otrmam cevabınız içinde teşekkürler.

est32

katotları beslemek için 595'i terslemek lazım. Adı üstünde KATOT yani o uçları sürmek için GND vermek gerekiyor.
Ya katot için 595'e yollanan veri terslenecek, ya da 595'in çıkışı transistörler ile terslenecek. bence yazılımdan değiştirmek daha akıllıca.
şemayı görmedim ama bence böyle...

EMKE

est32 cevabın için teşekür ederim ilk önce  displaylerin katodlarını kontrol etmek için 595 den sonra bc547 ler var donanımda bir sıkıntı yok ete  link atmış şimdi o örneği inceliyorum biraz bedavacı olarak yargıladı hemen ama olsun :)

ete

Yinede yargılama işe yaramış gözüküyor canlılık getirdi bak incelemeye başladın bile. Yoksa sürekli yardım eden yokmu diye soracaktın değilmi. Yapmayı planladığın şeyi düşünebildiğine göre kafan çalışıyor. Zor bir iş de değil açıkçası. Bütün mesele zamanlama ve iyi bir program.
Biraz mantık çalıştırsan bunları aşacaksın ama illaki birisi yol göstersin istiyorsun. Birlikte sesli düşünelim.

7 segment displayin sürülmesi için ne lazım?
1. Segmentlerine verilecek bilgi lazım. Onu zaten 1 adet 595 den vereceğim demişsin.
2. Ortak Ucu sürecek voltaj lazım. Bunuda ayrı bir 595'den çıkarıp vereyim diyorsun. Burada biraz mola verelim.
4 adet displayin ortak uçlarını (katod) sürmek için 595 den sırası ile;
- %00000001  =1
- %00000010  =2
- %00000100  =4
- %00001000  =8
çıkartman ve bunu döngüsel olarak tekrarlaman lazım öyle değilmi. Her birinin yanlarına desimal değerlerinide yazdım.
Bu bilgiyi sağlayan değişkene W diyelim. W=1 ile başlarsan ve her kesme oluştuğunda , w=w*2 yada w=w<<1 komutlarını kullansan otomatikman bu sayıları sırası ile elde edeceksin demektir. Tabiiki sınırlamanı koyacaksın. 4. cü işlemden sonra ;
IF W=16 then w=1 yapman gerekecek.
Her kesme oluştuğunda 1 displayi süreceğine göre geriye ne kalıyor. Bir satır 7 segmentlere bilgi verecek Shiftout komutu
bir iğer satır ilede Ortak ucu sürecek komutu vermen yeterli olacaktır herhalde.
Zormu şimdi bu? tek yaptığım mantıklı şekilde düşünmek hepsi bu.

Ete

EMKE

Cevabınız için teşekkür ederim çok araştırdım yada yada mantıklı birşey bulamadım ilk önce araştırmadın diyerek bana haksızlık ediyorsunuz ben ilk önce donanım kısmını 74hc164 ile oluştrmak istedim ama her nedense bu entegre bana itici geliyor biraz istikrarsızmı bilemiyorum bu yüzden donanımda 595 lere dönmeye karar verdim amacım kesinlikle bedavacılık değil verdiğiniz biligiler için teşekkürler sağolun sonuçta el elden üstündür bedavacılık olarak bişeyler yapmaya kalksam 5 dk da istediğimi yazıp verebilcek seviyede profesyonel olarak çalışan insanlar var çevremde ben alışkanlık haline getirip onlardan yazılım yada kod parçası isteyebilirim donaımla ilgili sorduğum şeyler oluyor muhakkak ama yazIlım kod konusunda hiç birinden yardım istemedim herneyse , ama attığınız linkteki örnek ve son açıklamanız için saolun EMKE..