pic c ile şifreli kilit apmak

Başlatan Şahin35, 04 Mart 2014, 08:55:26

Şahin35

Arkadaşlar merhaba. ben sitede yeniyim. c dilini öğrenmeye baslıyorum.ufak caplı da olsa program yazabılıyorum. bana bu konuda yardımcı olabılırmısınız. suan sıfrelı kılıt yazmak ıcın ne gerekir. ben suan tus takımım kullanarak rakamları yazıyorum. ama daha fazlasını yapamıyorum . ne yapamk gerekır bana yardımıc olurmusunuz...

ete

Böyle çok genel sorular sormayın lütfen.  Şifreli kilit yapacağım ne yapmalıyım sorusu o kadar genel bir soru ki yani bunun ellibin tane cevabı olabilir. Daha spesifik sorular sormaya çalışın. Program yazabiliyorum demişsin demekki mantığın program yazmaya yetecek kadar gelişmiş. Aynı mantık bir şifreli kilit yapma işinde neler yapman gerektiğini çözemiyormu acaba? hiç sanmıyorum çözerde kendinden emin olamıyorsun gibi geliyor bana. Cesaretini artırman gerek. Yanlış şeyler yapabilirsin ama bir kere yanlış yaparsın bu da seni doğru düşünmeye sevkeder ve aynı hataları bir daha yapmazsın.
Şöyle bir düşün istersen. Şifreli kilit ypamk için ;
- Önce bir devre şeması oluşturman gerekiyor. Devre şeması içinde;
- Bir işlemci yeterince bacak sayısına sahip olacak bir şey
- Bir Tuş takımı
- Bir röle yada selenodi çıkışı kilidi açmak için kullanılacak.
- Belki bir buzzer
- LCD ekran
- Güç katı
olması gerekiyor. Bunların hepsini uyum içinde devrene yerleştir.

Daha sonra şifre oluşturmanın yollarını araman gerekiyor. Bir şifre nasıl oluşturulmalıdır. C dilini de kullandığına göre gerekirse LONG değişken kullanıp 32 bitlik bir şifre oluşturabilirsin. Bence de en az 32 bitlik bir şifre oluşturman gerekiyor.
Şifre dahili eproma yazılıp oradan okunduktan sonra karşılaştırma yapılabileceği gibi harici eproma da yazılabilir tercih sana kalmış. Şimdilik dahili epromu kullan istersen.

Şifre girişlerinde girilen değerler ekrana yazdırılmamalıdır. Onun yerine her bir dijit ekrana * işareti olarak yazdırılır. Böylece hem yazılanı bir başkası görmez hemde şifre tahmin etmeye çalışanların işini zorlaştırırsınız.
Bütün mesele bir ayar menüsü oluşturup orada şifre yenileme yada değiştirme işi yapılmalı ve bu menüye yalnızca özel kişiler girebilmelidir. Tanımlanan şifre iki defa girildikten sonra doğruluğu onaylanmış olur ve 32 bitlik bu sayı 4 adet 8 bit haline getirilip epromun belirli bir adresine kayıt edilir.

Normal çalışma modunda program giriş şifresini sorar. Kişi şifreyi girer 3 tane giriş hakkı verilir. Yanlış girilen her şifre için buzzerden bir ikaz sesi verilir ve yeniden girilmesi istenir. Girişler sayılır ve sonuçta girilen şifre ile hafızadaki şifre karşılaştırılarak doğru ise röle çektirilir yaklaşık 5 sn çekili kalır sonra röle bıraktırılır.
Şifre yanlış ise ikaz verilir ve 3 defa yanlış girilimiş ise yaklaşık 2-3 dakika yeni şifre girişi bloke edilir.
Benim aklıma gelen şifreli kilit böyle. Elbette diğer arkadaşlar buna ilaveler yapabilirler.

Ete