Pic Basıc İle Ayarları Pic e kaydetme

Başlatan baki.yldrm, 05 Mart 2014, 19:08:08

baki.yldrm

İyi Akşamlar bn bi devre yapcam ama bir türlü li konuyu anlayamadım daha dorusu bilmiyorum şimdi ben bi devre yaptım lcd var ve bu lcd saat yazdırdım saatim düzgün çalışıyor ve belli bi süre sonra role yi çektiriyor ben bi ayar yeri yaptım o zamanı ayarlıyor ama ayarladıktan sonra pici kapatıp açınca bu bilgiler gidiyor kayddetmiyor yardımcı olabilirmisiniz saat gitsin önemli deyil o  ama bana ayarladım yerdeki deyişen bilgileri kaydetmesini istiyorum nasıl yaparım

rambili

PIC kaydetmek için EWRITE 10,DATA
Okumak için EREAD 10,DATA
yapabilirsin
Zaman su gibidir.
Bazen deli bir ırmak, bazende durgun akar.

baki.yldrm

nasıl yani data yı nasıl belirlicez ve o 10 ne işe yarıyor

ete

İşlemci içinde dahili Eprom yani senin kullanabileceğin hafıza vardır.
Kaybolmasını istemediğin bilgileri hafızaya kayıt edersen ve istediğin zaman o hafızadan o bilgileri alırsan hiç bir şeyin kaybolmaz.
Sorduğun soru şekline bakılırsa epeyce yenisin bu işlerde o nedenle anlayacağın dilde anlatmaya çalışacağım.
Ayarladığın yerdeki değişen bilgileri bir kutuya koysan lazım olunca oradan alsan bilgilerin kaybolurmu? Olmaz elbette. İşte burada kutu diye tabir ettiğimiz bir flash eprom hafızasıdır. Bu şu anlama geliyor. Pic in voltajını kesip kapatsan ertesi gün yeniden açsan o hafızadakiler sen silmedikçe silinmezler.

Dahili hafıza(eprom) ya kayıt yapmak için iki şey gerekiyor. Birincisi hafızanın hangi adresine (hangi kutuya bir çok kutu olduğunu varsay) kayıt yapacaksın ve ne kaydedeceksin. Hafıza 8 bitlik bir byte değeri depolayabilir. Fazlası için 2 hafıza kullanırsın.  Hafıza adresi 0 dan başlar işlemci cinsine ve kapasitesine bağlı olarak 255'e kadar devam eder.
Simdi diyelimki elimizde ;
SAYI=123
RAKAM=45
SURE=230
gibi 3 adet bilgi olsun. Bunları hafızada saklamak istiyorum. Saklayacağım adres ise 5 den başlasın
WRITE 5,SAYI
WRITE 6, RAKAM
WRITE 7, SURE
Pause 10
gördüğün gibi 3 ayrı değişkeni 3 ayrı hafızaya yerleştirdim. Sonda yer alan Pause 10 yazma süresi olup bu süre geçmeden bir başka yazma emri verilmemelidir.

Şİmdi lazım oldu bu bilgileri alacağız.
READ 5,SAYI
READ 6,RAKAM
READ 7, SURE
buarad yeniden pause vermeye gerek yok okumada süre söz konusu değildir.
Bu şekilde yazılmış bilgiler geriye alınmış oldu.

Hepsi bu kadar.

Ete

baki.yldrm

Evet yeniyim çok teşekkürler çok iyi anladım bu konuyu teşekkürler

baki.yldrm

peki bütün pic serilerinde bu özellik var dimi

ete

Bazılarında yok maalesef. Hatırladığımbir tane 16F777 de hiç eprom yok mesela ama %90'ında mevcut.
Ete

baki.yldrm

Anladım çok teşekkür ederim yardımınız için

baki.yldrm

PEKİ BUNU İSİS DE YAPABİLİRMİYİM YANİ İSİS TE ÇALIŞIRMI

ete

Elbette yapar çalıştırırsın. Devreyi çalıştırıp Pause butonun bas ve Yukarıda debug menüsünü açınca altlara doğru Eprom seçeneğini görebilirsin. Tıklayınca eprom içeriğini sana gösterir.

Ete

baki.yldrm

ete

Yapamadım ya diyene kadar şöyle yaptım olmadı demen daha doğru olurdu.

eproma yazarken ,  Write adres (0-255 arası) ,Veri : pause 10  Örnek WRITE 10,SAYI:PAUSE 10
okurken ise READ ADRES,VERI   şeklinde okunur. Örnek READ 10,VERI  ,
Hepsi bu bunun nesini yapamadın acaba. Ortalıktayüzlerce örnek dolaşıyor programların pek çoğunda bu özelliği kullanıyoruz. Orada dersler var derslerde açıklanmış durumda ve sen yapamadım diyorsun. Diyecek lafım yok.

Ete

baki.yldrm

AYNISINI YAPTIM BEKLEMELERİ FLN HERŞEYİ YAPTIM SİZİN SÖLEDİNİZ GİBİ

ete

Şimdiye kadar çalışmayanı görmedim ben. Başka bir sorun var demekki.
Devreni yeniden kontrol et. Sorun yoksa programını kontrol et. Belkide kayıt kısmına ulaşmıyordur program.

Ete