çoklu adc okuma

Başlatan enginkanat, 12 Mart 2014, 23:55:31

enginkanat

Merhaba iyi akşamlar, EK'te bulunan devrede 4 adet pot ile ayrı kanallardan adc okuma yapmak ve okunan değer kadar zaman kullanarak çıkışlar yapmak istiyorum. 10K pot kullanacağım ancak bu bağlantı şekli ile yapmak istediğim işlem doğrumudur.
paralel bağlı dirençler gibi olmazmı? İzlediğim yol doğrumu yoksa farklı bir işlem mi yapmalıyım

ete

Bağlantı şekli doğru. Her biri besleme bacaklarına bağlı birer pot olarak düşün bir kusur yok. Başka şekli de yok zaten bağlamanın.
Ete

enginkanat

enginkanat

hocam ben bu projeye başladım ancak datasheete baktığım zaman 4 kanal adc olmadığını farkettim mutlaka vref+ vref- kullanmak zorundayım gibi. vref olayını pic beslemesinden alsam sorun olur mu, yazılımda ne gibi değişiklik yapmam gerekli olabilir?
birden fazla adc okuma hiç yapmadım
BASLA:
ADCIN 0,HAM
BAK: IF ADCON0.2=1 THEN BAK
gibi bir işlemde 2. kanal için;
BASLA:
ADCIN 1,HAM
BAK: IF ADCON1.2=1 THEN BAK
doğrumu bu?
birde vref için yazılımda bir komutum varmı acaba

ete

Hangi işlemciden bahsediyorsun?. Şemadaki 16F877 de bir sürü ADC kanalı mevcut. Mutlaka REF kullanmak zorunda da değilsin.
Data Sheet de ADCON1 registerine ait Analog kanal seçme tablosu vardır. Normalde 4 kanal için tablonun en sağdaki sütununda 4/0 gibi (4 adet ADC kanalı sıfır referans girişi yani besleme girişleri ref oluyor) Ancak bu seçenek yok faka 5/0 olarak var. Bu AN4 kanalınında Analog olacağını gösterir ancal illaki kullanmak zorunda değilsin elbette. An0-An3 kanallarını kullanırsın olur biter.
Komut olarak da sadece ADCIN 0, HAM şeklinde kullanman yeterli diğer satırlara gerek yok.

Aynı tabloda  bazı seçenekler arasında REF+ ve REF- seçenekleride görülüyor ve Analog kanal seçerken bazılarında bu hane altında AN3 ve AN2  yazıyor . İşte bunlar harici ref girişlerinin bu pinlerden yapılması gereken seçimler oluyor. Mesela bir örnek verelim. PCFG bitlerine 0001 verirsen bütün kanallar Analog oluyor ancak +REF girişi AN3 pininden yapılması gerekiyor. EKsi ref girişi ise yine VSS yani GND den yapılmış oluyor.
Mesela 1000 verirsen yine bütün kanallar analog ama +REF girişi AN3 den ve -REF girişi ise AN2 den yapılması gerekiyor.

Umarım anlaşılmıştır.

Ete