Voltaj regülatörü

Başlatan Şahin35, 14 Mart 2014, 14:26:37

Şahin35

Hocalarım merhabalar. Micro işlemcili statik voltaj regülatörü hakkında bilgi alcaktım . Bilgisi olan hocalrımdan yardım beklıyorum ..

ete

İlk defa duydum "statik voltaj regülatörü" denilen şeyi.
Acaba "switching voltaj regülatörü" olmasın?.
Şayet benim dediğim doğru ise LM2575 veya LM2576 data sheetlerini incele.

Ete

Şahin35

hayır hocam .3 cesıt voltaj regulatoru var. statik voltaj regulatoru , servo voltaj regulatoru ve mıcro ıslemcılı voltaj regulatoru.. statik voltaj regulatorunden kastım , arastırmalrımda pwm dalga dan bahsedıyor olmasıydı. mıcro ıslemcılısını gormedım. bu belırlı bır voltajı dıyelım alt sınır 170 v bunu alglıyor ve hemen 220 v cekıyor . dıyelım kı 240 v geldı . bunu hemen 220 v cekıyor. voltaj regulatorunun gorevı bu.. burdakı potların amacı ıse alt sınır ve ust sınırdan bahsedıyor olmam.. en azından bu kadar bılgı bulambıldım sımdılık.. gorsel olrak ıse bır mıcro ıslmecı 16f877 bır tane lcd gördüm bir tane trafo triyak ve pot ve cesıtlı elektronık malzemelr gordum bı sıteden...ama ne nasıldır bılmıyorum..

ete

Anladım sen başka türlü voltaj regülatöründen bahsediyorsun. 20 sene evvel çok gündemde idi bu söylediklerin ama bu günlerde bütün cihazlar genelde geniş aralıkta çalıştığı için ihtiyaç kalmadı diye düşünülüyor.

Voltaj regülatörü denilince bende düşük değerlikli (voltajlı )olanları kast ediyorsun sandım.

Ete

Şahin35

yok hocam. bu konuda bılgınız varsa paysalabılırmısınız. nasıl bır sıstem mevcuttu o zamnalar... pekı sımdı bunu mıcroıslemcılı yapabılırmıyız hocam.. ve nasıl ır yol ızlemelıyım ...

Şahin35

Ete hocam ve diger arkadslar bu konuda bılgısı olan yada daha onceden yapmıs arkadslar yada  benzeri bir olay varsa yadım edermısınız ... :(

ete

Bu konuda bilgim yok maalesef.

Ete

F®T

sanırım dediğinde şu şekil bir yapı var.bir adet triac trafonun primerine bağlı.ölçülen giriş voltajına göre triac tetiklemesi ile oynanıp trafo çıkışında voltajın sabit kalmasını sağlayan bir yapı.fakat burda sekonder çıkışında elde edilecek voltajda sinüste bir bozulma söz konusu.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

otansev

Servo voltaj regülatörü piyasada kat regülatörü diye satılan basitçe bir variak ve miline bağlı silecek motorunu basit bir op-amp ile kontrol edilerek çıkışından sabit gerilim alınan bir düzenek günümüzde pek az kullanılıyor.Micro işlemcili olan sanırım bu servoya micro işlemci ile kumanda edileni ,statik olan ise yılllarr öncesinde eski siyah beyaz tv dönemlerinde iki transformatör sargısının bir kondansatör yardımı ile birbirine ters etkileştirilerek yapılan bir regülatör tipi olması lazım.
siteyi çok uzun amandır takip ediyorum emeği geçenlere başta ETE olmak üzere teşekkür ederim.
TA1MK

Şahin35

herkse tesekkur ederım ..