Pic 16f877a Voltmetre-ampermetre devresi yardıma ihtiyacım var.

Başlatan mumsur, 19 Mart 2014, 23:03:58

mumsur

Öncelikle merhabalar .
Hobi amaçlı tasarlayacağım devrelerde kullanmak üzere bir adet güç kaynağı yaptım. Cesaret edip hem kendimi geliştirmek hemde mikroişlemci olayını öğrenmek için dedimki bu güç kaynağına voltmetre ampermetre yapayım.

Velhasıl bir devre buldum microC de yazılmış simülasyonda denedim gayet güzel çalışıyor. Malzemeleri edindim . Ankara konya sokaktan bir adet pic programlayıcı aldım :D ama işler öyle göründüğü gibi kolay değilmiş , emeksizde yemek olmuyor bişeyler öğrenmek için cereme çekmek gerekmiş :D neyse aldığım pic programlayıcı brenner 8 imiş bu devrenin kalbirasyon olayı varmış çok sonra öğrendim. Ben bu kalibrasyon olayını bilmeden hex dosyasını pic16f877 a ya yazdırdım. İşlemlerin doğru gittiğini gördüğüm yeşil O.K yazısını gördüm ve hatta pic içindeki hex dosyasını kıyasladım sıkıntı yok. devreyi kurdum lcd. vs .vs. fakat 1 haftadır uğraşmama rağmen.  Bir türlü muzaffer olamadım :) 

kendi başıma birkaç şey keşfettim
1.si brenner 8 in arayüzünde ki konfigürasyon ayarlarıyla oynamama gerek varmıdır bu devre için?
2.si devreyi kurduktan sonra lcd yi bağladığım 23 24 25 26 . pinlerde analog voltmetreyle ölçüm yaptığımda sürekli değişen bir voltaj görüyorum.  Ancak pici erase edip denediğimde voltaj sabit kalıyor :)

bu devre için 3 kere pic aldım baştan  keşke led yakıp söndürmekle başlasaydım :D her babayiğidin harcı değilmiş .  Lcd bağlantılarını doğru yaptıgımdan eminim. Ters giden bişeyler var fikir yardımı istiyorum.  Şimdiden yardımcı olacak olan üstatlarıma teşekkür ederim.

Kaynak dosyaları http://www.electrosome.com/wp-content/uploads/2012/05/Voltmeter-and-Ammeter-using-PIC-Microcontroller.zip

Devrenin sayfası http://electrosome.com/voltmeter-ammeter-pic/

sonmoikan

Devre normal çalışıyor herhangi bir problem yok.

Brenner 8 de bir ayar değiştirmene gerek yok. Ben aldığım gibi kullanıyorum 5 senedir hiç bir sorun yaşamadım.

23 24 25 26 . pinlerde veri gönderirken değişik voltaj değerlerinin olması normal. neticede LCD icin 1-0 verisi gidiyor.
anladığım kadarı ile senin LCD bağlantında bir sorun var. Şemada görünmeyen 15-16 nolu LCD bacakları var +5v ve - bağlamayı unutma.

Burada genelde PicBasic bilgimiz var microC de yardımcı olamıyorum.

Şemada Biraz Değişiklik yaptım anlayabilmen acısından faydalı olur umarım.
ABDULLAH

Elzemefe