PIC 16F628A ile Şifreli kilit

Başlatan sonmoikan, 08 Nisan 2014, 10:24:11

ersangundogdu

mali4242

default şifreyi dilediğim gibi değiştiriyorum fakat değiştirirken sıfır rakamını kullanamıyorum. sayıların içinde sıfır varsa ekranda 'şifre yanlış' yazıyor. acaba sebebi nedir?

ete

Orjinal programı yükleyip denedim. Dediklerini yapmıyor ve doğru çalışıyor.
10203040 şeklinde girdiğim şifreyi doğru deyip geçiyor.
Programda simulasyonda çalışıyorsanız rakamlara dikkatlice bastığınızdan emin olun. Gerekirse ekran bir tık büyütün ve öyle basın tuşlara. LCD ekrandan da basıldığını görün. Her basışta ekrana bir tane * işareti koyulmaktadır. Programda sorun görülmüyor. Hatta ilk rakamları direk sıfır girerseniz bile kabul ediyor.

Ete

ete

Programa şöyle bir bakınca bazı eksiklerinin olduğunu gördüm.
Birincisi tuşun sürekli basıldığı kontrol edilmemiş ve bu kusur pause iler ile giderilmeye çalışılmış. Hal byle olunca iki tuş basımı arasındaki mesafe zaman olarak biraz uzamış ve ard arda hızlıca basılan tuşları program algılayamaz hale gelmiş.
Bu eksikliği giderdim ve gereksiz pauseleri kaldırarak programın daha hızlı tuş girilmesini sağladım. Şu anda daha düzgün çalışıyor.
Şema da ise Tuşların pull-down dirençlerini 10K , PORTA.4 deki Pullup direncini ise 1K yaptım. Bu değişiklik de sistemin çalışmasına yardımcı oldu diye düşünüyorum.

mali4242

Alıntı yapılan: ete - 23 Temmuz 2023, 19:05:24Şema da ise Tuşların pull-down dirençlerini 10K , PORTA.4 deki Pullup direncini ise 1K yaptım. Bu değişiklik de sistemin çalışmasına yardımcı oldu diye düşünüyorum.

evet gerçekten faydası oldu. benim keypad de tuşa basma şiddetine göre kısa devre ile 250 ohm a kadar kontak drenci oluşuyordu. bu sebepten tuşa iyi basılmaz ise algılanmıyordu. bu sorunu çözmüş oldu.

Y_K

Şifreyi girdikten sonra rolenin çekili kalma süresi ne kadar

ete