engeli aşma

Başlatan hamzahaluk, 15 Nisan 2014, 22:36:21

hamzahaluk

Arkadaşlar MEB'in çizgi izleyen kategorisinde şöyle bir durum var. Beyaz çizginin üzerinde 20x10x10 cm boyutlarında bir engel var ve yol sağ tarafa doğru geniş. Yapmak istediğim şey robot engeli görünce sağ taraftaki siyah yol üzerinden engele çarpmadan geçsin ve tekrar beyaz çizgiyi takip etsin? Yardımlarınızı bekliyorum. (GERÇEK YOLDA ENGEL YANINDA KESİKLİ ÇİZGİLER YOKTUR. Sağ taraf sadece siyah bir zeminden ibaret olacak)

F®T

ultrasonic sensör yada uzak mesafeden algılayabilen bir IR sensör ile algılayıp programda ona göre manevra yaptır.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

hamzahaluk

Ultrasonik sensör ile engeli algılıyorum, robotu siyah zemine çektiriyorum ama devamı gelmiyor engeli aşmadan robot sapıtıyor, kendi etrafında dönmeye başlıyor. Acaba programda nasıl algoritma izlenebilir?

F®T

engeli gördüğü anda IR okumalarını bir süre devreden çıkar engelinin pozisyonuna göre kendin sabit bir kontrol ver.daha sonra IR ları devreye alıp çizgiyi bulman lazım.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.