PIC Basic Ders-07 (Seri İletişim)

Başlatan ete, 28 Ağustos 2011, 16:14:39

ete

Teorik olarak bahsini ettiğin frekanslar zaten taşıyıcı görevi gören frekanslardır. Bilgi bu frekanslara bindirilir (modulasyon) sonra alıcı tarafında demodule edilerek data ile taşıyıcı sinyal bir birinden ayrılır. Bu durumu göze alırsak bir sınır olamaz. Ancak teknik olarak frekans bandı sınırsız olarak kullanılamıyor. Resmi yetkililer bütün dünyada olduğu gibi belirli frekansları bu işler için ayrımış durumdalar. Seri haberleşme için 315Mhz, 433 Mhz 800 Mhz ve 2,4Ghz bandları kullanılmaktadır. Diğer frekanslar muhtekif işler için ayrılmış durumdadır.

Ete

veli dayı

Hocam cevap için teşekkür ederim.Hani baund hızları oluyor ya 9600,2400 gibi.Taşıcı frekansımı düşürürsem 433mhz değil de 10 mhz diyelim.O zaman baund hızını da düşürmek gerekiyor mu?

ete

Seri haberleşme hızı (baud) ile RF taşıyıcı frekansını bir birine karıştırma. Birbirleri ile yakından uzaktan alakaları yok.

Baud Rate denilen şey birim zamanda yollanan bit sayısıdır. İŞlemci frekansı 6Mhz altında ise en fazla 4800 Baud kullanmalısın. İşlemci frekansı 10Mhz ve üzerinde ise 9600 ve sonraki değerleri kullanabilirsin demektir.

RF frekansı ile zaten oynama şansın yok. Bir vericin birde alıcın olmak zorunda. Bunlar birbirleri ile aynı frekansta çalışacak şekilde eşleştirilmiş olmaları gerekir. Dolayısıyla RF frekansını değiştirme gibi bir durum yok ortada. İşin o tarafını unut bence. Sen sadece Baud ile ilgilen.

Ete

alisumer

10 mhz de bildiğim kadarı ile bir modul yok zaten en düşük 27 mhz gördüm . eğer hepsini sen yapmaya kalkarsan frekans flitreleri ve sinyal modulasyonu için bayağı bir teknik bilgin olması gerekir .bu arada taşıyıcı frekans düştükçe taşıdığı yük de belli ölçüde düşmek zorunda kalır doğrudur.
Hep meraktan

veli dayı

27 MHzlik bir vericiyi pic entegreden gelen bilgi palslarına  göre açılıp kapanacak şekilde yapmayı planlıyordum.şimdi sizin dediklerinize göre; örneğin 300 baund hızında veri gönderirsem. Ozaman vericim. Saniyede 300 defa açılıp kapanacak.antenimden 1 saniyede 27 MHz çıkması gerekirken birim zamanda 27 MHz/300=0,09 MHz lik sinyal çıkacak.Böyle bir pals modülasyonu iletim mesafe kaybına neden olur mu? Gibilerden düşünmüştüm.Gerçi saniyede toplam olarak antenden yine 27 MHz çıkar da.Kafam karıştı en iyisi deneyip kesin sonuca ulaşmak.Ozaman ben soruyu şu şekilde sorayım: 433mhz lik bir modülün 200 metre iletim mesafesi var diyelim. Ben bundan 300 baund hızında veri gödermemle 9600 hızında göndermem arasında iletim mesafesi miktarı değişir mi

veli dayı

Adam 1 km mesafeli kumandaya 159 tl fiyat çekmiş. Az çok rf bilgim var 5-10 km lik vericiler yapmıştım önceden.159 tl o devreye vereceğime 27 MHz den yapayım diye düşündüm. Ha ne olur anten boyutum çok fazla büyür ama olsun. Balkona takacağım bir Dipol anten işimi görür.Ama projeye başlamadan sizlere bir danışayım demiştim.Sağolun sizler de kırmadınız elinize emeğinize sağlık.

alisumer

Düşük frekanslı taşıyıcı ile yüksek hız göndermek mevcut frekans aralığını çok fazla değiştirdiği için alıcıda hassasiyeti düşürür.doğal olarak farklı sebepleri de olsa iletim mesafesi düşer diye düşünüyorum.tecrübe değil tamamen mantık yürütme :P
Hep meraktan

MB_77

bu mesaj tarafımdan silinmiştir.