Sony TV kumandası ile röle kontrolü

Başlatan ete, 13 Kasım 2011, 19:56:19

ete

Önceden yayınlamış olduğum eski bir projemi burada da yayınlıyorum.
Projeye ait dosyalar ilişiktedir.
Proje Sony TV kumandasını kullanarak bir kaç tane röleye kumanda etmeyi sağlamaktadır.
Denenmiş ve pek çok kişi tarafından yapılmış bir projedir.
Ete

erdoganacun

ete  hocam  bende  bana  geldi  zannettim

enes

ete hocam
daha önceleri yayınladığınız bi sony kumanda ile kontrol sistemi üzerinde değişiklikler yapıp kendime göre 4 kanallı ir alıcı yapmıştım.
yaptığım sistemde roleleri  kumandanın tuş kodları aracılığıyla istediğim tuşa ayarlayabiliyordum.
ama bu projenizde ir okuma işlemini asm dilinde yazmışsınız. burada kumandanın herhangibir tuşuna atamayı nasıl yapabiliriz.
asm hiç bilmiyorum bana oldukça karışık geldi.

ete

Enes,

Senin kullandığın sonradan yazdığım bir program. Kodun  tamamını basic de yazmıştım.
Önceden (acemilik dönemimde) sony kumanda işi ile epeyce uğraştım. Pekde iyi bir sonuç alamayınca sorunun zamanlamadan kaynaklandığını düşünüp kumanda okuma kısmını ASM de yazayım demiştim. O şekilde başarılı olmuştu program.

SOnuç olarak her iki programda kullanılabilir.
Aslında buton kontrol mantığı her iki programda da hemen hemen aynı. Kumanda üzerinde yer alan tuşların bir rakam Karşılığı var. Bu rakamların neler olduğu her iki programda bilgi olarak verilmiş durumda senin elindekinde daha fazla tuş kodu yazmışım.
ASM olan programda aşağıdaki satırlar tuş kontrolünü yapmaktadır.
	   IF BUTON=0 Then KIRKSEKIZ 
   IF BUTON=1 Then KIRKDOKUZ  ' -->>| TUŞU
   IF BUTON=2 Then ELLIBIR    ' <<-- TUŞU 'ALT SIRA'
   IF BUTON=3 Then ELLIIKI    ' -->> TUŞU 'ALT ORTADA'
       IF BUTON=4 Then KIRKDORT   ' REPEAT TUŞU
   IF BUTON=21 Then YIRMIBIR   ' ON/OFF

Bu satırlarda yer almayan tuş için yeni satır ilave etmeniz ve ona karşılık bir alt program oluşturmanız gerekiyor. Örnek vereyim;
Diyelimki  18 nolu Volume+ tuşunu PORTA.3 pinine bağlı bir röle kontrolü için kullanacağız Yani toggle çalışacak.
Yapacağımız şey şu olmalı;

IF BUTON=18 THEN ONSEKIZ
...
...
ONSEKIZ:
IF POZ=1 THEN BASLA
   TOGGLE PORTA.3
   GOTO GIT

Hepsi bu kadar.

Ete

beyazıt

hocam bu sony kumanda model olarak hangisi aceba ? birde kanal saysını arttirabilirmiyiz ,bir devreniz vardı başka bir sitede 8 kanallı kumandanın 1ile 8 tusları caışıyr fakat 1 tusa basıyrsunuz 1. role aktif  2. tuşa basışınızda 1 kapanıyor 2 çalışıyor bu vermiş oldugunuz sistem bu şekilde çalışmıydur umarım birde enesin vermiş oldugu devrede aynı sekilde çalışıymu ? teşekurler ....

ete

Her iki devrede istenilen şekilde çalışır.

Ete

beyazıt

hocam kumnda model olarak herhangi bir sony tv kumadası olurmu tşk

ete

Olur elbette. Hepsi aynı protokolü kullanır.

Ete

enes

tamam hocam sağolun,
sadece ir okuma ve ayıklama kısmı asm ile yazmışsınız, tuş atama mantığı aşağı yukarı aynı.

beyazıt

erdal hocam devreyi dün merakımdan board uzerine kurdum çok güzel bir çalışma olmuş  dikkatimi çeken şey  devre  son yapılanı hafıza da tutuyor elektrik kesilmelerinde kaldığı yerden devam ediyor  hocam mümkünmüdür kanal sayısını artırmamız ?

ete

Kanal sayısı artırma işi tamamen ilave edeceğiniz buton kontrolü ile alakalı. Yani TV kumandası üzerinde ne kadar tuş var ise o kadar kanalınız olabilir. Her bir tuşun bir kod numarası olduğuna göre ki bunun listesini daha önceden sitede yayınladığım Akıldefterim2 isimli pdf dosyasında bulabilirsiniz. Ancak kanal sayısının bir taraftan da kullanılan pic in boş port pini sayısı ile alakalı olduğunu unutmayın.
Sonuçta Basılan tus=şu ise git şu port pininde şu işi yap denildimi kanal artmış olacaktır.

Ete

serkan_31_31

ete hocam bu sony ir kumanda kodlarını nasıl açıklamalı ve anlaşılır bi şekilde kullanabilirim? :-\
Serkan Ünaldı

ete

Daha öncede söyledim. İki program yazdım buraya birisini koydum ama sonra Enes sağolsun diğer yazdığım programıda koydu buraya.
Enes'in koyduğu program tamamen Basicde yazıldığı için aqçıklaması üzerinde zaten. Onu kullan. Satırları incele ve anlamadığın nokta varsa sor.

Ete

beyazıt

arkadaşlar burda sony kumanda protokolleri vardır  burdan istediğiniz gıbi ayar yapabilirsniz yukarda verılen bas dosyasına gore ekleme ve değişiklik yapma imkanınız var kumandada kaç tuş varsa hepsini kullanblirsniz

serkan_31_31

teşekkür ederim hocam, ben bunu bi kontrol edeyim anlamadığım yerleri sorarım HOCAM  :)serkan ünaldı
Serkan Ünaldı