Sony TV kumandası ile röle kontrolü

Başlatan ete, 13 Kasım 2011, 19:56:19

ete

Senin kumandanın 1 tuşu takılı kalmasın.!!
Bu kodların çalışması gerekirdi.

Neyse , Birde aşağıdaki kodu dene bakalım.

Ete

hkalaycioglu

ETE hocam bu kodlarda her basışta tık tık roleyı acıp kapatıyor neyse daha fazlada vaktınızı almak istemıyorum artık.teşekkür ederım uğraşılarınız için sağolun

serkan_31_31

selam ete hocam sizden takıldığım bir konu hakkında yardım isteyecektim. konu şu; sony kumanda ile iki kanal ir röle kontrolü. böyle bi devre tasarladım röleyi tek tuşla çektirip diğer tuşla bıraktırıyorum ama ben toggle çalıştırmak istiyorum. toggle komutu ile yapınca toggle komutundan sonra koyacagımız gecikme süresince bekliyo sonra konum değiştiriyo. kumandadan tuşa basınca bırakıldımı diye baktıramıyorum yardımcı olursanız sevinirim. iyi günler
Serkan Ünaldı

ete

Serkan bu konuyu baştan sona okudunmu aynı konu epeyce bir tartışılmış idi. Nasıl yapılacağınıda gösterdim.
Yeniden bak ve işin içinden çıkamaz isen haber ver.
Ete

serkan_31_31

Serkan Ünaldı

aliguzel1954@mynet.com

sn hocam
4 kanal ır kontrol projesi ile aynı sony kumandasına farklı tuşlar atayıp kullanarak 4 adet hexle onaltı kanal uzaktan kontrol elde ettim.devrede 4 adet 12f675 var ve tsoplar ortak 100k pullup ve low ucu 1k direnç ile 7 nci pinde.
sorun şu,1nci 12f675 için gönderdiğim tuş kodu 2nci veya üçüncü veya dördüncü 12f675 te bazı  ledleri yakıyor.yine farklı bir tv uydu alıcısı kumandası ilede ledler yanabiliyor.yani tuş kodu çakışması ile istem dışı oluşum.
çözüm için
a-4 hex içinde ayrı ayrı ayrı sadece kullandığım tuşların kodlarını bıraktım (şöyle Volume+ volume- proğram + program-)diğer kodlar yazılmadı diğeri içinse 1ve 2 -3ile 4 aynı diğer tuş kodları yazılmadı ama çözüm olmadı
1-her 12f675 için tsopları ayırıp ve low uclarını farklı direnç ile pice irtibatlasam sorun çözülürmü
2-4 kanal ır kontrol içindeki bas dosyası için kripto eklenebilirmi veya tuşlar tarafından farklı üretilen sinyal kodları kullanılırsa bu durum aşılırmı(yani volume+ için 010010010000 measured binary ,decimal18, hexidecimal12;volume - için 110010010000 measured binary ,decimal19,hexidecimal13gibi
saygılar,teşekkürler

ete

Denemediğim şeyler için yorum yapmayacağım artık. Çünki farklı durumlar ortaya çıkabiliyor.
Bahsini ettiğin çalışma şeklini gözümde bile canlandıramadım. Keşe bir şema eklese idin.
Bu nedenle bir fikrim yok. BU işi 4 adet 675 ile yapacağına dorğu dürüst birtek işlemci ile yapsan daha iyi olmazmıydı?

ETe

aliguzel1954@mynet.com

sn hocam benim hatam şemayı ekledim

aliguzel1954@mynet.com

ete

Şema olunca kafaya daha kolay oturuyor sistem.
Şimdi 4 adet 12F675'e aynı programı koydun ise aynı ledlerin yanması normal.
Her birinde ayrı kumanda kodu olması gerekir.
Örnek verecek olursak ;
-1 nolu 675 de yalnızca 1-2-3-4 nolu tuşlara cevap verecek bir program olmalı
-2 nolu 675 de yalnızca 5-6-7-8 nolu tuşlara cevap verecek bir program olmalı
bu şekilde diğerlerine de farklı tuşlar atanabilir.
O şekilde çalışması gerekir.
Elbette kullandığın göz uygun taşıyıcı frekansta olmalı. Örneğin 38Khz lik olmalıdır.

Ete

aliguzel1954@mynet.com

4 adet farklı tuş atamalı oluşturulmuş hexler herbiri ayrı 12f675 te.sanırım 38 Khz de bir problem olmalı.botech uydu alıcı kumandası ile değilse komut almaması gerekirdi değilmi hocam

ete

Kumanda (vericisi) uyumsuzluğuda söz konusu olabilir. Dolayısıyla algılanan data aynı data gibi algılanıyor olmalı.
Hal böyle oluncada sen ne gönderirsen gönder o sabit bir şey alıyormuş gibi davranıyor anlaşılan.
Kendi kumanda vericisi ve uygun frekansta göz ile denemen gerekiyor.

Ete

aliguzel1954@mynet.com

sami2222

Sony kumandanın bir tuşuna basıldığında led yakan ve bırakınca sönen bir uygulama için örnek pbp kodu yazar mısınız butonlar yerine kumanda kodları kullanmak istiyorum da

ete

Aşağıdaki linkte yer alan SOny sistemi istediğin şekilde çalışıyor

http://etepic.com/index.php/topic,761.0.html

Ete