PCB yapımı

Başlatan 1956, 26 Haziran 2014, 14:32:21

1956

Merhabalar.PCB yapımında daha çok hangisini kullanıyorsunuz.DRY FİLM i merak ediyorum.hiç kullanan varmı.nerden nasıl temin ediicem.Metre işim yoksa A4 büyüküğündemi satılıyor.Bulunduğum ilde elektronik parça temin edecek bir yer yok. maalesef.+20 ye nazaran dahan iyi diye düşünüyorum.(dezavantaşları varmı?)Bilgilerinizi bekliyorum. teşekkürler.

İlyas KAYA

Yıllardır kuşe kağıt kullanırım. 160gr lık kuşe kağıttan en iyi sonucu alıyorum.
Hepsiburadadan a4 boyutunda kuşe kağıt temin edebilirsiniz.
Eğer yazıcınız sıkıştırma yapmaz ise kırtasiyedeki el işi kağıdıda iyi sonuç veriyor.

Yalnız çıktı almadan önce yazıcı ayarlarından "Kuşe kağıt 160gr","Fotoğraf Kağıdı 160gr" yada "Kalın kağıt1"
seçeneğini seçin. Aksi halde yazıcı normal kağıt gibi basacaktır. Kuşe kağıt seçtiğinizde yazıcınız ısıyı ona göre ve makine dolgusunu ona göre ayarlayacaktır. Zaten daha yavaş bir çekim yapacaktır.

Ütü yerine de laminasyon makinesini modifiye ettim.
Laminasyon makinesi ile daha iyi sonuç alınıyor çünkü eşit pres ve eşit sıcaklık veriyor.

Eğer ütü kullanırsanız;

Plaketi yağ sökücü ile iyice temizleyin. Selülozik tiner de olur.
Önce plaketi biraz boşta ütüleyin. Çok değil eliniz değecek kadar ısınsın.
Buharlı ütü kullanmayın derselerde inanmayın. En iyi ısı iletimi buhar ile oluyor.Buhar daha iyi tonerin yapışmasını sağlıyor.
Ütüleme işi en fazla 1 dk dır. 5 dk 10 dk filan ütü olmaz. Eğer aşırı ısıtırsanız toner yayılmaya başlar.
Ütü esnasında kağıdın bir ucunu mutlaka bir bez ile tutun kağıt kaymasın.
Ütülerken ortadan başlayıp kenarlara doğru gidin.
Plaketi çevire çevire tüm kenarları tekrar ütüleyin.
Plaket ütüden hemen sonra sıcakken ılık suya atın.
5 dk sonra kuşe kağıt kendiliğinden ayrılacaktır.
Plaketi sudan çıkartmadan bulaşık süngerinin sünger kısmı ile(a101 deki yeni çıkan süngerler bu iş için çok ideal) iyiye kağıt artıklarını temizleyin. Simsiyah toner çıkmalı.
Sudan çıkartıp silin.
Plaketteki toner normalde silinmemeli.
Saç kurutma ile plaketi kurutun. (varsa hata permanent kalemle düzeltin ki genelde olmayacaktır.)
Asite atın.
Asit rengi koyulaşıyor ama plaket erimiyorsa hemen tuz ruhu ekleyin. Yine rengi açılmadı ise az daha perhidrol ekleyin. Zaten asitin rengi açık yeşile dönecektir.
Asit bitiminde önce asiti dökün. Sonra suyun altında hem kabınızı hem plaketinizi yıkayın ama elinizi değmeyin.
Plaketi kuruladıkdan sonra selülozik tinerle toneri silebilirsiniz.

Aynı yöntem ile palaketi bastıktan sonra üst yazılarıda tonerle basabilirsiniz.
Hatta ben maskeyi dahi renkli tonerle basıyorum. Gayet başarılı sonuçlar alıyorum.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

1956

Buharlı ütüyü kullanıyorken buhar püskürtüyormusunuz.Yoksa ütünün kendi verdiği buharla mı yetiniyorsunuz.Ben buharlı ütüyü ama su koymadan kullanmıştım.Kuşe ve  normal a4 kullandım ama iyi sonuç alamadım.4-5 dk felan ütülemiştim.asitten sonra sonuç hoşuma gitmemişti.çok önceleri +20 kullanmıştım.ondada bayat çıkma ve yüzeye eşit yayılmama problemi var idi.
    Şimdi DRY FİLM i merak ediyorum.Denemek isterim.nerden temin ediceğimi bir arkadaş yazarsa sevinirim.tecrübelerini paylaşan olursa sevinirim.
   İLYASKAYA tecrübelerini paylaştığın için ve verdiğin açıklayıcı bilgiler için teşekkür ederim.

İlyas KAYA

Buharı ara ara veriyorsunuz sürekli değil. Çok verirseniz kağıt yumuşar.
Biraz el alışınca otomatikleşiyor herşey.

Kuru film denemedim ama bence hiç gerek yok. En ucuz ve hızlı yöntem şuan için tonerli baskı.

acemdiyarı

Birde bu var gayet başarılı bir ürün.
http://youtu.be/1yXXQ13K3hc

1956

teşekkürler dostlar..

mitec

zaten yıllardır kendi pcb sini basan arkadaşlar suyla niye uğraşır anlayamamışımdır.arkadaşlar lütfen kendinizi üzmeyin size en yakın reklamcıdan folyo alın metresi 4-5 lira oldukça ucuz çeşit çeşit renkleri var istediğiniz rengi seçebilirsiniz.folyonun renkli kısmını yapışkandan çıkarın bize altı lazım.lazer yazıcıda baskıyı yapın.laminasyon makinası varsa işiniz daha kolay ama yoksada ilyas arkadaşımızın ütüleme yöntemi çok çok doğru birebir uygulayın.ütü işlemi bittikten sonra plaketi sakın soğumaya bırakmayın kesinlikle suya atmayın plaketin bir ucundan kağıdı falçatayla yakalayıp hemen sıcakken çıkarın mükemmel ötesi sonuç alacaksınız
işin püf noktası eğer ütü kullanıyorsanız plaketin özellikle kenarlarını güzel ütüleyin ve en önemlisi mutlaka ve mutlaka "FOLYO" kullanın
geçen hafta 7*11 cm 100 adet pcb ihtiyacımı 1 günde herşey dahil 80 tl masrafla kendim bastım
fırsatım olursa videosunu çekip buraya koymayı düşünüyorum

enginkanat

ben bunu hemen denemek istiyorum. çok güzel bir fikir.

mitec

POWER

@mitec
bende baskımı yıllardır kendim ütü ile yapıyorum fakat senin yöntem hoşuma gitti suyla filan uğraşmadan.yapışkan kısmı çıkarttıktan sonra baskıyı nereye yapacağımızı net olarak anlayamadım.baskıyı folyonun en alt kısmınamı yoksa çıkarttığımız yapışkanlı kısmın bastığı tarafamı?

İlyas KAYA

İster inanın ister inanmayın ama toner ile baskı yöntemini 1997 yılından beri yaparım. Belkide ilk yapanım.

Millet oje kullardı :)

O zamanlar lazer yazıcı yoktu. Babam fotokopi teknisyeniydi ve Türkiyede sadece bir tek firma vardı. Babamda orada çalışıyordu.

Babamın mesleğini soranlara fotokopi teknisyeni dediğimde o ne derlerdi. Düşünün yani. Neyse

Taa o yıllarda ben folyoların altındaki kağıdı kullanırdım. Hatta reklamcı en son sormuştu sen napıyorsun bunları diye.
Bende anlattım. Vay bee demişti adam. Ve bu adam mecidiyeköyde ana cadde de bir reklamcıydı :)

Bilgisayarda corel draw ile çizimi yapardım.Mürekkepli yazıcıdan çıktıyı alırdım. Fotokopisini folyo arkasına çekerdim.
o zamanlarda suyla uğraşmazdım. Makinenin fırınından geçmeden durdururdum.
Kağıda elinizi sürdüğünüzde toner yapışmamış olurdu.

Sonra ütüler baskıyı yapardım.

Velhasılı her makine o kağıda baskı yapmaz. fırınını otomatik ayarlayan bir makine olması lazım. Aksi halde toner dağılır yada hiç tutmaz.

Yıllardır yaparım ve yine söylüyorum en iyi sonucu kuşe kağıttan aldım. Gazate kağıdından tut takvim yaprağını bile ben denemiştim o yıllarda.
Hatta asetat bile denedim.

İhtiyarladık mı ne :D

gogoce

Alıntı yapılan: İlyas KAYA - 24 Ağustos 2014, 01:42:45
İster inanın ister inanmayın ama toner ile baskı yöntemini 1997 yılından beri yaparım. Belkide ilk yapanım.

Millet oje kullardı :)

O zamanlar lazer yazıcı yoktu. Babam fotokopi teknisyeniydi ve Türkiyede sadece bir tek firma vardı. Babamda orada çalışıyordu.

Babamın mesleğini soranlara fotokopi teknisyeni dediğimde o ne derlerdi. Düşünün yani. Neyse

Taa o yıllarda ben folyoların altındaki kağıdı kullanırdım. Hatta reklamcı en son sormuştu sen napıyorsun bunları diye.
Bende anlattım. Vay bee demişti adam. Ve bu adam mecidiyeköyde ana cadde de bir reklamcıydı :)

Bilgisayarda corel draw ile çizimi yapardım.Mürekkepli yazıcıdan çıktıyı alırdım. Fotokopisini folyo arkasına çekerdim.
o zamanlarda suyla uğraşmazdım. Makinenin fırınından geçmeden durdururdum.
Kağıda elinizi sürdüğünüzde toner yapışmamış olurdu.

Sonra ütüler baskıyı yapardım.

Velhasılı her makine o kağıda baskı yapmaz. fırınını otomatik ayarlayan bir makine olması lazım. Aksi halde toner dağılır yada hiç tutmaz.

Yıllardır yaparım ve yine söylüyorum en iyi sonucu kuşe kağıttan aldım. Gazate kağıdından tut takvim yaprağını bile ben denemiştim o yıllarda.
Hatta asetat bile denedim.

İhtiyarladık mı ne :D

Yasayan efsaneymisin abi sen :-)
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

kotan04

Alıntı yapılan: enginkanat - 08 Temmuz 2014, 00:57:23
ben bunu hemen denemek istiyorum. çok güzel bir fikir.
Alıntı yapılan: mitec - 08 Temmuz 2014, 00:11:34
zaten yıllardır kendi pcb sini basan arkadaşlar suyla niye uğraşır anlayamamışımdır.arkadaşlar lütfen kendinizi üzmeyin size en yakın reklamcıdan folyo alın metresi 4-5 lira oldukça ucuz çeşit çeşit renkleri var istediğiniz rengi seçebilirsiniz.folyonun renkli kısmını yapışkandan çıkarın bize altı lazım.lazer yazıcıda baskıyı yapın.laminasyon makinası varsa işiniz daha kolay ama yoksada ilyas arkadaşımızın ütüleme yöntemi çok çok doğru birebir uygulayın.ütü işlemi bittikten sonra plaketi sakın soğumaya bırakmayın kesinlikle suya atmayın plaketin bir ucundan kağıdı falçatayla yakalayıp hemen sıcakken çıkarın mükemmel ötesi sonuç alacaksınız
işin püf noktası eğer ütü kullanıyorsanız plaketin özellikle kenarlarını güzel ütüleyin ve en önemlisi mutlaka ve mutlaka "FOLYO" kullanın
geçen hafta 7*11 cm 100 adet pcb ihtiyacımı 1 günde herşey dahil 80 tl masrafla kendim bastım
fırsatım olursa videosunu çekip buraya koymayı düşünüyorum
merhaba dediğin gibi folyo dan kağıdı  çıkartıp a4 boyutunda kesip baskı aldım fakat kağıt baskıyı tutmuyor silik yada yarım yamalak çıkıyor toner tozu kağıdı tam tutamıyor bir tavsiyen varsa uygulamak isterim iyi çalışmalar

rodyum

mitec

Alıntı yapılan: kotan04 - 01 Mayıs 2015, 01:02:42
merhaba dediğin gibi folyo dan kağıdı  çıkartıp a4 boyutunda kesip baskı aldım fakat kağıt baskıyı tutmuyor silik yada yarım yamalak çıkıyor toner tozu kağıdı tam tutamıyor bir tavsiyen varsa uygulamak isterim iyi çalışmalar
eğer dolma toner kullanıyorsan toner kağıda yapışmaz bende çok uğraştım değişik değişik yerlerde doldurdum ama kesinlikle olmuyor.bu işin olmazsa olmazı orjinal toner kullanmak