PCB yapımı

Başlatan 1956, 26 Haziran 2014, 14:32:21

muyat

Kırtasiyelerde satılan çocukların okulda kulladıgı el işi kağıdı kullanıyorum yıllardır.
Ütü eski bir ütü..Ve dakika tutarak 3dkyı geçmicek şekilde ütülüyorum.Pcbnin %100 ü yapışıyor.
Kuşe kagıtla falan bence ugraşmayın

ete

Bu konu her gündeme geldiğinde bana enteresan geliyor bazen de komik buluyorum.
Kim neyi, kullanıyor ise en iyisi odur diyor. Elişi kağıdı kullananlar en iyisi elişidir, kuşe kağıdı kullananlar eniyisi kuşe kağıdıdır ara birde bu işin özel kağıdı olan mavi kağıt kullananlar çıkıyor onlara en iyisi odur diyorar.
Kimse araştırmıyormu ? bu işin temeli neye dayanıyor diye. Araştırmıyor olsa gerek. Ben daha önce açıkladım sanıyordum ama tekrar açıklayayım. Öncelikle laser toner içinde az da olsa ısı ile aktive olan bir yapıştırıcı toz var. Bu karbon tozlarının kağıda yapışmasını sağlıyor. Bütün mesele bu yapışan karbon taneciklerinin o yüzeyden alınıp yine aynı yapıştırıcı ile PCB yüzeyine yapıştırılması. Elbette karbon önceki yere iyi yapışmış ise ayrılması güç oluyor. Burada elişi kağıdı ile kuşe kağıdının bir özelliği devreye giriyor. Her iki kağıdın da üzerinde bir kaplama var ve bu kaplama kağıdın prüzsüzleştrilmesi için kullanılmış. Ama malzeme sıcaklık ile gevşiyor ve pcb bakır yüzeyin temizliğine bağlı olarak yüzeye iyi tuttunduğudan dolayı ikinci ayrılma noktasında kağıttan ayrılıyor basılan yüzey. Bu işi kolaylaştırmak içinde o noktada su kullanılıyor.
Sonuç olarak bana göre kuşe kağıdı ile elişi kağıdının kullanım açısından aralarında bir fark yok olmamasıda gerekir. Bir fark varmış gibi gözüküyor ise bu tamamen kullanıcının yönteminin farklı uygulanmasındandır.

Bende epeyce uğraştım en azından merak ettiğim için uğraştım. En iyi yöntemi bulmaya çalıştım.
Aa en iyi yöntem diye bir şey yok bana kalırsa. Sonuçta bir proses uyguluyorsun ve sonucu etkileyen pek çok kriter var. Toner kalitesi kağıt kalitesi baskı kalitesi ütüleme kalitesi Pcb yüzey kalitesi gibi etkenler sonucu etkiliyor. Bu arada PCB yüzey kalitesine de değinmek isterim. Tonerin yüzeye iyi yapışması için aslında hafiften prüzlü bir yüzey olması faydalı oluyor. Pürüz konusunu abartmamak da gerekiyor. Yanlızca bakırın yüzeyindeki oksidi alacak şekilde bir aşıdırıcı ile bu işi yapmak yeterli. Derin çizikler olursa buda sorun çıkartıyor.
Kimse tek seferde bu konuda başarılı sonuç alamıyor. Bir kaç defa denemek ve el melekesi geliştirmek gerekiyor. Keşke yazıcılarımız pcb yüzeyine direk baskı yapabilse de bu ütüleme derdinden millet kurtulsa çok iyi olurdu.

Ete

mesut25

Ete hocama katiliyorum  el hüneri deneme yanilma ben a4 kagitdan güzel sonuc aliyorum benim tekniyim a 4 ciktiyi aliyorum pcp uzerine yerleştirdikten sonra su ile  yollar gözukene kadar islatiyorum bu suyla pcb kagit iyicene yapişmis oluyor  bant kulanmama gerek kalmiyor elimle kagidi oynatmadan fazla suyu siyiriyorum kagit hamurlaşiyor zaten  sonra laminasyon makinasina atiyorum  5 kez gectikten sonra suyla kagidi ufaliyorum zaten kagit tekrar islandiginda hamurlaşiyor sonuç güzel   

muyat

Bu arada ütüledikten sonra pcbyi ılık suya atıyorum.Birkaç dk beklettikten sonra kagıt ayrılmaya başlıyor.Elimle ayırıp çıkmayan yerleri diş fırçası gibi bir fırçayla hafifçe temizliyorum.
Sonraki aşamada 1 kapak tuz ruhu,3 kapak perhidrol karışımına çok çok az da su ekleyip pcbyi içine atıyorum.
Su pcbnin çözünme hızını yavaşlatıyor.Şayet çok ince yollar varsa susuz yaptıgım karışımda o ince yollar da çözünebiliyor.
Tabi burda su,çözünmeyi yavaşlattıgı için sürekli gözle takip etmek gerekiyor.Çünkü gerekli yerler çözündükten sonra pcb hala o çözelti içinde kalmaya devam ederse bu sefer de çözünmemesi gereken bakır yollar çözülüyor falan.

turgut

ete hocama selamlar.
bilgi paylaştıkça güzeldir.
ben burda yazılanların nerdeyse tamamını denedim. hele ki ütü yöntemi baya eziyet. bir bakarsınız çok güzel sonuç alırsınız, bir bakarsınız devrenin 3te 1 i çıkmamış veya aşırı tadilat gerektiriyor.
 arkadaşlar ben uzunca bir süredir kullandığım yöntemi paylaşayım.
  *uv baskı yöntemi. dosyamı reklamcıların kullandığı  corel formatına  dönüştürüyorum.
  *ben  hesaplı baskı için 30cm x 30cm ebatında plaket kesiyorum. çizim dosyasını bu ebada göre ayarlayarak,
bu alana daha fazla sayıda farklı çizimlerimide ekliyorum.
  * uv baskı yapan reklamcıya gidiyorum. çizimi ve plaketi veriyorum.
  * ertesi gün alıp aside atıyorum. devreleri kesip deliklerini deliyorum.
burda iki adet püf nokta var.
  1- plaketi teslim ederken bakır yüzeyini ince bulaşık teliyle sürtün.  temizlemeden götürürseniz mürekkep kirli yüzeye tutunamadığı için asitte kalkıyor.
  2- asit oranını iyi ayarlayın. aşırı asit yoğunluğuda mesela perhidrolü fazla kaçırırsanız 3dk da eriyecek bakır 15sn de erirse yollardada zarar oluşur.

birde unutmadan her uv de olmayabiliyor. bunların kullandığı mürekkep kaliteside önemli.
sorusu olan arkadaşlara yardımcı olmak isterim. kolay gelsin. 

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: turgut - 31 Ekim 2022, 12:29:12ete hocama selamlar.
bilgi paylaştıkça güzeldir.
ben burda yazılanların nerdeyse tamamını denedim. hele ki ütü yöntemi baya eziyet. bir bakarsınız çok güzel sonuç alırsınız, bir bakarsınız devrenin 3te 1 i çıkmamış veya aşırı tadilat gerektiriyor.
 arkadaşlar ben uzunca bir süredir kullandığım yöntemi paylaşayım.
  *uv baskı yöntemi. dosyamı reklamcıların kullandığı  corel formatına  dönüştürüyorum.
  *ben  hesaplı baskı için 30cm x 30cm ebatında plaket kesiyorum. çizim dosyasını bu ebada göre ayarlayarak,
bu alana daha fazla sayıda farklı çizimlerimide ekliyorum.
  * uv baskı yapan reklamcıya gidiyorum. çizimi ve plaketi veriyorum.
  * ertesi gün alıp aside atıyorum. devreleri kesip deliklerini deliyorum.
burda iki adet püf nokta var.
  1- plaketi teslim ederken bakır yüzeyini ince bulaşık teliyle sürtün.  temizlemeden götürürseniz mürekkep kirli yüzeye tutunamadığı için asitte kalkıyor.
  2- asit oranını iyi ayarlayın. aşırı asit yoğunluğuda mesela perhidrolü fazla kaçırırsanız 3dk da eriyecek bakır 15sn de erirse yollardada zarar oluşur.

birde unutmadan her uv de olmayabiliyor. bunların kullandığı mürekkep kaliteside önemli.
sorusu olan arkadaşlara yardımcı olmak isterim. kolay gelsin. 

Cok ilginç ben hep ütü ile basarım hiç eksik çıkan yer olmaz. Tabi plaketin yüzeyini kenarları ile eşit olmazsa dediğiniz olur. Dış kenarlar kesinlikle iç ile aynı yada az daha aşağıda olmalı yani kenar pahini kirmaniz gerekir.

Bulaşık teli ile güzelce temizlenmesi lazım yoksa dediğiniz gibi toner tutmaz. Yada toneriniz yada kagidinizda sorun var.

Birazdan yine ütü ile baskı alacağım bakalım nasıl olacak atarim resmini
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

ahmet_zxc

bir arkadaş yazmıştı çok mantıklı ve tüm yöntemlerden kolay kullanışlı gelmişti bana.. denemedim!

plaketi komple asetat kalem ile boyayıp reklamcıların kullandığı lazer makinesi ile boyayı kazıyoruz ve asite atıyoruz.

https://www.youtube.com/watch?v=oeR08Bfhsjc

mehmet

Ütü ile daha hassas yollar çıkar.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr

İlyas KAYA

Tek seferde bastım herhangi bir yol kalkması yok.

Kuşe kağıt ve 1dk ütüleme dolma toner , samsung c410w yazici.

Baskı alırken kağıdın tipini mutlaka seçip deneme yapın. Çünkü kalın kağıt,  ince kağıt gibi seçeneklere göre toner dolgusu ve press ayari değişir.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

elektro77

Bundan 10 sene önce bir tatil kasabasında hediyelik eşya satan bir esnaf, bir firma tarafından modifiye edilen printerda A5 boyutundaki camlara renkli foto basabiliyordu. Sordum: bu yazıyıcı sadece x ekseninde yazabilecek hale nasıl getirttiniz diye. Bana, bu yazıcıyı yapanın o gün bakıma geleceğini ve onunla tanıştırabileceğini söyledi. Tanıştırdı da.
 Belli bir yazıcı modelinde yapılabildiğini, mekanik olarak bazı revizyonlar yapıldığını ve bir tane ek elektronik devre eklendiğini söyledi ve bunları bana gösterdi. Hatta bir kaç devresini tamir etmiştim. Madem elektronikçisin, sana da servislik verebilirim demişti. Ben ilgilenmemiştim. Şu günlerde bu yazıları okurken aklıma ara ara gelmeye başladı. Ama inanın makineden hiç bir şey hatırlamıyorum. Hayal meyal birkaç devre aklımda kaldı. Onlarda zaten yurtdışından gelen özel bir şeydi.
Eğer yukarıdaki kadar bilgi ile bu makineye ulaşabilirseniz belki prototip pcb işini kökten çözer gibi geliyor bana.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

elektro77

Bakır folyoya, kağıda baskı yapar gibi herhangi bir printerda baskı yapılabilir mi. Yapılabildiğini varsayalım. Peki bu baskılı folyoyu bir pertinax üzerne ne gibi bir yapıştıcı ile yapıştırmalı ki sonrasında, asit banyosunda, delim sırasında ve  havye ısısında çözülmesin ve devremizi yapalım...?
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"