İki zıt işlemin gerçekleşmesi

Başlatan Sıfır, 10 Temmuz 2014, 17:25:03

Sıfır

Merhaba herkese.Arkadaşlar ben kod yazarken çelişkili bir durumla karşı karşıya kaldım.Şimdi motorun çalışması için TUSun 0 olmas gerekiyor ama tus 0 olsa bile tus2 0 iken motorun durmasını istiyorum.Kodlar aşağıda benim yazdığım devrede tus 0 ise çalıştır ve tus2 0 ise durdur diyor pic hangisini yapacak?Tus 0 iken çalışmalı ama tus2 0 olduğunda tus0 0 olsa bile çalışmamalı.

IF TUS=0
HIGH MOTOR3
IF TUS2=0
LOW MOTOR3
ENDIF
ENDIF

ete

Ortada iki şart var. Birincisi motoru çalıştıran şart olan TUS=0 olma koşulu diğeride motor şayet çalışıyor ise TUS2=0 ise motorun durdurulmasıdır.
Öncelikle motoru harekete geçirecek kodu yazmak gerekir ;
IF TUS=0 then MOTOR=1
şimdi program döngüsü içinde,

IF MOTOR=1 and TUS2=0 THEN MOTOR=0  şeklinde bir komut her şeyi çözecektir.

Ete

Sıfır

Alıntı yapılan: ete - 10 Temmuz 2014, 17:34:14
Ortada iki şart var. Birincisi motoru çalıştıran şart olan TUS=0 olma koşulu diğeride motor şayet çalışıyor ise TUS2=0 ise motorun durdurulmasıdır.
Öncelikle motoru harekete geçirecek kodu yazmak gerekir ;
IF TUS=0 then MOTOR=1
şimdi program döngüsü içinde,

IF MOTOR=1 and TUS2=0 THEN MOTOR=0  şeklinde bir komut her şeyi çözecektir.

Ete
Teşekkür ederim bir de şöyle bir komut kullanırsam:

IF TUS=0
HIGH MOTOR

motor çalışır mı?

ete

Böyle bir soruya ancak ÇALIŞIR derim ben. Bak ve gör. Doğru yolu bulursun bu şekilde.
Yinede açıklama yapma ihtiyacı duyuyorum. Bu nasıl mantık? bu soru şununla aynı,
Arabaya çalış desem motoru çalışırmı? . Sence çalışırmı? Çalışması için bir çok şartın yerine getirilmesi gerekmezmi.?
Bir DC motorun çalışması için ne gerekiyor düşündünmü? Peki MOTOR=1 demek bu şartları yerine getiriyormu? Bunları düşünüp kafa yoruyormusun. Bu soruyu şöyle sormanı tercih ederdim.
"Bir DC motoru Motor=1 komutu vererek nasıl çalıştırabilirim?"

Ete

Sıfır

Benim bildiğim kadarıyla devre tamamlanıp devreden elektrik geçince yani bir güç kaynağı olup da devre açıksa(anahtar kapalıysa) picin girişine düğme çıkışına dc  motoru takıp giriş ve çıkışları ayarlayıp bunları tanıttıktan sonra (Symbol):

IF TUS=0 THEN
MOTOR=1 şeklinde oluyor.

Zaten ben de sizin dediğiniz gibi yaptım ve bütün hataları uğraşarak sildim teşekkür ederim  :).