Rf kontrol projesi

Başlatan huseyin0579, 16 Ağustos 2014, 22:19:47

huseyin0579

Ete hocam kodları 16f628a için değiştir'dim düzgün çalışmıyor bakabilir'misiniz. Toggle olan butonların bazıları çalışıyor bazılarında sorun var. Basçek olarak çalışan butonlarda düzgün çalışmıyor. Saygılar.

huseyin0579

Hocam toggle olan pin sayısı 8 pin basçek buton olarak 3 pin olacak pinleri kafanıza göre ayarlayın ben düzeltirim pinleri, saygılar...

ete

Her şeyden önce doğru devre tasarlamanız gerekiyor.
Yaptığınız devreleri iyice kontrol edip yanlışlık varmı yokmu anlamanız gerekir.
O kadar kolayki, buton pini pullup lı olunca boşta pin kırmızı yani HIGH olarak görülmeli!!!. Butona basınca bağlı olduğu pin LOW yani mavi olarak gözükmelidir. Bu bir göz kontrolüdür kolaylıkla yapılabilir. BUnuyapmamışsın. Bir sürü bağlantı hatası var butonlarında. Butonları yuarıdan aşağı dizmek onları görsel olarak kontrol ederken kolaylık sağlar. Neden eğri büğrü buton bağladığınıda anlamış değilim. Anlayacağın üzere önce şemanı düzelttim sonra programda biraz oynadım.
USART portunu kullanınca USART pinlerini başka amaçla kullanamazsın. Bir tarafta RX pini diğer tarafta TX pini kullanılmıyor ama onları kendi amacın içinde kullanamazsın. Bu nedenle A portunda 4 pini Bas-çek olarak kullandım, B portunda ise 6 adet pini Toggle kullandım.
Dosyalar ilişiktedir.

Ete

huseyin0579

Hocam çok teşekkür ederim.

huseyin0579

Hocam basçek butonlar doğru çalışıyor fakat toggle olanlar butona 2 defa basmadıktan sonra çalışmıyor sebebi nedir? Toggle olanlar sadece bu şekilde çalışıyor.

huseyin0579

Hocam toggle olarak çalışması için butona 2 defa hızlı bir şekilde basmak gerekiyor. Yavaş basıncada toggle pinleri alıcıda çalışmıyor. Hocam GOSUB GONDER komutları iki kez kullanılmış ve ikinci kullanım yeri doğrumu yada orada hata olabilirmi?

ete

Bana doğru çalışıyor gibi gelmişti. Tabiiki simulasyonda deniyorum.
İlişikte isteğine uygun hale getirdiğim 3 adet Bas-Çek ve 8 adet Toggle butonu olan sistemi veriyorum.
Burada sistem biraz daha stabil çalışmaktadır. Dene bakalım.

Ete

huseyin0579

Hocam durum yine aynı toggle olanlar iki kez hızlı basmayınca çalışmıyor!...Hocam birde bu vericideki led sürekli yanıyor alıcı ve verici kısımdaki led flash yapmıyor..Hocam ayrıca ben şimdi bir program ekliyorum orada daha önce bahsetmiştim toggle belirli bir süre sonra istenen pinde devre girecek diye bakarmısınız o programada bu çalışmaya ilave edilebilir.

huseyin0579

Hocam yine aynı sorun var. toggle olanlar iki kez hızlı basmayınca çalışmıyor, hocam basçek butonların alıcıdaki kendi çıkışlarını aktif ettikten sonra dahili osc ayaklarından porta6 pinini kullanararak  toggle anahtarlama "aç-kapa" durumu gerçkleştirmemiz mümkünse örnek program kodu ekliyorum. Hocam akıl vermek için değilde işiniz kolaylaşsın diye ekliyorum kodu, ilk basçek butonuna bastıktan sonra bahsettiğim porta6 pinini 1sn veya 2sn arasında bir gecikme ile toggle yapıp diğer basçek butonu ile alıcıdaki kendi pinini aktif ettikten sonra porta6 pinini direk toogle yapacak gecikme olmayacak hocam eklediğim kodu incelerseniz çalışıyor. Bu şekilde eklenti olacak saygılar hocam...

ete

Hüseyin,
Sipariş üzerine program yazmıyorum maalesef. Amacım kişilere yardımcı olmak ve onlara birşeyler öğretebilmek. Bu gibi durumlar beni kızdırıyor. Önce bir şey ardından farklı bir şey sonra şuda olsun sonra buda olsun sonu gelmiyor bu isteklerin. Eline çalışan bir program verdim. geliştirmek sana ait. Kusura bakma.

Ete

huseyin0579

Tamam hocam teşekkür ediyorum ben inceleyim, saygılar...

huseyin0579

Hocam tıkandım :-[ toggle işlemi butonlara iki defa üst üste basmadan çalışmıyor bu durum  hakkında öneriniz varmı bu sorunu nasıl aşarım :-\.

ete

Bu konuda bir fikrim yok. İsis de bir tıklamada çalışıyor. Sanırım gerçek devrede Rf modül ile deniyorsun. Bu durumda sorun modüllerin geç algılamasından olabilir . Tek basıp biraz bekletmekde çözüm olabilir. Sonuçta bir sürü byte aktarılıyor. Bir diğer çözümde uyandırma bytlarını kaldırıp deneyebilirsin. Bir çok kez buna benzer sistem yaptım. Hiç birisi senin söylediğin sorunu yaratmamış idi. Tabiiki programın ilk halinde yer alan bir led in flash yaptırılması işlemini yine ilave ettin ise elbette sorun çıkabilir o tür şeyler haberleşmeyi engelleyen yada en azından yavaşlatan ilavelerdir bu yüzden çıkarmış idim.
Ete

huseyin0579

Hocam saygılar, hocam rf projesi için 16f876a ile yeni kart yaptım kodlar ektedir. Sorun alıcı kısımda ilgili pin ile beraber gosub komutu ile alt programın beraber çalışmasını istiyorum ama hata var yardımcı olabilirmisiniz? Hocam kartı yeniledim zahmetli oldu yardımcı olabilir'misiniz?

huseyin0579

HSEROUT ["$","R","F",SINYALA,SINYALB,SINYALC,10,13] hocam bilgi gönderirken "$","R","F" bu kısımda örneğin başka harfler kullanırsam şifreli iletişimi gerçekleştirebilir'miyim. İki kart var alıcı ve verici birinci kart için bu ifade kullanılıyor ve ikinci kart için bu kısımda farklı bir kimlik bilgisi desem doğru olur galiba olurmu hocam bunuda deneyecem