B

YARDIMM ? pici programliyorum devreye takiyorum calisiyor ama ...

Başlatan bltcy, 20 Ağustos 2014, 14:11:41

bltcy

Hocalarim merhaba .

Ufak bisorunum var . Aslinda ufak degil buyuk .

Pic i (16f628a) programliyorum devreye takiyorum calisiyor . Istedigimi yazdigim komutlari uyguluyor . Fakat ayni hatta bagli bir power yada buzdolabi gibi biseyin fisini cektigin zaman pic kendini sifirliyor kapanip bastan basliyor . Devremde buton yardimi ile role aciyorum . Oda 220 prizi aktif yapiyor . Fakat dedigim gibi birseyi fise ( devremle alakasi olmayan herhangi bir fis ) taktigim zaman role kapaniyor tekrar butona basmam gerekiyor nedendir ?? Yardimci olurmusunuz simdiden cok sagolun .

gogoce

boden_off lvp_off yaparak denemeni tavsiye ederim mclr ucuna 100n kondansatör tak , pic beslemesinde besleme pinlerine en yakın yere 100n kondansatör tak birde öyle dene bakalım
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

bltcy

Alıntı yapılan: gogoce - 20 Ağustos 2014, 14:16:35
boden_off lvp_off yaparak denemeni tavsiye ederim mclr ucuna 100n kondansatör tak , pic beslemesinde besleme pinlerine en yakın yere 100n kondansatör tak birde öyle dene bakalım

Hocam kartlarim hazir pcb baskilarini yatptirdim :( . Ayni kartlardan daha oncede yapiyordum boyle sorun olmuyordu . Ne zamanki laptopum bozuldu , microcod sutudioyu yeniden yukledim , sigorta ayarlarini microkod sutudiodan girmeye basladim . Bunlardan sonra bu sikinti ile karsilasdim .  Simdi dediginiz gibi beslemeye 100 n kondanstr takdim direkt guc kaynaginin + - sine bagladim . OLMADI sonra 1000 n kondansator takdim yine OLMADI . Zaten lvp_off olarak yapiodum  boden off da yaptim yine olmadi :(. Acaba diyorum bu sigorta ayarlarindan mi kaynak lanio . Sigorta ayarlarim sunlar . MRCL OFF . LVP OFF . BODEN OFF . CODEPROTEK OFF . INTCLKOUT... SIRALARI BOLE DEGIL TABI ...

gogoce

picin 5v ve gnd arasına 100n kondansatör koy pice en yakın yere

bltcy

Alıntı yapılan: gogoce - 20 Ağustos 2014, 15:08:12
picin 5v ve gnd arasına 100n kondansatör koy pice en yakın yere
Yok hocam olmadi yine . 1000n denesem sikinti olurmu . Veya baska bisey

rexo

Mcrl pini her ne kadar da programdan kapalı olsa da harici pull-up yani 4K7 ile + çekin ,

Her zaman olmasa da  karşılaştığım sorunlardan biri idi sanırım işlemcilerin üretimlerinden kaynaklı her işlemcide olmadığını da görmüştüm,

Deneyin bakalım sizde ne olacak.

bltcy

Alıntı yapılan: rexo - 21 Ağustos 2014, 08:25:26
Mcrl pini her ne kadar da programdan kapalı olsa da harici pull-up yani 4K7 ile + çekin ,

Her zaman olmasa da  karşılaştığım sorunlardan biri idi sanırım işlemcilerin üretimlerinden kaynaklı her işlemcide olmadığını da görmüştüm,

Deneyin bakalım sizde ne olacak.

Mrcl bnde iptal giris olarak kullaniorum 5v dan 10 k direnc bagli . Butun islemcileri ayni yerden aldim . Acaba baska biryerden alsam  dediginiz gibi her islemcide olmuyosa sorun cozulurmu acaba . Yada akim korumali priz kullansam fayda edeemi .

gogoce

has_artvin_li

Sorununuz düzeldi mi bilmiyorum ama bu tarz devrelerde yazılımdaki kodlar kadar hatta daha da önemli olan başka konular da var örneğin besleme devreleri ;)

Böyle bir sıkıntı yüzünden koca projeyi üç defa farklı şekillerde yeniden yaptım ve en sonunda malzemeleri ile birlikte kaldırdım çöpe attım :D sonra yerine Gemo ladder akıllı röle yada plc de diyorlar ondan kullandım sorunu çözdüm ama benim projem çöp oldu önemli olan da buydu...

Gelelim Senin sorununa hocam !!! Öncelikle en basit hali ile bir devre şeması koysan ve bizde görebilsek ki hangi bacak ne şekilde bağlı besleme regüle filtre devreleri nasıl tasarlanmış ?

Bu tarz devrelerde bir çok kişi gibi ben de 7805 kullanıyordum ama her devremde istemediğim sonuçlarla karşılaşmaya başlayınca LM2575-5 kullanmaya başladım ve çok büyük faydasını gördüm en azından devrede kullandığım LCD lerim bozulmadı daha uzun ömürlü oldu.

Sonra şebeke gerilimi ile çalışacak röle devrelerinde bence en önemli unsur çift besleme kaynağı kullanma yöntemidir yani mikro işlemci yada denetleyici entegre bir tane stabil regüleli ve regülesi kaliteli olan bir güç kaynağı ile beslenmelidir ben bu kısımı LM2575 ile yapıyorum bu güne kadar hiç zarar ettirmedi.

Ardından röle beslemeleri ve sürülme işlemlerini aynı fazdan beslenen farklı bir güç kaynağı ile yapıyorum işlemciyi besleyen güç kaynağı ile şase ve artıları tamamen birbirinden farklı ayrı bir güç kaynağı oluyor aralarındaki iletişimi ise Optokuplor ile kuralına kaidesine uygun bir şekilde sağladım mı arada bir problem kalmıyor çoğunlukla.

Peki kuralı kaidesi nedir derseniz optokuplorun led kısmını işlemcinin güç kaynağı ile besleyip transistör kısmını ikinci röleler için yaptığım güç kaynağı ile besliyorum güç kaynaklarının aralarında eksi ve artı kutupları birbirine kesinlikle hiç bir yerde karışmıyor...

Rölelerde transistörü yakmasın diye kullanılan meşhur 1N4007 gibi diyotların yerine mutlaka 1N5819 gibi hızlı diyotlar kullanıyorum Röle ile süreceğim sistem Ac yük ise röle kontaklarına ( dikkat edilmesinde fayda var RÖLE KONTAKLARINA ) RC filtre devresi ilave ediyorum

Tabii ki bu kadar özene bezene yaptığımız devreler bile saç baş yoldurabiliyor :D Ama kesinlikle öğrendiğim bişiy var ki Elektronik devrede pic arm atmel yada her ne olursa olsun bir işlemci yada denetleyici olsun yada olmasın CMOS yada TTL entegreler ile tasarlanmış bir devre olsa da besleme devresi ve filtre devreleri çok fazla derecede önem arz ediyor.

Sonuç olarak pic basic biliyorum diye benim gibi kaba düzen ile işe girişenler belli bir yerden sonra elektroniğin led yakıp söndürmekten ibaret olmadığını anlıyoruz :D

EMC filtreleri ve yöntemleri ile biraz haşır neşir olmamız gerektiği ve izole yöntemlerini daha iyi bilmemiz gerektiğini düşünüyorum.

POWER

@bltcy
söylediğin sorun benimde başıma gelmişti.rolelerin kontrol ettiği yükün elektronik gürültü,prazit vs. lerden picin ettkilemesinden kaynaklanıyor.benim devrede saat çalışıyordu,bu sorun oluştuğu zaman saat sıfırlanıyordu.
Çözüm:rolenin kontaklarına yakın bir yerden faz ile nötr arasına seri olarak 47 ohm 1w direnç ve 100nF 400v polyster kondansatör bağlayacaksın.%99,5 sorunun çözülecektir.