LP8072 zaman ayarı

Başlatan kılıckaya, 31 Ekim 2014, 11:17:50

kılıckaya

Ete Hocam , LP8072 kullanarak pir sensörlü va zaman ayarlı bir devre yapmaya çalışıyorum. LP8072 nin data sheetinde zaman ayarı için kullanılması gereken direnç ve kondansatör değeri belirtiliyor.Bununla ilgili uygulama devresinin ekran görüntüsünü de ekliyorum.
http://www.sc-tech.cn/en/LP8072.pdf
Ancak benim anlamadığım şu: zaman değişimi için bir çizelge oluşturulmuş. Bu çizelgede örneğin 30sn yanma süresi için C değeri 332, R değeri ise 40 K olmalıdır şeklinde belirtilmiş. C kondansatörü LP8072 nin 8 no'lu pinine bağlanmış olarak görüyorum. Peki 30 sn süre için takılması gereken direnç bu şemada hangi dirençtir? Bulamadım. yardım eder misiniz? Teşekkür ederim.

ete

Şemaya bakılırsa TC ucu ile VDD arasında yer alan direncin değerinden bahsediliyor.
Şemalarda Bu direnç için 1M ayarlı ile 7,5K sabit seri olarak kullanılmış.
Seri iki direnç olmasının sebebi 7,5K kdan daha küçük bir değer ayarlanamaması dır. Böylece min değer 7,5K ya karşılık gelen hesap sonucu bulunan değer oalcaktır. Senin sorunun cevabı 40K lık direnç için bence 1M ayarlı yerine 47K ayarlı takıp , 7K5 yerinede 10K lık bir direnç takmak olmalıdır. Böylece 10K+30K toplamı 40 K edeceğinden (47Klık ayarlı direnç, 30 K ya ayarlanacaktır) istediğin değer yakalanmış olacaktır.

Ete

kılıckaya