Pic 16F628A led PROBLEMİ ?

Başlatan pelitt, 01 Kasım 2014, 16:36:17

İlyas KAYA

Mikrofonun nasıl çalıştığını bilmiyorum. Daha önce uğraşmadım. Ama sese göre analog çıkış veriyor ise 16F628 ile yapmanız zor.

Bence artık raflardan kalkması gereken bir işlemci. Bunun yerine 16F88 kullanabilirsiniz yada 5 giriş/çıkış yeterli ise 12F675 kullanabilirsiniz.

Nedeni ise 16F628 de analog giriş yok. Eğer analog giriş olsa idi yapacağınız işlemler çok daha basit olacaktır. Hem LDR hemde MIC için.

Şöyleki ;

-ADC değeri ilk elektrik verildiğinde okunur ve bir değişkene saklanır. (burada amaç ortamdaki sabit ışık veya ses kaynaklarını okumak)
-Ana döngüde  ADC değeri sürekli okunur.
-Eski okunan ile arasında belirlenen fark varmı yok mu bakılır. (mesela %10 dan fazla veya az ise)
-Fark oluştuğunda işlem yapılır.(led yakılır)

Ben işin mantığını anlattım. Eğer ADC destekli bir PIC kullanırsanız ADC okuma ve yorumlamayı öğrenin. Takıldığınız yerde buyurun gelin istediğiniz kadar yardımcı olalım.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

pelitt

12F675 Buna nette baktım 8 bacaklı bizdekiler 18 bacaklı burda bir sıkıntı olmuyormu yada ben yanlış malzemeyemi baktım

pelitt

16f628A ile yapsam daha iyi olacak

İlyas KAYA

Tabiki 12f675 8 bacaklı. Eğer 5 giriş/çıkıştan fazlasına ihtiyacınız yok ise demiştim.

16F628A ile bacak uyumlu olan 16F88

16F88 'de adc girişleri de vardır. Bu nedenle çiziminiz hazır ise 16f88'i kullanabilirsiniz.

16F628 ile 628A arasında pek fark yok. İkisinde de ADC yoktur.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

pelitt

Yok bende 16F628A var elimde varken birde onun kodlama kismina kismen hakimken onu kullanayim dedim dediğiniz pic e baktım fiyat olarak hem pahali hemde kod mantığı nasıl bilmiyorum bic basic teki yaptığım sekilde onu kodlayamayacagim sanırım buda beni baya ugrastirir ama diğer 8 bacakli olandan sipariş ettim led ler le birlikte gelecek bir ara nasıl calistigina bakarim