MAX6675

Başlatan EMKE, 11 Kasım 2014, 22:55:13

EMKE

Ete hocam iyi akşamlar sizin max6675 entegresi için daha önce yazmış olduğunuz bir kodu aynen kullandım ama değerler ekranda doğru görünmüyor bu kod parçasını inceleyebilirmisiniz varsa benm hatalarımı gösterirmisiniz cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. 

LOW CS
       SHIFTIN SO,SCK,6,[x\16]                                                       
       HIGH CS                                                                                 
       HAM=(X>>3)
       Y=X.bit2' Y biti termokupl varmı yokmu
       X=ham*/640 'buda gerçek hesap doğru 
       PVDEGER=X-256/3
       RETURN       

EMKE

pardon hocam sizin orjinal kod buydu ve düzgün okuma olmuyor.   

LOW CS
       SHIFTIN SO,SCK,6,[x\16]                                                       
       HIGH CS                                                                           
       HAM=(X>>3)
       X=ham*/640 'buda gerçek hesap doğru 
       PVDEGER=X
       RETURN             

ete

Gerçek devredemi deniyorsun yoksa simulasyondamı?
Simulasyonda okunan değerler farklı çıkabilir. Bunun sebebi termokupl okunmasında ortam sıcaklığının da değerlendirilmesi ve bu değerlerin simulasyonda kafadan atılmasından kaynaklanıyor.
Bu sistemi gerçek devrede denemiştim. Sorun yok doğru çalışıyor.

Ete

Mucit23

Hocam iyi akşamlar, Merak ettiğim bir konu var termokupllar ile ilgili

MAX6675+K-type termokupl kullanılarak 0-100C arasında ne kadar bir hassasiyet elde edebiliyoruz. 0.1C mümkünmü?
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

ete

Mümkün diyenler var ama ben sanmıyorum. Hassasiyet 1 derece dolaylarında bana kalırsa.
Sonuçta sensör lineer olmayan bir eleman çok fazla şey beklememek gerekir.

Ete

Mucit23

Peki endüstriyel kullanıma uygun yüksek hassasiyetli(min 0.1C) sensör bakılacak olsa ne kullanılabilir? Mikrodenetleyici ile okunma şartı var.

Edit; Aslında ifadede terslik var. Bu çözünürlüğü sağlayacak ısı ölçümü için hangi yol izlenmeli demeliydim. Herneyse konuyu karıştırmayalım :) 
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

EMKE

simülasyonda deniyorum hocam 238 derecede 1300 degeri var ekranda anlamadım açıkçası.

ete

Doğru hesap şöyle,
       LOW CS
       SHIFTIN SO,SCK,6,[x\16]                                                       
       HIGH CS                                                                           
       HAM=(X>>3)
       X=(ham*/640)/10 'buda gerçek hesap doğru
       10 a bölmezseniz çıkan sonuç 45 derece için 450 şeklinde olur.
Ben deniyorum şimdi 238 derece için ekranda 235 yazıyor.

Ete

ete

Mucit bu kadar ince konulara girmedim. Bu nedenle bir öneride bulunmam mümkün değil maalesef.
Bu işin üstadı INVENTOR arkadaşımız. Oda uzun sürdir forumda gözükmüyor. Özel mesaj at belki ulaşırsın.

Ete

EMKE

saolun hocam düzeldi sorun teşekkür ederim.

ete

İsisde termokupl üzerinden ayarlanan sıcaklık ile ekrandakinin aynı olmasını istiyorsanız aşağıdaki kodları kullanın.
     HAM=(X>>3)
     Y=X.bit2
     HAM=(HAM*/640)                       
     X=HAM
     IF HAM=>247 AND HAM<295 THEN   X=X-247
     IF HAM=>295 AND HAM<382 THEN   X=X-245
     IF HAM=>382 AND HAM<500 THEN   X=X-242
     IF HAM=>500 AND HAM<1830 THEN X=X-239
     OKUNAN=X/10 

Ete