LCD'de saat karakterleri

Başlatan eprom_20, 19 Aralık 2014, 20:53:19

eprom_20

Ete hocam merhaba,

ekteki devrede sizin çalışmalarınızla 877A ısı ve saat kontrolü yapmaya çalışıyorum,
Ancak ısı ayarına geçerken normalden fazla bekliyor onu çözemedim,
Saat ayarında ise hocam saat.dakika.gün ayarlarında karakterler sabit çıkmıyor yanıp sönüyor

nerede hata yapıyorum bakabilirmisiniz,,

Şimdiden Teşekkür ediyorum

eprom_20

Proteus 8 ile kaydetmiştim
ekran görüntüsü:

ete

hemen programın başında gördüğüm bir kusurdan bahsetmek isterim.
Bir saat entegresi kullanıyorsun ve zamanı oradan okuyorsun. Ekranada saat,dak ve saniye yazdırıyorsun.
Peki bunları yaptıktan sonra neden oraya pause 2000 yazdın?. Bu komut programı o satırda 2 sn boyunca bloke eder.
Böylece sende ekrandaki saniye değişimini 2 snde bir görürsün. Bu dikkatini çekmedimi.? Zira bunu bir kuur olarak yazmamışsın.

Diğer bir konuda DS1302 nin zamanı ve gün hesabını kendisi yaparken sen ayrıca gün hesabı yaptırmışsın bu neden gerekli onuda anlamış değilim.

DS18B20 sensörü bir sıcaklık okuma peryodunu yaklaşık 750 ms de tamamlar. Sıcaklık ayarında gereksiz yere sensör okutmuşsun. Dolayısıyla program gidip yaklaşık 1 sn sonra geri dönmektedir. Bu gecikme oradan kaynaklanıyor. Sıcaklık ayarında ortam sıcaklığının bir alakası olmamalı. O satırı oradan silersen daha kısa sürede ayar yapabilirsin.

Diğer meselede yanıp sönme olayı. Gosub Temisle diye sürekli ekranı temizlersen elbette karekterler yanıp söner.
BU işi ekranı temizlemeden yapman gerekir.

Simulasyon versiyon 8 kullanmak çok anlamsız. Henüz hatasız çalıştığı kanıtlanmadı. Üstelik eski sürümlerlede uyumsuz. Kayıt etmek zor okumak zor ne diye kullanıyorsunuz bunada bir anlam veremiyorum. Bak programını denemek istiyorum ama yapamıyorum. 7.10 şu anda en stabil versiyon. tavsiye ederim.

Ete

eprom_20

Teşekkür ederim Hocam dediklerinizi yapacağım proteus 7,10 yükleyince tekrar paylaşırım
Selametle...