Kahve makinesi geri sayıcı yardım!!

Başlatan Kordiss, 01 Ocak 2015, 20:36:41

Kordiss

Merhabalar forumda yeniyim ve hobi olarak devreler ile uğraşıyorum.
Kendim kahve makinesi yapmaya karar verdim ve programlama yaparken bir noktada takıldım. Şöyle anlatayım;
Menü tuşundan ayarlara giriliyor ve dolum ayarları yapılıyor.
Su dolum ayarını yaptıktan sonra veriyi hafızaya kayıt ediyor. Buraya kadar tamam.
Ben deneme amaçlı ürün seçme ekranında seç tuşuna basıldığında hafızada kayıtlı olan süreler kadar çıkışlara çıkış vermesini istiyorum.
Bunu for döngüsü kullanarak yaptım sayılır fakat geçecek olan toplam süreyi ekranda görmek istiyorum.
(Ör: ürün hazırlanıyor... Kalan süre - bu bittiğinde - ürünü alınız yazısı gözükecek ve ürün seçme kısmına dönecek)
Bunun devamında programın ürünlere göre diğer menüleri tamamlanmadı :) 

Kodlar EK'te,

Yardımlarınızı bekliyorum,
Şimdiden teşekkürler.
Emeğe Saygı Sonsuz..
Teşekkürler.
Yüce Cidik.
K.K.T.C.

ete

Programa baktım ama maalesef şemaya bakma şansım olmadı yine karşıma V.8 şeması çıkıyor.
Bu sürüm henüz sorunsuz çalışacak şekilde değil. Bir çok kişi kullanıyor ama sorunları var. Bir çok kez dile getirdim ama ne yazıkki anlamsız bir şekilde kullanmaya devam ediyorsunuz. Başlıca dez avantajı eski sürümmler tarafından açılamıyor olmasıdır. Bu nedenle bu andan itibaren bu şekilde verilmiş işlere bakmayacağım artık. Her seferinde aynı ikazı yapmaktan bıktım.

Programın en başında LCD intalize komutu gereklidir. Bu henüz LCD ye yaz komutu verilemden önce LCDOUT $FE,1 şeklinde verilip Pause 200 komut satırları eklenmelidir. Bu aşamadan sonra ne yadıracaksan yazdırmalısın.

Yine programın başında GOSUB BASLA şeklinde bir komut var. Buda yanlış. Onun yerine GOTO BASLA yazmak daha doğru olurdu.
Zira GOSUB komutu bir alt programa gidilip orada RETURN görülen yerden tekrar geldiği yere dönmesi için kullanılır.
Halbuki sen bir daha geri dönmeyeceğin bir alt programa gidiyorsun ve orada kalıyorsun. BASLA satırından sonraki program parçası bunu gösteriyor.

İstediğin şeyi tam olarak anlayamadım. Anlamak için programı çalıştırıp bakayım dedim onuda yapamayınca bu kısım eksik kaldı. Bir süre bilgisi ekrana verilecek ise süre daima bir zaman birimi bazında hesaplanmalıdır. Burada saniye esas alındığına göre muhtemeln süre de 60 sn den az olacaktır. Bunu ekrana yazdırmak zor olmasa gerek. Nerede gerekiyor ise orada yazdırırsın. Biraz yuvarlak cevap oldu ama ne yapayımki bukadarını anlayabildim.
Süre 60 sn den büyük ise örneğin 150 sn lik bir bilgi gösterilecek ise dak=150/60=2  , sn=150//60 şeklinde hesaplanıp ekrana LCDOUT $fe,$c0,dec2 dak,":",dec2 sn  şeklinde yazdırmak da mümkündür.
Süreyi azalan değer şeklinde göstermek istiyorsan sürekli olarak ana süre değerinden çıkartarak hesaplaman gerekiyor.
Bu örnekte anasüre=150 ise anadak=150/60 anasn=150//60 şeklinde en başta hesaplanıp sonra her seferinde ekrana,
LCDOUT $fe,$c0,dec2(anasüre-dak) ,":",dec2 (anasn-sn) şeklinde yazdırmak da mümkündür.

Ete

Kordiss

Hocam cevabınız için öncelikle çok teşekkür ederim.
Versiyon ile ilgili sitede daha önce sizin dediğiniz gibi sorunların olduğunu okumamıştım. Bu ise benim hatam kusura bakmayın kabul ediyorum.
Şu an çalıştığım için şemayı eski sürümde gönderemeyeceğim fakat akşam eve gidince tekrardan gönderirim.

Anlatmak istediğimi şöyle;

A adresine su dolum süresi kayıtlı ör.6sn
B adresine kahve dolum süresi kayıtlı - ör.2sn
C adresine şeker dolum süresi kayıtlı-ör.3 sn
Vs..

Ürün seçim butonuna basıldığında;
Sırası ile kayıtlı sn ler kadar çıkışlara çıkış verecek ayrıyetten seçili olan ürünün kayıtlı olan toplam süreleri ekranda geri sayacak ve bittiğinde de ürünü alınız yazısı yazacak. Akabinde ürün menüsüne dönecek.
Tabi bun bağlı olarak ürüne göre hesaplanacak toplam süre değişiklik gösterecek. Ör. Sade kahvede şeker olmayacağı gibi.

Emeğe Saygı Sonsuz..
Teşekkürler.
Yüce Cidik.
K.K.T.C.

Kordiss

Sayın ETE hocam,
Proteus 7 devre çizimi EK'tedir.
Emeğe Saygı Sonsuz..
Teşekkürler.
Yüce Cidik.
K.K.T.C.

ete

Program çok eksik. Bu nedenle yalnızca başlangıç kısmını ve deneme isimli seçenek seçildiğinde istediğin şeyi yaptıracak bölümü ayarladım. Bu yaptığıma bakarak diğer kısımlarıda kendin yapmalısın artık.
İlişiktedir.
Ete

Kordiss

Hocam ilgi ve alakanız için teşekkür ederim.
Program başlangıç ve diğer yerlerinde usanmadan yaptığınız değişiklikleri gördüm ve vermiş olduğunuz değerli vakit için minnettarım.
Tekrardan çok teşekkür ederim.
Dediğiniz gibi programda daha çok eksiklikler var. Programı tamamlayıp tekrardan yine sizin görüşlerinize sunacağım.
Yüce.

Emeğe Saygı Sonsuz..
Teşekkürler.
Yüce Cidik.
K.K.T.C.