PİC İLE PS / 2 KLAVYE VADA BARKOD OKUMAK ?

Başlatan onur, 23 Aralık 2011, 22:34:59

onur

ete hocam pic ile klavye veya barkod okutma yaptırmak istiyorum okunan bilgiyide lcd de görmek bu işlem için hangi yolları takip etmeliyi. Her pic ile klavye okuya bilirmiyim. Bana bu konuda siz veya başka kanu hakkında bilgisi tecrübesi olan arkadaşlarım yardımcı olursa çok sevinirim.
Küfür şeytana mahsustur, tövbe insana.. Aşk kadına yakışır, sevmek adama

meyer

İyi akşamlar Onur Hocam,

http://www.antrak.org.tr/gazete/012006/serafetdin-baloglu.html

Bu linkte antrak gazetesinde yer alan Pic16F877-PS/2 Klavye-LCD Uygulaması bulunmaktadır.Fikir vermesi açısından güzel bir proje.İşinize yarayabilir..

ete

PS/2 klavyesini okumak çok zor değil.
Benimde önceden bazı çalışmalarım olmuş idi.  Ama barkod okuma tamamen farklı bir olay. Bunu kendi başımıza çözebileceğimizi pek sanmıyorum. Bunu barkod konusunda bilgi eksikliğimiz olduğu için söylüyorum.
Herkes barkod'un belirli çizgilerden oluştuğunu biliyor. Çizgi kalınlıkları kodu oluşturan rakamlara karşılık geşmektedir. Bir laser tarayızı çizgilerin genişliklerini çok kısa sürerede ölçerek hafızda yer alan kodlarlar yada süreler ile karşılaştırıp kodu çözmektedir. Ama bu bilgi benim kişisel yargım sadece. İşin temeli konusunda çok az bilgiye sahibim.
Bir barkod şeklinde laser ışığı yollayıp ondan yansıyanları alarak çizgi genişliklerini hesaplamak kolay olmasa gerek.
Bu iş için hazır fonksiyonlar kullanılıyor sanırım. Bilgisi olan varsa buraya yazsın biraz eşeleyelim konuyu.

Ete

onur

ETE hocam barkod okuyucu sorun deyil ben zaten barkod işiyle uğraşıyorum ps 2 girişli barkaod okuyucular var aynı klavye mantığı ile çalışıyorlar barkad hati çizlilerin hiç biri tek başına bir rakam veya karekter oluşturmuyor daha detaylı bilgi isterseniz de yardım cı olurum. peki klavye ile lcd ye yazı yazdırmak için sanırım ilk önce klavyeden gelen bilgileri bir takım işleme sokmam gerekiyor yani picin anlayacağı dile sokmam lazım bu iş için neler yapmam lazım lardımlarınızı bekliyorum.

onur

Alıntı yapılan: ete - 24 Aralık 2011, 09:22:04
PS/2 klavyesini okumak çok zor değil.
Benimde önceden bazı çalışmalarım olmuş idi.  Ama barkod okuma tamamen farklı bir olay. Bunu kendi başımıza çözebileceğimizi pek sanmıyorum. Bunu barkod konusunda bilgi eksikliğimiz olduğu için söylüyorum.
Herkes barkod'un belirli çizgilerden oluştuğunu biliyor. Çizgi kalınlıkları kodu oluşturan rakamlara karşılık geşmektedir. Bir laser tarayızı çizgilerin genişliklerini çok kısa sürerede ölçerek hafızda yer alan kodlarlar yada süreler ile karşılaştırıp kodu çözmektedir. Ama bu bilgi benim kişisel yargım sadece. İşin temeli konusunda çok az bilgiye sahibim.
Bir barkod şeklinde laser ışığı yollayıp ondan yansıyanları alarak çizgi genişliklerini hesaplamak kolay olmasa gerek.
Bu iş için hazır fonksiyonlar kullanılıyor sanırım. Bilgisi olan varsa buraya yazsın biraz eşeleyelim konuyu.

Ete

ELZEMEFE

kılavye  olayında basma bırkma kodu var .. barkod okuyucuda bu olay yok . bahseidlen kdar kolay olduğunu düşünmüyorum 

ete

Onur,
Her nasılsa senin mesajını kaçırmışım. Üstelik ikinci ikazınıda kaçırmışım. Enteresan. Seyehat anıma denk geldi her halde.
Her neyse, Her klavye içinde bir kontrolcü bulunmaktadır. Tuş taramasını ve basılan bırakılan tuşlara aid kod oluşturulmasını sonra bu kodun dışarı yollanma işini bu kontrolcü yapmaktadır. Bütün iş bu kodların sırası ile alınıp değerlendirilmesidir.
Buna ait örneği aşağıda veriyorum.
Bakın değerlendirin yada çalıştırın. Anlaşılmayan yer olursa sorun. Programda yeterince açıklama var zaten.

Barkod konusuna gelince okuma mantığı konusunda ne biliyorsan buraya yaz ki bilgimizi artıralım. Kendimiz bir okuma algoritması oluşturabilirmiyiz? veya pic kullanarak bir barkod okuyucu yapabiirmiyim bilmek istiyorum.
Ete

puzzle74

Ete hocam,
Barkod okuma hakkında pic ile yapılmış bir uygulama var mı bildiğiniz?

ete

Hiç görmedim. Ama bir ara araştırmış idim.
Okuyucuların pek çoğu seri portdan haberleşebiliyor. Data sheet'i bulunur ise data formatı oradan alınıp bir bağlantı kurulabilir.

Ete

İlyas KAYA

PIC ile nasıl okunur , veriler hangi formattadır bilmiyorum ancak bildiğim birşey var ki barkod okuyucunun yaptığı iş , normal klavye gibi rakamları yazıp daha sonra ENTER tuşuna basmak.

Bunu bir excell yada word dosyasında görebilirsiniz.

Daha önce barkod okuyucular için PC programı yazmıştım. Stok , depo vs. için.

Eğer PS/2 klavyeyi okuyan PIC program örneği bulursanız zaten direk olarak aynı şekilde barkod okuyucu datalarını da okuyacaksınız.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!