PIR Dedektör (D203Se) PIC ile nasıl kullanılır

Başlatan nakres79, 20 Ocak 2015, 01:34:55

nakres79

Merhaba Arkadaşlar

D203Se model PIR dedektör aldım. Üç ucu var. İkisi besleme birisi sinyal ucu. Kendi PDF'inde karmaşık bir devresi var. Hazır entegresinin bile devresi için ufak çaplı bir devre yapmak gerekiyor. Sade ve basit şekilde kullanabilmek için PIC kullanmak mümkün mü? PIC'in analog girişinden faydalanarak nasıl bir mantık yürütmeli?

Maxim

bu tip sensorlerin opamplı bir preanfi devreleri olur genelde
ondan sonra işlemci ile kullanılır benim bildiğim

ete

Bir sensör alınmadan önce onun ne şekilde kullanıldığı incelenmeli. Bu sensörün kullanılabilmesi için arkasında kalabalık bir devresi olması gerekiyor.  Basit ve tek başına sensörü kullanabilmek için Analog değil Digital sensör almanız gerekirdi. Panasonic PIR sensörlerini inceleyin yada alın.

Ete

nakres79

Sensörü alırken sensör hakkında fikrim vardı. Çıplak halde sensör 3TL. Ben bu sensörden yaklaşık 20 tane kullanmayı planlıyorum. PIC ile farklı bir yaklaşım mümkün mü fikir almak istedim. Panasonic sensörü araştırdım. Adet fiyatı 15 euro yazıyordu. Devresini yaparsam buradan paylaşırım.

Kolay gelsin

nakres79

Opamp özelliği olan PIC'ler varmış. Misal PIC16F785
Böyle bir çalışmada kullanışlı olabilir mi? Daha önce PIC'te opamp kullanmış olan bir arkadaşımız var mı?

Burak

Tek bir mcu ve hatta dahili opamp arabirimine sahip bir MCU ile olmayacak birşey tek kelime ile . Çünkü aktif - pasif ek devre elemanları ile kurulması gereken bir yapıdır PIR devreleri . TL084 gibi LM324 gibi meşhur ve ekonomik opamplar ile kurulabilicek bir çok devre bulabilirsin internetten .. Devre yapılarının çoğu D203Se'ye uyumlu olacaktır öyle absurd bir uyumsuzluk olacağını hiç sanmıyorum . Bence google'a anahtar kelimeleri yazıp bir arat 

Burak.
Ω Gens Una Sumus Ω

nakres79

Konuyla ilgili yeni bir ürün buldum BISS0001
CS9803GP entegresine göre daha basit bir devre kurulabiliyor.
BISS0001'i araştırırken konunun daha önce forumda bahsedildiğini gördüm.

http://etepic.com/index.php/topic,133.0.html

Forumda arama yapmıştım. ama yukarıdaki konuya rastlamadım. Yada atladım. Görsem konu açmazdım.

Ve yine bu konuyla ilgili hazır bir devre buldum. Küçük bir devre BISS0001 ile yapılmış. Fiyatı 6TL

Yani ticari amaçla uğraşmayacaksanız bu devre makul gözüküyor.

Aldım denedim. Muhtemelen bu devre ile işimi çözeceğim.