PIC İLE 0-10 VOLT DAC

Başlatan EMKE, 23 Ocak 2015, 12:26:35

EMKE

Arkadaşlar herkese iiyi günler bir sorunum var  1 faz giriş 3 faz çıkışlı bir ac motor sürücünün frekansını pıc ile değiştirmek böylece motorun devir sayısıını kontrol etmek istiyorum , bunun içinde sürücünün üstünde bulunan 10 volt çıkış klemensinden alacağım referans gerilimini  pıc ve yapacağım dac devresi ile kontrol etmek istiyorum bu tarz bir uygulama yapan arkadaşlar yada tecrübeli büyüklerimiz var ise bilgilerinden istifade etmek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar herkese.

Burak

Motor 0-10 volt DC çıkışı hız bilgisine göre mi üretiyor ? Siz 10 voltu ne için üretmek istiyorsunuz . Motor giriş - çıkış bağlantı bilgisini biraz daha açık olarak ifade edebilir misiniz ?

Eğer bu şekilde doğru anladıysam , 0-10 voltu gerilim bölücü (Voltage Divider , internette aratın) ile ADC'lere okutucaksınız. DAC kullanımı ile ilgili ise bikaç gün önce forumda 16f1827 ile DAC sinyal çıkışı nasıl üretilir onun üzerinde durmuştuk ..

Örnek dosyalar programlar ektedir .

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

gogoce

benim bildiğim inverterler üzerinde analog giriş te bulunuyor . motorun hızını kontrol edecekseniz buraya 0-10v aralığında gerilim vermelisiniz yazdıklarınızdan burdaki 0-10v çıkış ile işlem yapacağınızı anlıyorum
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

EMKE

Evet gogoce dediğin gibi hız kontrolün analog ınput girişine 0-10 vdc vererek hızı ayarlamak istiyorum, bunun için gerekli olan 10 voltu kendim üretebilirim yada hız kotrolün üsütündeki 10vdc çıkışındaki voltajı kullanarakta yapabilirim benim için önemli olan 0-10 voltu  dac yardımı ile üretmek ve bunu pıc ile kontrol etmek. Max frekans 50 olarak kayıtlı olacak hız kontrolde buda 10/50=0.2 mv olarak çıkıcak Hz başına bunu yapmak istiyorum özetle  4'lü 7 Segment display grubum var 2 buton artı eksi olarak ben bu butonlar aracılığla 7 segmentte ayarladığım değerler aynı anda dac çıkışında 0-10v olarak görünmeli olay böyle birşey örneğin displaye 10 değerini girdiğimde dac çıkışında 2 volt görmeliyim .

gogoce

gogoce

burak beyin paylaştığı çalışmada 0-5v arası analog voltaj çıkışı sağlanmış . sanırım bunu opamp ile yükseltip invertere girme şansın olur

veya inverter de max skalayı 5v gibi ayarlama imkanın olabilir inverter modeli markasını vermen mümkün se araştıralım bence

EMKE

DELTA marka olacak gogoce saolasın cvp için.

EMKE

MCP4921 DAC ile çalışan arkadaşlar yada tecrübeli büyüklerimden bu entegre ile ilgili görüşlerinizi bekliyorum yukarda bahsettiğim olayı çözümleyebilcek bir entegremidir .

ete

Aşağıdaki projeyi de incelemende yarar görüyorum. Benzer bir amaç projede yer almaktadır. Mesajlar arasında çözünürlüğün nasıl artırılacağı açıklanmaktadır.

http://etepic.com/index.php/topic,532.0.html

Ete

Burak

Alıntı yapılan: EMKE - 24 Ocak 2015, 12:29:29
MCP4921 DAC ile çalışan arkadaşlar yada tecrübeli büyüklerimden bu entegre ile ilgili görüşlerinizi bekliyorum yukarda bahsettiğim olayı çözümleyebilcek bir entegremidir .

Neden PWM kullanmıyosun / kullanamıyosun ? İstediğin ortalama gerilim değerini bir MOSFET aracılığı ile elde edebilirsin ..

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

EMKE

aklıma ilk başta pwm metodu gelmişti ama ben dac kullanmayı yeğlemiştim pwm metodunada bakıcam aslında .

otansev

Merhabalar
egerki 0-5 v gerilimi opamp ile 0-10v yapman sıkıntı olacaksa inverter max çıkış frekansını 50hz den 100hz e çıkar dolayısı ile analog girişten vereceğin 0-5 v ile gene 0-50 hz çıkışı ayarlayabilirsin.
selamlar kolay gelsin.
TA1MK

Burak

Bahsettiğin entegreye baktım ama sizin ihtiyacınız olan çıkış skalasına uydurmak için yine bir ek komponent gereksinimi doğacak , çünkü eğer yanlış okumadıysam 0-5 volt aralığında 12 bit çözünürlükte çıkış alınabiliyo bu entegreden ... Senin skalana uygun düşmüyo o yüzden .. Ama illa ki bu çözünürlükte bir çıkış gereksinimin varsa ve bunu kullanacağım diyosan ben yardımcı olurum . Klasik MCP kodlu SPI ile haberleşen bir microchip entegresi , ben genelde dijital potansiyometrelerini kullanırım Microchip'in o yüzden çözülmesinin zor olduğunu düşünmüyorum . Ama PWM ile yapılabilecek birşey ise ben olsam PWM'den şaşmam ...

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

EMKE

evet zaten bana 0-5 volt aralığı uygun değil onun için bu entegrenin çıkışına opamplı bir katlayıcı katı koyacağım çıkışı 10 volt yapabilmek için entegrenin kataloğunu inceledim geçenlerde spı ile haberleşiyor biliyorum sadece performans açısından sormuştum kullananlar varsa benim ihtiyacımı karşılayabilicek bir entegremidr diye bugün ufak bir kod yazıp simüle edicem işlerden vakit bulursam.

Burak

Performansından kastınız iletişim hızıysa yada çıkış voltaj doğruluk derecesi ise bu her iki konudada problem yaşayacağınızı sanmıyorum . Ete hocam daha iyi bilir , belki daha iyi DAC entegreleri mevcuttur . Hocamın paylaştığı linktede çok güzel faydalı açıklamalar ve emek dolu ifadeler var . Onuda bir tekrardan incelemenizi öneririm .

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω