Dijital LPG depo göstergesi

Başlatan nurim, 26 Aralık 2011, 04:20:05

beyazıt

wisdom_rs232

arkadaşlar 20k kademeli pot şeması. bu kademelerden geçerken bakır plaket üzerinde korozif yüzeyden dolayı direnç yükselmeleri gerçekleşiyor.

çözüm ????

wisdom_rs232

beyazıt arkadaş linkte yapılan projede hall sensör kullanılmıştır.  arkadaşın yaptığı sistem daha farklıdır.  sadece sensör kısmı farklıdıri. diğer sistemin mantığı aynıdır.

ete

Video da gösterilen sistem Hall efect sensörle çalışan ve modifiye edilerek üretilen bir sensör. Ben öyle bir şey istemiyorum. Sensör standart piyasa sensörü olması gerek. O yüzden şimdilik 90 Ohm - 30 K ve gerekirse 20K lık sensörlere göre üniversal bir sistem tasarlıyorum. Devre olarak benzer şekilde bnede sonsuz pot (encoder-pot) kullandım. Orada programda yer alan bir sürü lüzumsuz şey var. Onların yerine gerçekten lazım olacak bilgileri menüye ekleyerek bir sistem yaptım.
Sistem 3 adet gösterim ekranına sahip ve encoder ile kolaylıkla değiştiriliyor ekranlar. Bunların birinde depo gaz miktarı  rakam ile hem % doluluk hemde litre olarak miktar gösteriyor. Diğer ekranda bar grafik şeklinde doluluk ve litre bazında gaz miktarı ile % doluluk rakam olarak gösteriliyor. Sonuncuda ise Depodaki gaz miktarı ile yapılabilecek yol miktarı ve gazın parasal değeri gösteriliyor.
Encoder butonu ile ayar menüsüne giriliyor. Burada birim gaz fiyatını, aracın 1 litre gaz ile alabildiği ortalama yol miktarını ve deponun litre hacmı giriliyor.
Bu şekilde çalışan bir aletimiz aracın birinde çalışmaktadır. Oradan alacağımız sonuca bağlı olarak gerekli değişiklikleri yapıp sonra piyasaya sürmeyi düşünüyorum.

Ete

beyazıt

lpg li araçlardaki olan bu zaten farklı olan sistem ney onu anlıyamadım

ete

Farklı olan şey onu benim yapmış olmam. Belkide farkı fiyatındadır. Nerdenbileceksin?. Birini 300 TL ya alırsınbirini 100 TL ye alırsın. Ayrı ellerden çıktığı için özelliklerde de farklılıklar olabilir elbette. Aynısı diye genelleme yapmakta yanlış olacak.
Üstelik araçlarda olan bu dediğin şey 4 tanel led. Yoldan geçen 100 aracı çevir 98 tanesinde 4 ledli göstergeyi görebilirsin.
Bumudur aynı olan şey sence. Değil elbette.

Ete

beyazıt

hocam aynlış anlaşıldı galiba ben sensörden bahsetmiştim o sensörün aynısı benım aracımdada var 20k  atiker

beyazıt

hocam hatarılıyorsanız siteniz ilk açıldığında boyle bir konyu ben açmıştım   http://etepic.com/index.php?topic=29.0;topicseen

ete

Evet yanlış anlamışım. Mesaja detay verirseniz iyi olur yoksa cevap kime veriliyor karışıyor.
Ete

wisdom_rs232

20k  şemasını çizdim üstat.  mademki 90ohm luk sistemde de aynıysa nuri nin aypmış olduğu devrede çok basit 2 direnç değiştirerek aynı kalibreyi yakalarız.
ayrıca videodaki aracın litredeki nekadar yaktığını tahmini giriyoruz. buda şehir içi ayrı şehir dışı ayrı gösteriri yanılgıdır.

wisdom

beyazıt

ete  hocam projenizin çalışır halini  sabırsızlıkla bekliyorum saygılar

wisdom_rs232

ete hocam proje ticarimi? yoksa paylaşacakmısın?

wisdom

ete

Bunu paylaşamayacağım. Çünki istek üzerine yaptığım ticari bir proje.
Sistem hem 90 0hm sensör hem 20K sensör hemde 30K sensör kullanmaktadır. Yalnızca bir veya iki direnç değişmektedir.
Tasarladığım sensör sürücüsü gerçekten iyi çalışmakta ve sensör pozisyonuna bağlı olarak 0-5V çıkış vermektedir.
Bu nedenle direk gerilim bölücü ile kullanılabilecek sisteme oranla çözünürlük epeyce yüksek ve tatmin edici durumdadır.

Ete

wisdom_rs232

mevcut sensörü kullanmayacakmısın? yok sende hall mu kullanacaksın? şimdi bir test yaptım. mevcut 20k sensör çokta sağlıklı ve yeteri çözünürlükte çalışmıyor. ancak 8 veya 10 bit enkoder kullanırsan linerr bir çıkışa sahip oluyorsun. bu ta baya zahmetli ve teferruatlı üstat.

peki fiyat ne düşündün.

wisdom.

wisdom_rs232

şu videodaki arkdaşın yapmış olduğu sistem baya mantıklı geliyor. şünkü en fazla 10 çeşit sensör çıkar. bu sensörleri %10 manyetik alan ile çalışıyor. her sensöre belirli bir kalıp hazırlayıp ona göre kendi sensörünü takarsan olur gibi gelir düşünüyorum. sadece bir fikir.

wisdom