Dijital LPG depo göstergesi

Başlatan nurim, 26 Aralık 2011, 04:20:05

ete

Bir ticari gayem yok. Bu yüzden acelemde yok. Yapan yapsın beni ilgilendirmez.
Herkesin kısmeti ayrıdır derler. Bizimkide öyledir. Amacım ortaya kullanışlı ve iyi bir şey çıkmasıdır.
Fiyat meselesine gelince , zaten başındanberi kimse uğraşmamış 4 adet led takıvermişler. Nedeni ise rekabet fiyatları olsa gerek.
Bazen bir malzeme alırsın 1,5TL fiyatı vardır. Ama kargosuna 5Tl ödersin. Buda onun gibi bir şey. Sistem maliyeti ile kıyaslamamak gerekir. Sonuçta ortada bir maliyet var. Onu hiçe sayıp şu paraya vereyim demek olmaz. İşine gelen alır gelmeyen 4 ledle idare eder durur.
Bunlar benim düşüncelerim. Kimseyi ne zorlamak isterim nede etki altında bırakmak isterim. Kişi özgür iradesi ile kendi kararını kendisi verir. Hepsi bu.

Ete

wisdom_rs232

hoca umarım sitemin bana değildir. Ama yinede ürünü yapan sensin, Fiyat sana kalmış. sözümdede zaten belirttim, piyasa gerçeğini söyledim.

toplam maliyet illaki nihayi durumda çıkr. isterimki 500 tlye sat bizimkisi dostani bilgiler.

wisdom

ete

Benimkisi sitem değil. Sadece fikir beyanı. Elbette sizin fikirlerinizde önemli bu yüzden sordum. Ama mukayese işini ben kendim yapmak isterim.  Bu konuyu fazla uzatmanın bir gereği yok. Söylenenler söylendi. Fiyat konusunda farklı fikirler elbette olacaktır. Ama bu konudaki değerlendirmeyi ürünün ne kadar gerekli olduğu konusunda fikir yürütüp bütçeye görede bir fiyat belirlemek şeklinde yapmak  daha gerçekçi olur diye düşünürüm.

Ete

3mZ

Alıntı yapılan: wisdom_rs232 - 22 Nisan 2012, 14:17:27
http://www.altinkaya.com.tr/Panel_Tipi_Kutular/PT-120-01.html

bu kutu çok güzel gider.

wisdom

WİSDOM resimdeki kutu bu iş için olmaz çünkü altınkayanın termostat grubu için ayırdığı bir kutudur ve öndeki panelide 3 DİG 14MM displaye göre hazırlanmıştır. Bu kutuya 2*16 lcd sığdıramazsın.
3M

beyazıt

ürün  bence gerekli ete hocam çünki normal ledli gostergeler sacma bır sistem bır bakıyorsunuz 3 led yanır bıraz ilerledikce 2 ye düşyor bazende 1 ' e tam miktarı tanktaki  sensörden göruyoruz bu yaptıgnız uygulamda zaten senserün bire bir değerini dijital ortamda veriyor buda yakıt miktarını tam olarak görmeye yarıyor bence mükemmel hep istediğim bir projeydi test bitince fiyatınıda uygun bir şekilde ayarlayıcagınıza eminim

wisdom_rs232

beyazıt arkadaş yine yanılacaksın, (ete hoca illaki dşünmüsştür) tank silindir olduğu için ilk dolu olduğunda yarıya gelenekadar hızlı düşecek, tank yarıdayken baya bir az seviye düşecek, sonra yarıyo aşağıya inincede bir anda yine bitecek. ozmanda yüreğin sızlacak bu gaz niye hızlı bitiyor diye :)

test edilmiştir.

saygılar.

ete

Silindirik gaz deposu sürekli kafamı kurcalayan bir konu. Zira Winsdom'un dediği gibi depo dolu iken şamandıranın aşağı inişi hızlı olacak ama depo yarıya geldiğinde en yavaş düşme yaşanacaktır. Daha sonra yine hızlı düşme yaşanacaktır.
Bu sorun aslında kolaylıkla sensör üzerinde halledilebilirdi. Direnç dizilimi ona göre ayarlanır ve düşme lineer şekilde sağlanabilirdi. Aslında sensör içini açmadığım için biraz düşündüğüm gibi olması konusunda ümidim vardı ama 20K lık sensörün içini gördüğümde bu ümidim kayboldu. Yinede sorunu büyük bir sorun olarak görmüyorum. Belkide programla bunada bir çare bulabilirim belki.
Elimde 50 litrelik bir depo olsa bu sorunu halledebilirim. Neyse bir depo arayayım ben en iyisi.

Ete

wisdom_rs232

ete hoca 30 lt bir tak alıp su ile tes yapmak icap eder ben böyle bir test yapayım dedim ama su doldur boşat için kimse kaynak vurma depoya. onun için maya sıkıntı, nasıl cözüm bulacan üstat merakla bekliyorum.

Niye Dikdörtgen veya Kare yapmadılar bu tankı acep????

wisdom.

wisdom_rs232

günaydın arkadaşlar

bu lpg deposu kafa sıyırdacak.
1 test bir testi tutmuyor. bence en makulu hall sensör.

bakınız testler  (nasıl kademeli direnç onuda anlamadım.) :)
0     km     120 ohm
58   km     287 ohm
63   km     438 ohm
68   km     466 ohm
102 km     1766 ohm

bu tesler sürekli değişken. onun için kademeli pot işe yaramıyor. ayrıca birde bakır levha üzerinde direnç var.  bu direnç depo manyetik alan etkisiye sürekli değişken.  korozif yüzey.

devre sorun değil sıkıntı sensördür.

inşallah ete hoca bu işe çözüm bulur. sabırsızlıkla bekliyoru.

bu arada o videodaki arkadaş elbombacı lakablı üstatta henüz yaptığı cihazı piyasaya sürmemiş. başka işlerle meşkulmüş.

wisdom

ete

Depo ve sensör işine fazla kafa takmamak gerek bana kalırsa. Sonuçta benim arabamın benzin göstergeside çok lineer gitmiyor.
Depo dolu iken aşağı düşme hızlı oluyor ama depo boşaldıkça hız yavaşlıyor. Bunu gözümle fark edebiliyorum.
Pek çok değişik araç kullandım onlarda da benzer özellikler gözlemlemiş idim.

Depo göstergesi size yakıt seviyeniz konusunda bir fikir verecektir. Bu işte ideal olan ibreli göstergedir. Bunun avantajı tartışılamaz. İbreli sistemler beyinde miktarın oturması konusunda çok iyi sonuçlar verirler. İbreli ölçü aleti ile digital ölçü aletlerini kıyaslayın. Ben hala transistör vs ölçümlerinde ibreli kullanırım. Digital ile bir türlü kafam basmaz.
Bu nedenle ibreyi anımsatmak üzere ben kendi sistemime bar garfik koydum. Bir yerde insana hacım konusunuda kafada kalıcı bir fikir verebiliyor.

Burada önemli olan gazın bitmeye yakın bir noktaya gelmesi veya bitme konumunda olması. Bu konumlarda kullanıcı ikaz edilirse depodaki gaz çabuk bitmiş geç bitmiş sorun olmaz. Önemli olan benim o gazla daha kaç km yapacak olmam ki bunuda sisteme ilave etmeyi planlıyorum.  Benim sistem depo %20 doluk altına düşünce led yanıyor. %10 altına düşüncede led flash yaparak kullanıcıyı ikaz ediyor. Tabiiki her şey ayrıca ekrandan da izlenebiliyor. Anlayacağınız deponun şekli silindirik olması veya olmaması çokda önemli değil. Dün biraz kafa yordum. Bir takım geometrik hacım hesapları ile depo şeklinden kaynaklanan sorunların aşılması mümkün ama o kadar çok hesap yapmak gerekiyorki program asıl işini aksatacak derecede. Bunuda istemem doğrusu. O konuya kafa yormaya devam edeceğim. Pratik bir başka çözüm bulursam uygularım değilse bende çok fazla bu işe kafamı takmayacağım.

Ete

mitec

hocam konuyu uzun süredir takip ediyorum yaklaşık 1 sene öncesine kadar yerli bir lpg firmasının ar-ge bölümünde çalışıyordum.sanırım fikirlerimin sizin için önemi olacaktır.konuyla ilgi aylarla çalışmamız kilometrelerce testlerimiz oldu.lafı fazla uzatmadan sonucu söyleyeyim tam bir hayalkırıklığı
şimdi size nedenlerini anlatayım birincisi şamandıradan sağlıklı referans almak sizlerinde gördüğü gibi çok ama çok zor hiç bir zaman gerçek değerleri tutturamazsınız
ikincisi ve asıl önemliside  müşterilerin hemen hiçbirisi öyle kocaman bir paneli arabasında istemiyor müşteriler kesinlikle olabildiğince küçük olmasını istiyor zaten hemen hemen her markanın anahtarı dikkat ederseniz çok çok küçüktür büyük göstergeyi bayilerin hiçbirisi istemiyor kimse arabasına bir gösterge için delik açılmasını yada yapıştırılmasını istemiyor gerçi bizim yaptığımız 128*64 grafik lcd li idi ama yinede sizin çalıştığınız ekranıda çoğu kimsenin büyük bulacağına adım gibi eminim tecrübelerimle sabittir.
Türkiye'de bizimle birlikte 2 firma daha konu hakkında ar-ge yaptı biz dahil 3 firmada ürünü seri üretime hazır hale getirdi hatta biz 1200 adet üretimini dahi yaptık fakat bayileri ve müşterileri kesinlikle ikna edemedik (diğer firmalarda aynı şekilde) sonuc olarak ürün piyasaya çıkmadan geri çekildi.
bu arada en son bulduğumuz ve kesinlikle en doğru sonucu veren çözüm basınç sensörüdür mpxa6400a tavsiye ederim fiyatı 15 £ olması lazım
sonuç olarak daha geçen aya kadar o yaptığımız panellerden birisini hala kendi arabamda kullanıyordum kendi kullanımınız için aslında çok uygun güzel bir panel ben ona saat,derece,tarih,devir,motor sıcaklığı gibi özelliklerde eklemiştim geçen ay arabamla birlikte sattım inanınki alan kişi direk "bunun daha küçük bir paneli yokmu bu arabanın orjinalliğini bozuyor" demiş ve benimde moralimi tamamen bozmuştu

3mZ

Wisdom ve ETE Hocam
Bilginize; Dikkatiniz üzere evlerde ve birçok alanda kullanılan piknik tüpler, endüstriyel alanda kullanılan azot tüpleri-lpg tankerler silindir bir yapıya sahiplerdir. Bunun tek sebebi başta yasal zorumluluk ve en önemlisi parlayıcı ve patlayıcı maddeler gazın her tarafa eşit basınç sağlayıp patlama etkisi yaratmamasıdır. Düşünün lpg tankerinin dikdörtgen kutu gibi olduğunu gaz mantıkça her yerde aynı basınçtamıdır? Deodorant parfümlerin bile altını kaldırdığınızda yarım kesik küre şeklinde olduğunu göreceksiniz bu tamami ile gazın fiziksel bir şekli hazmetmemesidir umarım açıklayıcı olmuştur.

3M

didem

bende polo var ona olurmu bunuda bilmek isterim ayrıca ete hocam mrb siteniz çok güzel gerçekten bu işle ugraşanlar neden hala piyasada yok madem yaptık diyorlar hiç görmedik bir araçda kullanan demekki hatalar hatalar hatalar sekronlar tutmuyor sadece gösteriş bence biotec dedigim şirket kutusu,malzemeleri ve sensörü patentli kopya edilemez diyor bunu kim takip eder böyle birşey varmı madem herkes yapmak için çabalıyor birbirinden bagımsız olması gerekmiyormu hocam fikrimi paylaştım tabii birazda sinirlendim çünkü faal olan birşey göremedim henüz:) kolay gelsin tekrar bekliyoruz projenizin bitmesini