MEGER ILE OHMMETRE ARASINDAKİ FARK NEDIR MEGER NEYI ÖLÇER ?

Başlatan ruzgar78, 05 Mart 2015, 15:45:10

ruzgar78

İyi günler hocam  dijital ohmmetre kullanarak topraklama hatı ile toprak arasını ölçtüğümde (5mt iki prop arası  ) 0.469 K yani 469 ohm okudum.
aynı uygulamayı meger denilen alet ile yaptığımda  1,39 ohm okudum. neden ohmmetre bu kadar yüksek direnç göstermektedir.

ruzgar78

meger , toprak ile topraklama kazığı arasındaki gerilim düşümünü mü hesap ederek ekrana veriyor ki öyle ise 1,39 ohm çok düşük bir direnç göstermektedir. ohmmetre neden 669 ohm gösterdi peki . bunu merak ediyorum.
dijital ohmmetrelerde  5v uygulanan devredeki gerilim düşümüne göre çalışmaktadır. megerde aynı mantıkda değilmi peki öylese nasıl olurda 1,39 ohm gibi neredeyse kısadevre gibi gösterir

ete

Gerçekten hiç bir fikrim yok. Meger denilen aleti ilk kez duyuyorum. Bence çalışma prensibi farklıdır.
Bu sonuç bana tek şey ifade ediyor. Eğer topraklama direnci ölçü aleti ile ölçülse idi o zaman meger denilen alete gerek olmazdı. Bu işe uygun bir alet yapıldı ise prensibi farklıdır ve demekki her aleti kendi amacına uygun kullanmak gerekiyor.

Ete

ruzgar78

hocam prensip olarak voltmetre ve amper metre deniyor kaynaklarda. Söz konsu toprağın gerilime karşı olan direncini ölçmek ise  nasıl bir prensip olabilir

ete

ruzgar78

hocam buradaki ling de eski bir analog meger in iç yapısından bahsediyor bildiğimiz analog ölçü aleti sadece uygulanan gerilim yüksek 500v
https://www.youtube.com/watch?v=1g97GV81BM4     burda 1MOhm bir direnci bağlıyor 1 mgohm gösteriyor.devreye sadece bizdeki ölçü aletlerindeki 9V yerine 500V uyguluyor . neden yüksek voltaj uygulanıyor bir yarı iletkenin direncini ölçmek için

Mucit23

Meğer çok yuksek dirençleri ölçmek için kullanılır. Genellikle Gigaohm lar seviyesindeki değerler ölçülür. Normal bir ölçü aleti bu değerleri ölcemez.

direnç ölçmenin temel yöntemi ohm yasasından yararlanarak ölçülecek olan direncin üzerinden bir akım akıtarak direnç üzerinde oluşan gerilimi ölçmeye dayanmaktadır.  Fakat ölçülecek olan direnç çok yüksek olunca bu akım akamaz. Bu yüzden direnç üzerine uygulanan gerilim yukseltilerek bu sorun önlenir. 

Genellikle KV lar mertebesinde gerilim uygulanır.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

rambili

Toprak direncini ölçerken yüksek voltaj kullanır ki, toprak ve diger uç arasındaki potansiyel fark artsın. Toprak vb. nesnelerin akım geçiş dirençlerinin kırılması gerekir. Bu direnç aşıldığında gerilim düşümü azalır ve gerçek direnç ölçülmüş olur.
Zaman su gibidir.
Bazen deli bir ırmak, bazende durgun akar.

ruzgar78

Mucit ve Rambili arkadaşlar ,Binanın topraklama hattı ile 6m uzaga çakılan kazık arasını meger ile yüksek voltaj göndererek ölçtüğümüzde 1,39 ohm okuyorum neredeyse demir tozlarını homojen bi şekilde toprağa karıştırılmış gibi fakat dijital ölçü aletiyle ölçtüğüm zaman  460 ohm okuyorum.gerilim arttıkça direnç değeri nasıl düşer

Hattuşa

rüzgar usta;
bahsettiğiniz yöntem rezistivmeter dediğimiz cihazlarla alakası varmı? bu rezistivmeterlerde toprağa enerji verilerek maden yatakları, toprak animalleri vs algılanmaya çalışılarak yeraltı haritaları çıkartılıyor. rezistivmeterler hakkında bilginiz varmı?

ruzgar78

Pro-T arkadaşım bahsettiğim cihaz toprağın AC gerileme karşı göstermiş olduğu direnci ölçüyor direnç değeri ne kadar düşük ise okadar iyi topraklama demekdir.sizin bahsettiğiniz cihaz prensip olarak benzemekte fakat tam detaylı bir bilgim yok

nurim

"MEGGER"
Measurement of insulation resistance (IR) "İZOLASYON DİRENCİ" ölçer.
Kabloların, trafonun,....vb.
Neyi, nasıl ölçtüğü hakkında bu "LINK" te daha kapsamlı bilgiler mevcut.
Kolay Gelsin
nurim

ruzgar78

Bunu işlemcide nasıl okuta bilirim ete hocamın yardımıyla bir gerilim bölücü yapıp 5v referans değeri ile düşen gerilimi karşı direnci lcd de yazdırıyorum peki toprağa uygulayacagım 500v gerilimin düşen direnci nasıl ölçebilirim . Kısacası bi meger de biz yapamyız mı

ete

24 voltu aşan voltajlarla oynamak sakıncalıdır. Bence hiç uğraşma. Öyle amatör ruhla yapılacak bir iş değil bence. İlla yaparım diyorsan Ohm kanunu uygulaman yeterli olacaktır.
Bana göre de uygulama formülün R=(v1-v2)/I olmalıdır.
V1=500v bunu sen veriyorsun, v2 voltajını ölçeceksin, ayrıca akımıda ölçmen gerekir. Bunlar kolay benim için diyorsan kolları sıva.

Ete

ruzgar78

Çok teşekkür ederim ete hocam en azından tecrübe etmiş olurum amatör ruhlu olsamda