isis de lcd de yazılar çıkmadı ?

Başlatan bahdiyarusta, 17 Nisan 2015, 12:25:11

bahdiyarusta

merhaba,

isiste bir simile programım var, butona basınca yazılar yazacak ama similasyonda bile yazılar çıkmıyor, ilk enerjilenınce sistem başlıyor yazsın diyorum onu bile yazmıyor,
lcd bağlantısını bu şekılde bağlamak zorundayım çünkü baskı devresını yaptım, isis şeması ve kodlarım ektedir.
yardımcı olursanız sevinirim,
teşekkürler.
<<<***bahdiyarusta****>>>
                  - 66 -

ete

Baskılı devresini yapmadan önce sorman gerekiyordu. Deneme yapmadan baskılı devremi yapılırmış.
LCD normalde 8 bit çalışır. Bu şekilde 8 pin yalnızca data yollamak için gerekince insanlar düşünmüşler pin sayısını nasıl azaltırız diye. Sonra 4 bit çalışmayı keşfedip bütün LCD leri 4 bit çalışacak şekle getirmişler.
8 bitlik bilgi 2 adet 4 bitlik parçaya kolaylıkla ayrılabilir.
Bilgi=%1101 0101 şeklinde bir bilgimiz olduğu düşünülürse, Bunu bir defada 8 bit olarak yollamak yerine;
Part_A=(Bilgi & %11110000)>>4
Part_B=(Bilgi & %00001111)
şeklinde ii parça halinde verilebilir. Dikkat ederseniz bölünme 4 bit olarak yapılıyor. Bu format ve bölünme nedeni ile 4 bit çalışacak LCD lerde data bitleri ya PORT.0 yada PORT.4 den başlamak zorundadır.  Data bitini rastgele bir pin olarak seçerseniz bu işi yapamaz. Bu nedenlede senin kodların çalışmaz. Çünki data bitlerin PORT.1 den başlıyor.Kulağına küpe olsun. LCD data bitleri mutlak ve mutlak PORTX.0 veya PORTX.4 den başlamak zorundadır.
Rahmetli D.Taylor'un bir çalışması olacak. Bu çalışma belki işini çözebilir.
Ben denemedim ve kullanmadım. Bu nedenle detaylarını bilemiyorum. Öğrenmek istersen aşağıdaki linki incele,
http://www.picbasic.co.uk/forum/content.php?r=180-LCD_AnyPin.pbp

Ete

bahdiyarusta

hmmmm anladım hocam çok tesekkur ederım ,,,
yenıden yapacaz yapcak bı sey yok,,,
<<<***bahdiyarusta****>>>
                  - 66 -

İlyas KAYA

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!